Προς το περιεχόμενο

blackstar ht1rh head


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, otto## είπε

Ακόμα και απο την ηχογράφηση του gkourmoul μια χαρά βρόμικα ακούω. Δε θέλω thrash, τύπου 80s θελω. Τι άλλο σε χάλασε?

Το ότι ήταν ο combo με ηχείο που δεν με ικανοποίησε . Σορυ ξεχάστηκα ότι συζητάμε για το head  

 

Για αυτά που θέλω εγώ , η βρωμιά δεν μου έκανε . Δεν τον ήθελα για να βάζω πετάλια αλλά να πηγαίνω σε κάνα φίλο, να έχει και ο δάσκαλος κάτι να βοηθάει στο μάθημα κλπ

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, gkourmoul1 said:

 

Την δουλεια σου, εαν γυρευεις και εναλλακτικες, την κανεις και με αλλους τροπους, οπως πχ καθαρος (λαμπατος) ενισχυτης και πεταλι/α. Και με καλυτερο ηχο.

σε αυτή την ένταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gkourmoul1 said:

Σε ποια ένταση?

σπιτική και οικογενειακή 🙂

Αν μιλάμε για 1 watt υποθέτω ότι παμε σε πρακτις/οικιακό ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εναν καθαρο ενισχυτη 5 watt μπορω να παιξω το ιδιο ησυχα με τον ht1. Και στο καθαρο καναλι του ht1 παιζεις με αρκετα λιγοτερη ενταση, χρησιμοποιωντας πεταλια.

Εαν παιζεις μονο με βρωμικο ηχο, προτιμησε λαμπατο, οπως και να 'χει.

 

Δες και τον dsl1 ή dsl5. Διαφορετικη γευση. 

Ισως σου αρεσει καλυτερα. Πριν λιγο εκανα δοκιμαστικη ηχογραφηση με dsl5cr, σε ενταση ψιθυρου (στα 5 watt, οχι στα 0,5), και εβγαλε πολυ αξιολογο 80's ηχο. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, gkourmoul1 said:

Ο dsl5cr, στα 5 watt, παιζει με πολυ χαμηλη ενταση, επισης

 

Για να έχεις να συγκρίνεις, στα 5 watt με ένταση στη μέση, και με προσθήκη εφέ.

Πρώτα παίζω με g400 (μέχρι 5.22), μετά με στρατ (μέχρι 7.23), και τέλος με tele. 

Εδώ έπρεπε να ασχοληθώ με το eq και δεν το έκανα, με αποτέλεσμα να έχω ψιλοφλατ ήχο. Στον ht1 δεν θα είχα τέτοια θέματα. Plug and play.

 

dsl5micg400stratv52.mp3

 

 

Πάντως εάν θα διάλεγα μόνο έναν ενισχυτή, αποκλειστικά για σπίτι, θα διάλεγα εύκολα τον dsl5. Πλήρες πακέτο.

 

  • Ευχαριστώ 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, gkourmoul1 said:

 

Για να έχεις να συγκρίνεις, στα 5 watt με ένταση στη μέση, και με προσθήκη εφέ.

Πρώτα παίζω με g400 (μέχρι 5.22), μετά με στρατ (μέχρι 7.23), και τέλος με tele. 

Εδώ έπρεπε να ασχοληθώ με το eq και δεν το έκανα, με αποτέλεσμα να έχω ψιλοφλατ ήχο. Στον ht1 δεν θα είχα τέτοια θέματα. Plug and play.

 

 

Your browser does not support the HTML5 audio tag.
 
 
 
 
 
 


dsl5micg400stratv52.mp3 23.67 MB · 55 downloads

 

 

 

Πάντως εάν θα διάλεγα μόνο έναν ενισχυτή, αποκλειστικά για σπίτι, θα διάλεγα εύκολα τον dsl5. Πλήρες πακέτο.

 

φίλε ωραίος με τα κλιπς. Ο Μάρσαλ δεν έχει reverb αν δε κάνω λάθος. Γενικά θα πάω σε κεφαλή + καμπίνα. Δεν αντέχω αυτά τα μικρά ηχεία που είναι και δεσμευτικά. Με προβληματισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μάρσαλ έχει reverb.

Επίσης, του έχω βάλει 12άρι ηχείο.

Άκουσα στο αμάξι σήμερα την ηχογράφηση. Ακούγεται χάλια σε σχέση με αυτό που θα έπρεπε. Η τέλε ακούγεται κάπως καλύτερα.

Θέλει κι άλλες δοκιμές για να βρω το sweet spot.

 

Με καμπίνα μπορεις να βάλεις ο,τι κεφαλή θέλεις. Σίγουρα έχει τα υπέρ του.

Βέβαια, το combo το μεταφέρεις πολύ ευκολότερα, τόσο εντός σπιτιού, όσο και εκτός. Πιο πρακτικός.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/18/2020 at 6:14 PM, gkourmoul1 said:

 

 

Την δουλεια σου, εαν γυρευεις και εναλλακτικες, την κανεις και με αλλους τροπους, οπως πχ καθαρος (λαμπατος) ενισχυτης και πεταλι/α.

 

Παίζω με στρατ, καθαρό ενισχυτή και πετάλια. Χωρίς εφέ από το daw.

Πάρε μια ιδέα πως είναι ο ήχος και με αυτό το σετάπ. Σπίτι παίζω κυρίως με αυτόν τον εξοπλισμό, διότι μπορώ να έχω τέτοιον ήχο σε ένταση ψιθύρου.

 

 

vhtpedalsstrat.mp3

 

  • Ευχαριστώ 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου