Προς το περιεχόμενο

Τι ορίζει πια την ιδιοκτησία στα πνευματικά δικαιώματα;


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω διαβάσει σε νομικά sites, ότι κατοχύρωση γίνεται με τους εξής τρόπους (ενδεχομένως και με άλλους):

1) Στέλνεις με ταχυδρομείο στον εαυτό σου τις παρτιτούρες-στίχους

2)Σε συμβολαιογράφο

3)Αρκεί που το ανέβασες στο Youtube ή άλλη πλατφόρμα όπου κατοχυρώνεται η ημερομηνία ανάρτησης προσθέτοντας το κείμενο "Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος...» ή το σύμβολο © μαζί με το έτος δημιουργίας του έργου"

4)Μέσω της ΟΠΙ (Οργανισμός Πνευματικής Ιδιοκτησίας) www.opi.gr

5)Εκδίδοντας ISRC (International Standard Recording Code) από την www.ifpi.gr

 

Φαντάζομαι ότι όλοι οι τρόποι είναι νόμιμοι, αλλά καθένας εξυπηρετεί και διαφορετικό σκοπό. Αυτό θέλω να ρωτήσω. Ποιο σκοπό εξυπηρετεί καθένας από τους παραπάνω τρόπους; Τι καλύπτει ο καθένας; 

Αν το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είμαι κατοχυρωμένος να μην μου κλέψουν τη σύνθεση, και να μη δω το τραγούδι μου σε κάποιο site όπου να φαίνεται κάποιος άλλος ότι είναι ο δημιουργός, τότε γιατί να μπώ σε έξοδα σε συμβολαιογράφο? Δεν αρκεί που θα το ανεβάσω στο Youtube?

 

Επίσης, ο τρόπος (5) (έκδοση ISRC) ξέρει κανείς τι είναι και γιατί χρειάζεται ? το έχω δει σε αρκετά video στο Youtube

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, killbill said:

Δεν αρκεί που θα το ανεβάσω στο Youtube?

 

έχουν αναφερθεί στο youtube πολλοί συστηματικοί "διεκδικητές" κομματιών, που με μια απλή καταγγελία ζητούν να κατεβεί το κομμάτι σου. Μετά τρέχεις να τα βρεις μαζί του

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το YouTube είναι τόσο χαζό και έτσι απλά το κατεβάζει επειδή κάποιος το είπε? Εγώ έχω την ημερομηνία ανάρτησης στο Youtube. 

Επίσης κάτι έχω ακούσει για το content ID στο Youtube αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, killbill said:

Και το YouTube είναι τόσο χαζό και έτσι απλά το κατεβάζει επειδή κάποιος το είπε? Εγώ έχω την ημερομηνία ανάρτησης στο Youtube. 

δεν θα κάτσει να σκάσει.

στο κατεβάζει μέχρι να μπορέσεις να τους πείσεις ή να "μεταπείσεις = διώξεις" τον άλλον

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα έλεγα επειδή το youtube είναι παραφορτωμένη πλατφόρμα (δηλ είναι και η κουτσή μαρία) ίσως είναι καλύτερο να προηγηθεί κάπου αλλού η ανάρτηση. Πχ bandcamp, soundcloud όπου και πάλι υπάρχει time stamp.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εικασία που κάνω (και διορθώστε) είναι ότι ο καλύτερος τρόπος είναι να πας σε συμβολαιογράφο και να κάνεις ένα χαρτί όπου να γίνεται ξεκάθαρη η ημερομήνια στην οποία είχες στα χέρια σου κάποιο έργο

 

Υστερα να πας να κάνεις μια επίσημη μετάφραση του χαρτιού αυτού στα αγγλικά και μαζί με το πρωτότυπο να τα έχεις έτοιμα να τα στείλεις στο youtube ή οπου αλλού αν κάποιος προσπαθήσει να οικειοποιηθεί το έργο

 

Το πρόβλημα που προκύπτει είναι η μορφή του πειστηρίου που θα αφήσεις στον συμβολαιογράφο

 

Αν πρόκειται για μουσική φαντάζομε χρειάζεται μια λεπτομερή παρτιτούρα, πράγμα που εγώ πχ μπορώ να κάνω μόνο στο περίπου λόγο των περιορισμένων γνώσεων που έχω, της πολυπλοκότητας των κομματιών που γράφω, και της περιορισμένης προσπάθειας που είμαι διατεθειμένος να καταβάλω απλά και μόνο για να κατοχυρώσω κάποιο κομμάτι...

 

Η άλλη περίπτωση είναι η ηλεκτρονική μορφή (πάντα για το τι θα αφήσεις στο συμβολαιογράφο μιλάω) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω σε αυτή την περίπτωση πως αποδεικνύεται ότι το έργο για το οποίο μιλάνε τα χαρτιά είναι αυτό που βρίσκεται μέσα στο ηλεκτρονικό μέσο που άφησες στον συμβολαιογράφο (μιλάμε για μουσική χωρίς λόγια) προκειμένου να μπορείς να πείσεις κάποιον εκτός δικαστηρίου στέλνοντας απλά χαρτιά και πειστήρια...

 

Αν και οι συμβολαιογράφοι είναι διατεθειμένοι να κάνουν χαρτιά με πειστήριο κάποιο ηλεκτρονικό μέσο πιστεύω ότι κάπου εδώ υπάρχει λάθος συλλογισμός, παρακαλώ εντοπίστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν χρόνια που πήγα σε συμβολαιογράφο μου είπε ότι κατοχύρωση πνευματικών δικαιώματων γίνεται μόνο σε έντυπο στο οποίο μπαίνουν υπογραφές σφραγίδες κλπ 

Δεν μπορείς να του δώσεις υλικό όπως ένα στικακι ή cd δίσκακι κλπ και να του πεις θέλω να το κατοχυρώσω για πνευματικά δικαιώματα 

 

Όσον αφορά την παρτιτούρα, εγώ παίζω και γράφω σε midi και μετά το έχω αυτόματα σε παρτιτούρα χωρίς να κάτσω να ασχοληθώ με νότες αξίες και πεντάγραμμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου