Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση budget ενισχυτή για death metal...


chug_faster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς, γεια σε όλους και καλώς σας βρήκα!

 

Όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω έναν ενισχυτή για old school (και μη) death metal (άντε και thrash). Ορίστε μερικά παραδείγματα ηχοχρωμάτων που μου αρέσουν:

 

 

 

 

Από ότι έχω διαβάσει αυτοί οι ήχοι προέρχονται είτε από (δυσεύρετους στην Ελλάδα) Ampeg VH140c είτε από θηρία τύπου 6505. Το πρόβλημα είναι ότι εγώ είμαι αμούστακο παιδί 20 χρονώ και επομένως φράγκα για πολλές λάμπες δεν παίζουν. Επίσης θα τον χρησιμοποιώ κυρίως για παίξιμο στο σπίτι και στο μέλλον για home studio καταστάσεις, οπότε μιλάμε για χαμηλές προς μέτριες εντάσεις όπου οι μεγάλοι λαμπάτοι χρειάζονται attenuator για να ακουστούν καλά και εν πάσει περιπτώσει δεν είναι αυτός ο σκοπός τους (αν λέω μπούρδες παρακαλώ κάποιος πιο έμπειρος να με διορθώσει 🙂). Με όλα αυτά στο νου λοιπόν, είμαι αυτή τη στιγμή ανάμεσα στις εξής επιλογές:

 

- μεταχειρισμένος Marshall Valvestate VS100 1x12 combo - 300 ευρώ

- Joyo Zombie head + Harley Benton 2x12 Vintage 30 cab από thomann - 380 ευρώ

- καινούριος Boss Katana 100 MK1 combo - 300 ευρώ

 

Είμαι όλος αυτιά και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό που θες μια είναι η λύση:

Guitar Rig ή Amplitude....

Σώζεις και τα αυτακια σου και καμνεις και ουσιαστική δουλειά όταν ηχογραφεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι δεν έχω καλό υπολογιστή στο σπίτι. Αυτός που έχω θέλει κυριολεκτικά ένα 10λεπτο για να πάρει μπρος κανονικά, και επιπλέον τα ηχεία του είναι χάλια. Επιπλέον ο πραγματικός ενισχυτής μου δίνει περισσότερη έμπνευση όταν γράφω μουσική.

Επεξεργασμένο από chug_faster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τους τρεις, θα επαιρνα κατανα. Ισως και τον 50αρη για να γλιτωσω χρημα. Εχει πολλους ηχους, πολλα εφε, και παιζει αριστα σε χαμηλες εντασεις.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλώς ήρθες.νομιζω ότι για συνθήκες μελέτης και σπιτιού οι ενισχυτές που ανέφερες θα σε υπερκαλυψουν.ισως είναι και παραπάνω δυνατοί από όσο χρειάζεσαι.ομως για πρόβα σε death metal μπάντα με ντράμερ και blastιδια δεν θα έχεις ήχο που θα σε καλυψει.

Υ.Γ benedition μπανταρααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου λεγα να αναβαθμισεις - φτιαξεις  υπολογιστη . ουτως η αλλως θα τα χωσεις αργοτερα για home studio Οπως λες.

μεταχειρο κομματια βρισκεις κ σε καλες τιμες κ με 300 θα κανεις τη δουλεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boss me-25, ούτε 100 ευρώ , τα κάνει όλα και συμφέρει. Καλύτερο απο οτιδήποτε emulation σε PC έχω δοκιμάσει, όλος ο ήχος μου ειναι απο το me-25.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Giorgos rockstep είπε

Φίλε καλώς ήρθες.νομιζω ότι για συνθήκες μελέτης και σπιτιού οι ενισχυτές που ανέφερες θα σε υπερκαλυψουν.ισως είναι και παραπάνω δυνατοί από όσο χρειάζεσαι.

 

Το θέμα έντασης δε με ενδιαφέρει τόσο σε αυτή τη φάση όσο το να έχω τον high gain ήχο που μου αρέσει.

 

Παράθεση

ομως για πρόβα σε death metal μπάντα με ντράμερ και blastιδια δεν θα έχεις ήχο που θα σε καλυψει.

 

Ούτε ο katana 100; Είχα την εντύπωση ότι είναι πολύ δυνατός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πεταλ η πολυεφφε σίγουρα θα βρεις κάτι για high gain ήχους που χρειαζεσαι.ο katana είναι σίγουρα αρκετά δυνατός και φυσικά θα μπορείς να παίξεις.με τα χρήματα που διαθέτεις και λίγα παραπανω μπορείς να πάρεις καποιον combο/λαμπατο από τις αγγελίες που θα σου δώσει αρμονικές και παραμόρφωση μαζί.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου