Προς το περιεχόμενο

δημιουργία στα σκαριά


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρχισα το πρωί ένα κομμάτι με ένα ριφ που μου κόλλησε χθες βράδυ.

Ανεβάζω ένα μικρό και συντομο προσχέδιο για τυχόν προτάσεις/βελτιώσεις/προσθήκες.

Συνεχίζω με τα ίδια όργανα και ήχους? Κάποιο δεν πολυκολλά στο μιξ? 

Έχω φάει τα 2/3 του χρόνου που διέθεσα να φτιάχνω τα Midi. Άντε να έρθει το κανονικό  μπάσο, να το ηχογραφήσω σαν τον άνθρωπο.

Η κιθάρα είναι ένα πρόχειρο σόλο ίσα ίσα για να ακουστεί και αυτός ο ήχος στο μιξ.

 

 

bluesong.mp3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οργανα και ήχοι καλά μου κάθονται.

Περι μίξης,δεν ξέρω δεν απαντώ.

Για εισαγωγή καλά είναι,περιμένω να δω πως θα το συνεχίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια γεφυρα σκεφτομαι να βαλω, με καποια συντομη αλλαγη ακορντων, και μετα να συνεχισω στο ιδιο μοτιβο παιζοντας με δυναμικες. Εντονο fuzz η κιθαρα και ισως κανα hammond σολο εαν τα καταφερω.

 

Εαν ειχα lyrics, θα εβαζα ανετα και vocals. Ταιριαζουν αρκετα.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθάρα μπαίνει πολύ άγαρμπα.

Θέλει ίσως κάτι προκαταρκτικό να αναπτυχθεί και να γίνει πιό σαφές το ριφ, με μια δεύτερη κιθάρα ή κάτι.

Το πλήκτρο θέλει δουλίτσα.

Τύμπανα ΟΚ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα, δεν είναι εκεί η θέση της κιθάρας. Είναι αρκετά αργότερα. Απλά δεν έχω γεμίσει ακόμα το πρώτο μέρος με ήχους και δεν θα ήταν πρακτικό να ανεβάσω κομμάτι 2 λεπτών και να μπαίνει στο τέλος η κιθάρα. Την έβαλα στην αρχή ώστε να φανεί πως είναι ο ήχος με όλα τα όργανα μαζί.

Το πλήκτρο πέρα από τον ήχο που θέλει φτιάξιμο, θέλει κάτι άλλο σαν παίξιμο?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, gkourmoul1 said:

Σίγουρα, δεν είναι εκεί η θέση της κιθάρας. Είναι αρκετά αργότερα. Απλά δεν έχω γεμίσει ακόμα το πρώτο μέρος με ήχους και δεν θα ήταν πρακτικό να ανεβάσω κομμάτι 2 λεπτών και να μπαίνει στο τέλος η κιθάρα. Την έβαλα στην αρχή ώστε να φανεί πως είναι ο ήχος με όλα τα όργανα μαζί.

Το πλήκτρο πέρα από τον ήχο που θέλει φτιάξιμο, θέλει κάτι άλλο σαν παίξιμο?

 

Κοίτα, βασικά το ριφ πριν μπουν τα τύμπανα θα το κρατούσα στη σολ. Δηλαδή θα άφηνα την εξέλιξή του σε ντο κλπ μετα το μπάσιμο.

Υστερα στα τύμπανα θα έβαζα πριν μπει το verse που παίζουν ένα ή δυό beats με Intro ή fill. Όπως έχεις δηλαδή αφού ολοκληρωθεί όλη η ιστορία σολ ντο ρε.

Με τα πλήκτρα...αυτό το νταν νταν δεν λέει. Καλύτερα καθόλου. Εγώ θα έβαζα αρχικά ακόρντα με κράτημα και πιθανότατα καμπίνα λεσλι, ενώ σε άλλο τρακ θα κοίταζα να εμπλουτίσω ή να τονίσω το ριφ της κιθάρας, δηλαδή να παίξω κάτι που να κάνει συμπληρωμα του ριφ ή δεύτερη φωνή ή λίγη αγριάδα.

Αν αυτός είναι ο ήχος της κιθάρας που θα μείνει στο σόλο θα τον άλλαζα. Βρωμούτσικος μου ακούγεται, και προς το άσχημο.

 

Επίσης, γενικά εγώ έχω μια αρχή, στα κομμάτια κάτι καλό είναι να μην επαναλαμβάνεται. Αν πρέπει να επαναληφθεί να γίνει με διαφορετικό ήχο, χροιά, όργανο κλπ. Ετσι κρατιέται το κομμάτι ενδιαφέρον.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου