Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση budget ενισχυτή για death metal...


chug_faster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, chug_faster said:

...Ούτε ο katana 100; Είχα την εντύπωση ότι είναι πολύ δυνατός.

 

Ο Κατάνα 100 είναι πολύ δυνατός, θα σε καλύψει για live/πρόβες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία δοκίμασα σήμερα τον katana 100 mkII και μου άφησε πολύ κακή εντύπωση. Είχε τον κλασικό ήχο φτηνού solid state ενισχυτή που θυμίζει λίγο τα τζιτζίκια το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταλάβει, χωρίς να τον έχω δοκιμασει όμως , ότι ο Κατανα χωρίς ένα tube screamer δεν κάνει για τέτοιου είδους μέταλ 

 

Μπορείς να κοιτάξεις και τον 6505 mini , Evh 5150 lunchbox 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, chug_faster said:

Για την ιστορία δοκίμασα σήμερα τον katana 100 mkII και μου άφησε πολύ κακή εντύπωση. Είχε τον κλασικό ήχο φτηνού solid state ενισχυτή που θυμίζει λίγο τα τζιτζίκια το καλοκαίρι.

 

το boss me-25 , ένα παιγνιδάκι των 100 ευρώ, βασισμένο σε COSM της Roland (μια τεχνολογία παρωχημένη πλέον), για να το μάθω μου πήρε πολύ καιρό, και ακόμα δεν μπορώ να πω οτι το κατέχω φουλ.

Εσύ ένα ενισχυτή τερατάκι σαν τον katana τον έμαθες σε μιση-μία ώρα?

Επίσης με τι κιθάρα τον δοκίμασες? Οχι οτι εχω εμπειρία απο τον εν λόγω ενισχυτή απλά μου φάνηκε βιαστικό το συμπέρασμα.

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, rgxinap είπε

 

το boss me-25 , ένα παιγνιδάκι των 100 ευρώ, βασισμένο σε COSM της Roland (μια τεχνολογία παρωχημένη πλέον), για να το μάθω μου πήρε πολύ καιρό, και ακόμα δεν μπορώ να πω οτι το κατέχω φουλ.

Εσύ ένα ενισχυτή τερατάκι σαν τον katana τον έμαθες σε μιση-μία ώρα?

Επίσης με τι κιθάρα τον δοκίμασες? Οχι οτι εχω εμπειρία απο τον εν λόγω ενισχυτή απλά μου φάνηκε βιαστικό το συμπέρασμα.

 

Τον δοκίμασα με μια Schecter με δυνατό bridge humbucker. Για να είμαι δίκαιος, τον δοκίμασα σε αρκετά χαμηλή ένταση γιατί στο κατάστημα δε με άφηναν να τον δυναμώσω. Σε κάθε περίπτωση μου φάνηκε οριακά καλύτερος από τον line 6 spider που έχω στο σπίτι.

Ο ήχος που άκουσα ήταν ακριβώς όπως σε αυτό το βίντεο:

 

 

Κάτω του μετρίου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, chug_faster said:

 

Τον δοκίμασα με μια Schecter με δυνατό bridge humbucker. Για να είμαι δίκαιος, τον δοκίμασα σε αρκετά χαμηλή ένταση γιατί στο κατάστημα δε με άφηναν να τον δυναμώσω. Σε κάθε περίπτωση μου φάνηκε οριακά καλύτερος από τον line 6 spider που έχω στο σπίτι.

Ο ήχος που άκουσα ήταν ακριβώς όπως σε αυτό το βίντεο:

 

Κάτω του μετρίου.

 

 

Ο καθένας ακούει διαφορετικά. Παράδειγμα τον Valvestate που σκέφτεσαι εγώ δεν τον αντέχω, τουλάχιστον τη πρώτη γενιά που είχα ακούσει όταν είχαν κυκλοφορήσει. Έχει καλή φήμη για σκληρά είδη μουσικής αλλά δε μου αρέσει ούτε για αυτά. Τον Katana τον θεωρώ ολοκληρωμένο ενισχυτή για να παίξεις όλα τα είδη μουσικής χωρίς βοήθεια πεταλιών μιας και έχει καθαρά - βρώμικα - εφέ. Καλό είναι να μάθεις να χρησιμοποιείς και το software για να έχεις αρκετά περισσότερες επιλογές. Για σκληρά είδη μουσικής αν θες την ιδανική περίπτωση θα έπαιρνα το κεφάλι (ΜΚ ΙΙ) και μετά όσο μεγαλύτερη κλειστή καμπίνα μπορώ να κουβαλήσω/πληρώσω. Η τιμή του σε σχέση με το τι προσφέρει είναι γελοία, ειδικά με τις άτοκες δόσεις που κάνει ο Νάκας. Θες αρκετό καιρό για να μάθεις τι μπορεί να κάνει και ν' αρχίσεις να εκμεταλλεύεσαι ότι προσφέρει, από κει πέρα είναι δικό σου θέμα αν μπορείς να βγάλεις τον ήχο που θες, ο ενισχυτής πάντως σου δίνει τη δυνατότητα.

 

Αφού αναφέρεις home studio προτείνω να μη δώσεις πολλά (ή καθόλου) χρήματα σε ενισχυτή αλλά σε υπολογιστή - περιφερειακά. Για μένα το είδος της μουσικής που θες να παίξεις δεν είναι απαιτητικό, ο όγκος βγαίνει στο δωμάτιο από ένταση και κατάλληλη καμπίνα και σε ηχογράφηση από τη μέθοδο ηχογράφησης. Και με software και πεταλιέρες μπορείς να βγάλεις καλό ήχο αλλά θες καλά μόνιτορς με μεγάλα μεγάφωνα για να φτιάχνεσαι. Ανεβαίνει αρκετά το budget οπότε φτιάξε πλάνο με τις προτεραιότητες σου και ακολούθησε το. Οι αγορές θέλουν σκέψη, χρόνο και το σημαντικότερο χρήμα.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ με τον @KostasP σχετικά με το τελευταίο κομμάτι (home studio-PC-monitors). 

 

Αν δε θέλεις να ακολουθήσεις αυτό το δρόμο, τσίμπα έναν Marshall DSL Combo μεταχειρισμένο, boostαρε τον με ένα οποιοδήποτε Tubescreamer, βάλε μπάσα-πρίμα στο 7 και μεσαία στο 3-4 και θα είσαι super.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, chug_faster said:

 

Τον δοκίμασα με μια Schecter με δυνατό bridge humbucker. Για να είμαι δίκαιος, τον δοκίμασα σε αρκετά χαμηλή ένταση γιατί στο κατάστημα δε με άφηναν να τον δυναμώσω. Σε κάθε περίπτωση μου φάνηκε οριακά καλύτερος από τον line 6 spider που έχω στο σπίτι.

Ο ήχος που άκουσα ήταν ακριβώς όπως σε αυτό το βίντεο:

 

 

Κάτω του μετρίου.

 

 

εμένα μια χαρά μου ακούγεται, υπόψην το παλιό death metal του 80 είχε πιο πολλά μπάσα και όχι τόσο drop down tunings όσο οι σημερινοί μεταλάδες. Δηλ σήμερα το "mainstream" μεταλ είναι πολύ πιο βαρύ απο οτιδήποτε *-core του 80/90. Ως εκ τούτου αλλά και λόγω Djent, και ακραίων tunings (π.χ. drop-E !!) πρέπει οι ενισχυτές να έχουν ικανά πρίμα/μεσαία για να ακουστεί κάτι σαφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντισυμβατική πρόταση αλλά μετράει imo

https://www.thomann.de/gr/quilter_interblock_45.htm power amp

https://www.thomann.de/gr/diezel_vh4_2_pedal.htm ή

https://www.thomann.de/gr/revv_g3_distortion.htm pre

και 2χ12 καμπίνα με v30 κατά προτίμηση αλλά πολλά μπορούν να παίξουν.

Το παραπάνω σύστημα μπορείς να το επεκτείνεις με παραπάνω πετάλια για διάφορους ήχους, να κουμπώσεις boost πριν το pre για δυο gain stages και πολλά άλλα.

Επίσης θα σαι φορητός όσο δεν πάει.

Αν τα πάρεις όλα μτχ δε θα βγει και τόσο ακριβά και θα χεις ηχάρα, guarantee.

Η καμπίνα είναι κλειδί σε αυτά που θες να παίξεις.

guitar rig κλπ είναι μόνο για χαβαλέ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου