Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίση EQ σε DAW


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα install ένα ωραίο και δωρεάν eq plugin (voxengo primeEQ), διότι εκείνο που έχει το sonar είναι, επιεικώς, χάλια.

Έχει την ιδιαιτερότητα να μου δείχνει το γράφημα πχ της φωνής μου την ώρα που γίνεται η αναπαραγωγή ήχου.

Άρα βλέπω, επιτόπου, το eq της φωνή μου και μπορώ να κάνω τις απαραίτητες διορθώσεις.

Το ερώτημα είναι, το γράφημα τι πληροφορίες μου δίδει και εγώ τι πρέπει να διορθώσω.

Πρέπει όπου υπάρχει έλλειψη db να σηκώσω τα dots ώστε να γίνω φλατ?

Ή υπάρχει κάποιο στάνταρ γράφημα (πάνω-κάτω) που αφορά αντρικές φωνές, κιθάρες κλπ, ώστε να κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις για να φέρω το όργανο προς εκείνο το γράφημα?

 

 

 

1395889577_Screenshot2020-02-1520_05_40.thumb.png.ab6f76f38d5e3bba1058b0a498a1c5db.png

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω και γω αλλα προτιμώ τα ενσωματωμένα

Θα ελεγα να διορθωσεις σε σχεση με τα αλλα τρακς που εχεις

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Έχει την ιδιαιτερότητα να μου δείχνει το γράφημα πχ της φωνής μου την ώρα που γίνεται η αναπαραγωγή ήχου.

 

 

 

 

1395889577_Screenshot2020-02-1520_05_40.thumb.png.ab6f76f38d5e3bba1058b0a498a1c5db.png

Και το sonar το κανει αυτό από το pro channel σε κάθε track αν θέλεις.

 Tωρα δεν θυμάμαι αν το κάνει μόνο στις μεγάλες εκδόσεις.

 Ποια έκδοση έχεις?

 

Επεξεργασμένο από cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά ελπίζω να βοηθήσω. Υπάρχουν συχνοτικες περιοχές βασικές στις οποίες μπορείς να κινηθείς ανάλογα με το τι γράφεις. Αλλά να τα πάρεις ως βάση και να τα προσαρμόζεις πάντα σε σχέση με τα άλλα όργανα. Επίσης ορισμένες φορες( πχ ευκρίνεια φωνής στα 3kh)  μπορείς να δεις ποια όργανα έχουν παρουσία εκεί και να ελαττώσεις ελαφρώς. Δεν σημαίνει ότι πρέπει πάντα να προσθετεις. Έχω παρόμοιο eq και είναι πολύ βοηθητικό. Επίσης μπορείς να δεις και τα presets που έχει για να πάρεις μια εικόνα. Σημαντική είναι η περιοχή στα μεσαία όπου μαζεύονται πολλά όργανα και θέλει διαχείριση συγκεκριμένη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αργότερα όταν αρχίσεις να χρησιμοποιείς mastering plugins θα βρεις αρχικά και έτοιμα presets που θα ενισχύουν διάφορα όργανα αλλά και χαρακτηριστικά της κάθε φωνής.

Όρεξη νάχεις.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Την τσαμπα (αρα και πιο "βασικη" εκδοση).... 😲

που το δίνουν δωρεάν πρέπει να το έχει.

 Τελος πάντων, δεν έχει τοση σημασία, μπορεί να γίνει και με άλλα plugin η δουλειά, αλλα του sonar ειναι πολύ καλό. Αμα πατήσεις πανω στο eq στο μεγαλώνει και έχει τον...... φασματογράφο να παιζει realtime.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα προσεχω να μην πεφτουν ολα τα οργανα στις ιδιες συχνοτητες και αυτο ειναι ενα εργαλειο που με βοηθα. Βεβαια η φωνη ειναι, προφανως, μια σταθερα γυρω στην οποια χτιζω τους ηχους. Δεν θα μπορουσα να της κοψω μεσαια επειδη πεφτει πανω στην ηλεκτρικη. Οκ μεχρι εδω.

 

Καθε φωνη εχει τα δικα της χαρακτηριστικα και χρειαζεται τη δικια της ρυθμιση eq. Καποιοι με το αυτι κανουν αυτη τη ρυθμιση

Εδω εχουμε, ομως, ενα εργαλειο που αποτυπωνει τα ιδιαιτερα αυτα χαρακτηριστικα της φωνης. Θα μπορουσε κανεις να ρυθμισει το eq χωρις να ακουει (καθ' υπερβολην) και βασιζομενος μονο σε οτι βλεπει? Τι θα επρεπει να κανει? Υπαρχει καποιος μπουσουλας? Αυτο ρωτω και αρχιζω να υποψιαζομαι οτι ειναι κατι το εξειδικευμενο....

8 minutes ago, cos_dr said:

που το δίνουν δωρεάν πρέπει να το έχει.

 Τελος πάντων, δεν έχει τοση σημασία, μπορεί να γίνει και με άλλα plugin η δουλειά, αλλα του sonar ειναι πολύ καλό. Αμα πατήσεις πανω στο eq στο μεγαλώνει και έχει τον...... φασματογράφο να παιζει realtime.

 

Για τον ιδιο μιλαμε? Αυτός ούτε presets δεν έχει...

 

752051167_.jpeg.4a8b1cfdf887d3e0b468455062709cdb.jpeg

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

Για τον ιδιο μιλαμε? Αυτός ούτε presets δεν έχει...

 

752051167_.jpeg.4a8b1cfdf887d3e0b468455062709cdb.jpeg

Οχι αυτό. Το άλλο με τη λαβή λολ

 Αυτό στην παράθεση είναι  ένα από τα plugin που προσφέρεται με το SONAR

 Το pro channel λέω εγώ

 

 

Επεξεργασμένο από cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου