Προς το περιεχόμενο

Τι ορίζει πια την ιδιοκτησία στα πνευματικά δικαιώματα;


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα προσπάθησα τηλεφωνικά να εξηγήσω σε συμβολαιογράφο αυτά που λέω παραπάνω και τελικά καταλήξαμε στο ότι ''ναι σε ηλεκτρονική μορφή θα μου τα φέρεις''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο σε ηλεκτρονική? 

Εμένα μου είχε πει οπωσδήποτε σε έντυπο και μπορώ συμπληρωματικά να καταθέσω και οπτικό δίσκο cd ή στικ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, killbill said:

Οκ. Άρα τι κάνουμε? Δεν ανεβάζουμε τη δουλειά μας στο Youtube γιατί υπάρχει ο φόβος? 

 

πάντως κοίτα να δεις, αν το κανάλι σου έχει 350 views δεν νομίζω ότι θα ενδιαφερθεί κανείς.

Αν έχει 450000 τα πράγματα ζορίζουν

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι έχουμε την ψευδαίσθηση ότι κάνουμε μεγάλα πράγματα... για 'μένα από τη στιγμή που δεν παίζεις διασκευές αξίζει να δώσεις 50 ευρώ σε ένα συμβολαιογράφο πριν δημοσιεύσεις τα πειραματικά σου αραβουργήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2020 στις 12:34 ΜΜ, killbill είπε

Με αυτό ξέρει κανείς τι παίζει? 

 ISRC (International Standard Recording Code) από την www.ifpi.gr

Λοιπόν απαντάω στον εαυτό μου αλλά και για κάθε ενδιαφερόμενο! 

Εν συντομία, είναι ένας κωδικός που απαιτείται να αγοράσεις αν θες να βάλεις το τραγούδι σου στο iTunes, Spotify κλπ δηλαδή να είναι διαθέσιμο για αγορά.

Κοστίζει 2$ για κάθε track ενώ είναι 19$ η εγγραφή η οποία γίνεται μια φορά. Υπάρχουν και άλλες τιμές αν πρόκειται για album

Περισσότερα εδώ www.isrc.com καλύτερα παρά στο Ελληνικό www.ifpi.gr

 

Να ρωτήσω κάτι. Στο Youtube όταν ανεβάζεις ένα video, υπάρχει ένα πεδίο που λέγεται Licence. Βρίσκεται στο Video Details. Οι επιλογές εκεί είναι : Standard YouTube Licence (προεπιλεγμένο) και Creative Commons-Attribution. Απότι έψαξα, με την δεύτερη δίνεις άδεια σε οποιονδήποτε να επαναχρησιμοποιήσει το video σου, οπότε καλύτερα να αφήνεις την προεπιλεγμένη επιλογή

 

Απορίες:

1) Γιατί, ενώ εγώ έχω αφήνω την προεπιλεγμένη τιμή Standard YouTube Licence, κατά την προβολή του video στο Youtube δεν εμφανίζεται στις λεπτομέρειες από κάτω το πεδίο Licence?

 

2)σε άλλα video γνωστών καλλιτεχνών, βλέπω ότι το πεδίο Licence εμφανίζεται ως "Licenced to YouTube by" και η τιμή του δεν είναι καμία από τις δυο παραπάνω, αλλά έχει άλλες τιμές όπως πχ "SME (on behalf of Columbia), and 2 Music Rights Societies" κλπ. Πως μπήκε αυτή η τιμή και εμφανίζεται αφού στο edit video στο Youtube σου έχει μόνο τις δυο παραπάνω επιλογές που ανέφερα και δεν μπορείς να γράψεις κάτι άλλο. Γιατί σε αυτά τα video εμφανίζεται στη περιγραφή το πεδίο Licenced to YouTube by" ενώ σε μένα όχι?

 

3) Επιπλέον βλέπω σε video καλλιτεχνών να εμφανίζονται και άλλα πεδία (πεδία από το Youtube, δεν τα έχει πληκτρολογήσει ο χρήστης από το πληκτρολόγιο) κάτω στην περιγραφή όπως:

Song

Artist

Album

Τι πρέπει να κάνω στο edit video στο Youtube για να εμφανίζονται και σε μένα αυτά τα πεδία? Δεν βλέπω κάπου αυτές τις επιλογές. Να πω ότι έχω βάλει ως category την επιλογή Music

 

Επεξεργασμένο από killbill
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, blue monk είπε

ωραία, άμα βρεις άκρη μην ξεχάσεις να ξανααπατήσεις στον εαυτό σου

Αν δεν γνωρίζεις την απάντηση και δεν μπορείς να βοηθήσεις καλύτερα να μην μιλάς και να μην ειρωνεύεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, killbill είπε

Αν δεν γνωρίζεις την απάντηση και δεν μπορείς να βοηθήσεις καλύτερα να μην μιλάς και να μην ειρωνεύεσαι

ας πούμε ότι ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα και όχι ότι ''είμαστε'' έτοιμοι να παρεξηγηθούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το θεμα λύθηκε. 

Δεχόμαστε την εξήγηση οτι το μελος blue monk αστειεύτηκε.ο kill bill καλά έκανε και μας είπε τι βρήκε, για οποιον θέλει να τα συμβουλευτεί. 

Συνεχίζουμε ήρεμα στο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, killbill said:

Λοιπόν απαντάω στον εαυτό μου αλλά και για κάθε ενδιαφερόμενο! 

Εν συντομία, είναι ένας κωδικός που απαιτείται να αγοράσεις αν θες να βάλεις το τραγούδι σου στο iTunes, Spotify κλπ δηλαδή να είναι διαθέσιμο για αγορά.

Κοστίζει 2$ για κάθε track ενώ είναι 19$ η εγγραφή η οποία γίνεται μια φορά. Υπάρχουν και άλλες τιμές αν πρόκειται για album

Περισσότερα εδώ www.isrc.com καλύτερα παρά στο Ελληνικό www.ifpi.gr

 

Να ρωτήσω κάτι. Στο Youtube όταν ανεβάζεις ένα video, υπάρχει ένα πεδίο που λέγεται Licence. Βρίσκεται στο Video Details. Οι επιλογές εκεί είναι : Standard YouTube Licence (προεπιλεγμένο) και Creative Commons-Attribution. Απότι έψαξα, με την δεύτερη δίνεις άδεια σε οποιονδήποτε να επαναχρησιμοποιήσει το video σου, οπότε καλύτερα να αφήνεις την προεπιλεγμένη επιλογή

 

Απορίες:

1) Γιατί, ενώ εγώ έχω αφήνω την προεπιλεγμένη τιμή Standard YouTube Licence, κατά την προβολή του video στο Youtube δεν εμφανίζεται στις λεπτομέρειες από κάτω το πεδίο Licence?

 

2)σε άλλα video γνωστών καλλιτεχνών, βλέπω ότι το πεδίο Licence εμφανίζεται ως "Licenced to YouTube by" και η τιμή του δεν είναι καμία από τις δυο παραπάνω, αλλά έχει άλλες τιμές όπως πχ "SME (on behalf of Columbia), and 2 Music Rights Societies" κλπ. Πως μπήκε αυτή η τιμή και εμφανίζεται αφού στο edit video στο Youtube σου έχει μόνο τις δυο παραπάνω επιλογές που ανέφερα και δεν μπορείς να γράψεις κάτι άλλο. Γιατί σε αυτά τα video εμφανίζεται στη περιγραφή το πεδίο Licenced to YouTube by" ενώ σε μένα όχι?

 

3) Επιπλέον βλέπω σε video καλλιτεχνών να εμφανίζονται και άλλα πεδία (πεδία από το Youtube, δεν τα έχει πληκτρολογήσει ο χρήστης από το πληκτρολόγιο) κάτω στην περιγραφή όπως:

Song

Artist

Album

Τι πρέπει να κάνω στο edit video στο Youtube για να εμφανίζονται και σε μένα αυτά τα πεδία? Δεν βλέπω κάπου αυτές τις επιλογές. Να πω ότι έχω βάλει ως category την επιλογή Music

 

πέρα από όσα καλά έψαξες και έγραψες θα έλεγα ότι προσωπικά δεν θα σιγουρευόμουν αν μου έπαιρνε τα λεφτά το αιτιουνς, δηλαδή τα 21 δολάρια, ότι μετά από ένα μήνα δεν θα ερχόταν ο χ κλεφτομουσικίδης να κάνει μια απ τα ίδια.

 

Τώρα τις απορίες σου σχετικά με το youtube δεν νομίζω ότι τις κατάλαβα, δεν ξέρω αν μπορείς να τις αποσαφηνίσεις περισσότερο

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου