Προς το περιεχόμενο

RANT: "ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΚΑΖΑΝΤΖΊΔΗ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΠΑΡΤΙTΟΥΡΑ"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πχ με τον παραπάνω οδηγό (ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ) κάνεις δουλειά μια χαρά. Τι άλλο να ζητήσεις;

 

Αλλά να τώρα. Στον οδηγό στο ιντρο έχει μετά το Μιb ένα Ρε (καλώς για εμένα, κι εμένα έτσι μου αρέσει). Στην πρώτη εκτέλεση έχει Φα. Παλιακό στυλ. Και φαντάζομαι εγώ τώρα 2 άτομα να τσακώνονται για το ποιο είναι το "ορθόν" και αγανακτώ.

 

Εγώ το θέμα το ερμηνεύω ως εξής: Αυτός που έχει σπουδές σε ένα όργανο και γνωρίζει να διαβάζει (καλά), νομίζει ότι μια παρτιτούρα θα του δώσει αυτοπεποίθηση όταν καλείται να παίξει ένα είδος ξένο προς αυτόν. Γι' αυτό και τη ζητάει. Αν τη ζητάει. Μπορεί να εννοεί οδηγό, μπορεί να εννοεί χίλια δύο. 

 

Η γνώμη η δικιά μου όμως είναι ότι αν θέλει σε τέτοια δουλειά κάποιος παρτιτούρα, πρέπει να την γράφει μόνος του.

 

Τώρα για το "δεν είναι καλός γιατί δεν έχει το τάδε κομμάτι", εντάξει, μπούρδες. Να πάω κι εγώ να του ζητήσω του μπουζουξή την πρωτη Arabesque του Debussy κι αμα δεν την ξέρει να του πω δεν κάνεις βρε αγορίνα.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1996903853_(female).thumb.png.e08587f19cc39b42eeed6012d778ff62.png

53 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Να πχ με τον παραπάνω οδηγό (ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ) κάνεις δουλειά μια χαρά. Τι άλλο να ζητήσεις;

Οδηγος του ποδαριου ειναι. Οχι και υπερπολυτελειας.

Κανονικα θελεις και ολες τις μελωδιες που παιζονται. Ακομα και τα μπουζουκια (ναι υπαρχουν μπουζουκτσηδες που διαβαζουν) γιατι παιζει και το θεμα των διφωνιων αλλα και το μοιρασμα των μελωδιων στα σολιστικα οργανα.

Φυσικα και το bassline (τουλαχιστον τα πρωτα μετρα για να παρει το feel ο μπασιστας, αλλα και οπου υπαρχει διαφοροποιηση στα patterns). Πολλες φορες χρειαζεται και set για τα drums.

1996903853_(female).thumb.png.e08587f19cc39b42eeed6012d778ff62.png

 

53 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Η γνώμη η δικιά μου όμως είναι ότι αν θέλει σε τέτοια δουλειά κάποιος παρτιτούρα, πρέπει να την γράφει μόνος του.

Η γνωμη μου ειναι οταν οταν πας σε μια δουλεια, μαθαινεις πρωτα τι συνθηκες επικρατουν (εκτος των αλλων και για το θεμα των  οδηγων) και αναλογα αποφασιζεις αν θα δεχτεις να πας.

Εγω σιγουρα δεν θα κατσω να γραψω για μενα οδηγο, γιατι τσαμπα θα το γραψω.

Κατα πασα πιθανοτητα, άλλα θα παιζω εγω και αλλα οι αλλοι.

Οποτε τσαμπα κοπος.
(Οσο για να το μοιρασω και στους αλλους "αφου το 'γραψα που το 'γραψα" ... ΟΧΙ.

Ο τσαμπας πεθανε.)

Προσωπικα εχω αρνηθει δουλεια με μεγαλο ονομα, που επαιζαν χωρις οδηγους.

Πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο το κυνηγι της σωστης συγχορδιας ολο το βραδι.

Και επειδη για να επιβιωσω ολα αυτα τα χρονια στη δουλεια, μολις τελειωνα τη βραδια, παταγα format στο σκληρο μου, και την αλλη μερα δεν θυμομουν τιποτα, δεν θα επιανε το κολπο να παω μερικες μερες "συντηρητικά" μεχρι να τα μαθω απεξω.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Η γνωμη μου ειναι οταν οταν πας σε μια δουλεια, μαθαινεις πρωτα τι συνθηκες επικρατουν (εκτος των αλλων και για το θεμα των  οδηγων) και αναλογα αποφασιζεις αν θα δεχτεις να πας.

 

Η πιο σοφή κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου