Προς το περιεχόμενο

Προς αναζήτηση Sterling Musicman JP


kontras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις καλημέρες μου στην παρέα.

Εδώ και περίπου 20 χρόνια έχω στην κατοχή μου μια ibanez jem 555, την οποία την είχα αγοράσει πιτσιρικάς, την ερωτεύτηκα και ακόμη την αγαπώ πολύ.

Πριν ένα περίπου δίμηνο είχα την ευτυχία (και κατάρα) να παίξω με μια musicman jp6, και μου έφυγε η ούγια... Η κιθάρα "κούμπωσε" απόλυτα πάνω μου και είχα στα χέρια μου ένα πραγματικά ονειρικό μπράτσο. Έτσι αποφάσισα να ψάξω να αγοράσω κι εγώ μια. ΟΜΩΣ, η τιμή είναι απαγορευτική ακόμη και για μεταχειρισμένες...

Έτσι σκέφτηκα να αγοράσω μια sterling, όπου οκ γνωρίζω ότι κάνω κάποιες εκπτώσεις, αλλά είμαι οκ με αυτό.

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει (ή δεν έχω βρει) κάποιο κατάστημα να μπορώ να δοκιμάσω sterling οπότε βασίζομαι σε reviews, specs κλπ.

 

Θα ήθελα τα φώτα και τις συμβουλές σας στο εξής, σε περίπτωση που κάποιος έχει κάποια εμπειρία επ' αυτού:

 

Είμαι μεταξύ δύο, της JP150FM IB και της Majesty 6 ICR. Φίλος που είχε και τις δύο (αλλά τις original musicman), με προσανατόλισε περισσότερο προς την 150 καθώς η Majesty μου είπε ότι "ιμπανεζίζει" στο μπράτσο, ενώ η 150 είναι πολύ πιο κοντά στο μπράτσο της original JP6. Δεν έχω καμία ουσιαστική γνώση περί ξύλων, οπότε βλέπω ναι μεν ότι έχουν διαφορετικά ξύλα, αλλά δεν γνωρίζω τι θα μπορούσε να ταιριάζει σε εμένα (το στυλ που παίζω είναι ροκ, φανκ, μέταλ αλλά θέλω και πιο bluesy-crunchy ήχο). Καταλαβαίνω ότι και οι δύο κιθάρες έχουν μάπα μαγνήτες και θα μπω στη διαδικασία είτε να φτιάξω στον Παπαδαντωνάκη είτε να αγοράσω τους dimarzio του JP.

Το σχήμα της Majesty μου αρέσει πολύ, αλλά το μπράτσο της original JP6 που είχα δοκιμάσει είναι αξεπέραστο...

 

Έχετε κάποια σκέψη/συμβουλή/κριτική αναφορικά με τις παραπάνω κιθάρες;

 

Επεξεργασμένο από kontras

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δν θα ελεγα μαπα μαγνητες αλλα διαφορετικους.γενικα αυτη η φορουμιστικη πολλες φορες συμπεριφορα αν δεν ακουγεται ετσι η αλλιως ειναι μαπα ποτε δν μου αρεσε.εχω τρελαθει με μαγνητες κατα καιρους που ηταν σε φτηνα κορεατικα μοντελα αλλα εξαρταται απο το τι ηχο θες να βγαζεις.αρα εξ αρχης δεν μιλαμε για μαπα αλλα διαφορετικους ηχητικα απο τους πετρουτσι.απο κει κ περα ειχα 2 music man petrucci τις πουλησα ν παρω αυτοκινητο.η μια ηταν και family reserved.ημουν τυχερος τις πηρα πολυ φτηνα σχετικα με αρχικη τιμη.εμενα προσπωπικα δεν με βολεψαν ποτε πολυ λεπτο μπρατσο για τα γουστα μου.μαλιστα ειχα και τον boogie mark v τοσο καμμενος φαντασου.αν σ αρεσει το σχημα feeling κλπ που το θεωρω το πιο σημαντικο γιατι ο ηχος τωρα πια στις μερες μας και κουτσουρο ν εχεις φτιαχνεται κι εγω ειμαι υπερ της jp6 με caramelised maple νομιζω ενα μοντελο που ειχα δει .μην τρως το παραμυθι με τις ποιοτητες κλπ.σιγουρα ειναι προσεγμενα τα ακριβα μοντελα αλλα δεν δικαιλογουν τη διαφορα τιμης.θυμαμαι μ χαν σπασει τα νευρα τα ελατηρια του τρεμολο που ακουγονταν στον ενισχυτη οταν παλλονταν,πραγμα απαραδεκτο για 4000 ευρω κιθαρες.οποτε μη νομιζεις δν εινσι ολα τοσο ιδανικα οσο ακουγονται.

Μετα απο πολλα χρονια πεταμενων χρηματων σχεδον ανω των 50.000 ευρω η συμβουλη που σου δινω ειναι παρε αυτο που καθεται καλα στο χερι σου οτι κατασκευης κι αν ειναι και ψαξε με τα ποτς και τους μαγνητες οτι δυνατοτητες ηχητικες εχει και μελετη μελετη μελετη μελετη.και οτι οργανο κ ν πιασεις μετα στα χερια σου θ ακουγεται πανακριβο.ακου γνωστους κιθαροστες να δοκιμαζουν φτηνα οργανα.παλι το ιδιο ακουγονται.εγω εχω πια εναν ενισχυτη στα 400 ευρω κ οι κιθαρες μου πια δεν ξεπερνουν τα 400 με 500 ευρω το εχω βαλει σαν οριο στον εαυτο μου.φυσικα απο τοτε που ειχα πανακριβο εξοπλισμο(gibson lp custom,musicman petrucci,fender malmsteen,rectifiers κλπ κλπ ) κ τον πουλησα γιατι χρειαζομουν αυτοκινητο εκατσα σοβαρα για πρωτη φορα ν μελετησω αρκετα και κτλβα οτι το ολο θεμα ηταν στα χερια μου.αν ξαναπαρω ποτε ακριβο οργανο θα ειναι λογω φετιχ κ οχι ηχου ξεκαθαρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, οι "μάπα" μαγνήτες είναι στο ότι όποιο youtube review έχω ακούσει, όλα μου φαίνονται μουντά ως ήχος. Αλλά οκ αυτό είναι το λιγότερο. ΤΟ περισσότερο είναι ότι δεν έχω τη δυνατότητα να παίξω με καμιά από αυτές που λέω να πάρω, την jp150 ή την sterling majesty, και οι δύο είναι από τη σειρά sterling, τη "φθηνή", και δυστυχώς έχω παίξει μόνο με μια οριτζιναλ jp6 που ερωτεύτηκα λόγω μπράτσου, αλλά δεν "φτάνω".

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Sterlling JP 60 και μπορώ να πω τα εξής...

Με βάση τα χαρακτηριστικά της σου φαίνεται ακριβή.Οικονομικά ξύλα και ηλεκτρικά,ελιππές φινίρισμα,χώρα προέλευσης Ινδονησία κ.α.Αλλά...

Η κιθάρα είναι πολύ σωστά φτιαγμένη.Απλά παίζει τέλεια.Και το τονίζω αυτό γιατί τέτοιο playabillity δεν έχω πάρει ούτε από όργανα διπλάσιας και βάλε τιμής.

 

Όσο για τους μαγνήτες...Όχι,δεν είναι καθόλου μάπα.Αξιοπρεπέστατοι και "ακούνε" μια χαρά.

Σίγουρα όμως θα βρεις καλύτερες περιπτώσεις στο after market.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 200€ μπορείς να βάλεις τίποτα illuminators και θα έχεις φανταστικό ήχο . 

 

Στο τέλος ακόμα και με αναβάθμιση μαγνητών η  Sterling θα σου έχει κοστίσει το 1/3 των μοντέλων της μαμάς Musicman  

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου