Προς το περιεχόμενο

Τι ορίζει πια την ιδιοκτησία στα πνευματικά δικαιώματα;


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, gkourmoul1 said:

Εαν μου μετεφρασεις το αλλο διπλα, θα σου μεταφρασω αυτο. 😄

μάλλον πρέπει να βρούμε κι άλλον μεταφραστή ε?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2020 στις 10:19 ΜΜ, dimsonic είπε

Τώρα τις απορίες σου σχετικά με το youtube δεν νομίζω ότι τις κατάλαβα, δεν ξέρω αν μπορείς να τις αποσαφηνίσεις περισσότερο

 

Επισυνάπτω φώτο από τις πληροφορίες που εμφανίζονται στο κάτω μέρος στην περιγραφή ενός  μουσικου βίντεο στο YouTube 

Η ερώτησή μου είναι πώς τις κάνεις να εμφανίζονται στο YouTube. Δεν βλέπω κάποιες επιλογές στο YouTube 

IMG_20200502_120233.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Μετά από σχόλια του Suprfunk (ο οποίος δεν μαρτυράει εύκολα) εδώ:

 


βρήκα αυτή την υπηρεσία
https://www.timestamp.gr/el/information
η οποία δεν είναι δωρεάν, είναι μάλιστα πολύ ακριβή
όμως λέει ότι προσφέρει πιστοποίηση ημέρας και ώρας κατάθεσης ηλεκτρονικού πειστηρίου αν το χρειαστείς... (100 Ευρώ) δεν χρειάζονται παρτιτούρες

 

Επισημαίνω ότι στις πληροφορίες συνεχώς επαναλαμβάνονται φράσεις όπως:
''το πιστοποιητικό δεν συνιστά βεβαίωση ύπαρξης δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας ή συγγενικών δικαιωμάτων επί του αρχείου στο οποίο αφορά.''
γιατί δεν μπορούν να γνωρίζουν αν αυτό που κατεθεσες είναι πραγματικά πρωτότυπο ή αν το σήκωσες από κάπου...

 

Θεωρώ ότι αν καταθέσεις εκεί κάτι πραγματικά πρωτότυπο τελικά θα βρεις άκρη αν χρειαστεί, καθώς έχουν τουλάχιστον μια φυσική διεύθυνση όπου μπορείς να απευθυνθείς... σε αντίθεση με τα timestamps από σελίδες του ίντερνετ που πιο απρόσωπες δεν γίνεται, ότι ανεβάσεις μπορεί να εξαφανιστεί ανά πάσα στιγμή χωρίς εξηγήσεις μαζί με το timestumb του κτλ

 

Ωστόσο επιμένω στην προηγούμενη άποψη μου για παρτιτούρες στον συμβολαιογράφο
γιατί
1) έχει και αυτός φυσική διεύθυνση (έχεις πρόσβαση σε αυτόν που μαρτυρά την ημερομήνια που είχες το έργο σου στα χέρια σου)

2)μπορείς να παράγεις αντίγραφα του πειστηρίου σου με μπλε σφραγίδες αν χρειαστείς (με 50αρικο τη φορά)

3)μπορείς να πείσεις χωρίς δικαστήριο ότι το έργο είναι δικό σου εφόσον ξέρουν τι τους γίνεται (αυτοί στους οποίους απευθύνεσαι) με το χαρτί του συμβολαιογράφου και μόνο

4)πιο φτηνός

 

Μόνο αρνητικό για εμένα προσωπικά η ασχετια μου (παρτιτούρες)

Επεξεργασμένο από blue monk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, blue monk said:

Μετά από σχόλια του Suprfunk (ο οποίος δεν μαρτυράει εύκολα) εδώ:

 


βρήκα αυτή την υπηρεσία
https://www.timestamp.gr/el/information
η οποία δεν είναι δωρεάν, είναι μάλιστα πολύ ακριβή
όμως λέει ότι προσφέρει πιστοποίηση ημέρας και ώρας κατάθεσης ηλεκτρονικού πειστηρίου αν το χρειαστείς... (100 Ευρώ) δεν χρειάζονται παρτιτούρες

 

Επισημαίνω ότι στις πληροφορίες συνεχώς επαναλαμβάνονται φράσεις όπως:
''το πιστοποιητικό δεν συνιστά βεβαίωση ύπαρξης δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας ή συγγενικών δικαιωμάτων επί του αρχείου στο οποίο αφορά.''
γιατί δεν μπορούν να γνωρίζουν αν αυτό που κατεθεσες είναι πραγματικά πρωτότυπο ή αν το σήκωσες από κάπου...

 

Θεωρώ ότι αν καταθέσεις εκεί κάτι πραγματικά πρωτότυπο τελικά θα βρεις άκρη αν χρειαστεί, καθώς έχουν τουλάχιστον μια φυσική διεύθυνση όπου μπορείς να απευθυνθείς... σε αντίθεση με τα timestamps από σελίδες του ίντερνετ που πιο απρόσωπες δεν γίνεται, ότι ανεβάσεις μπορεί να εξαφανιστεί ανά πάσα στιγμή χωρίς εξηγήσεις μαζί με το timestumb του κτλ

 

Ωστόσο επιμένω στην προηγούμενη άποψη μου για παρτιτούρες στον συμβολαιογράφο
γιατί
1) έχει και αυτός φυσική διεύθυνση (έχεις πρόσβαση σε αυτόν που μαρτυρά την ημερομήνια που είχες το έργο σου στα χέρια σου)

2)μπορείς να παράγεις αντίγραφα του πειστηρίου σου με μπλε σφραγίδες αν χρειαστείς (με 50αρικο τη φορά)

3)μπορείς να πείσεις χωρίς δικαστήριο ότι το έργο είναι δικό σου εφόσον ξέρουν τι τους γίνεται (αυτοί στους οποίους απευθύνεσαι) με το χαρτί του συμβολαιογράφου και μόνο

4)πιο φτηνός

 

Μόνο αρνητικό για εμένα προσωπικά η ασχετια μου (παρτιτούρες)

Το ασχημο ειναι οτι την ρωτησα αν εχει το αρχικο project file και δεν το εχει ουτε καν παρτιτουρα.Το μονο που υπαρχει ειναι το κομματι στο soundcloud δημοσιευμενο πριν απο 7 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατί δεν γράφετε?

δεν σας φτάνει ότι είναι στο soundlcoud πριν 7 χρόνια? θα βρεθεί κανείς με ημερομηνία πριν 8 χρόνια?

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dimsonic said:

και γιατί δεν γράφετε?

δεν σας φτάνει ότι είναι στο soundlcoud πριν 7 χρόνια? θα βρεθεί κανείς με ημερομηνία πριν 8 χρόνια?

 

Σωστα λες θα προχωρησω και ας ελπισουμε να μην εχουμε τιποτα περιεργα στο μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι συνθέσατε και πόσα μέρη (...πια) παίξατε, αλλά σήμερα με ένα σύγχρονο daw μπορείς εύκολα να βγάλεις και παρτιτούρα.

Εγώ προσπαθώ τα κομμάτια που έχω φτιάξει να τα έχω σε χαρτί, έτσι για να βρίσκονται (μήπως κάποια μέρα βρεθούν κάποιοι που θα μπορούν να τα παίξουν) και σίγουρα πιστεύω ότι σε όποιον ασχολείται σοβαρά με τη σύνθεση και θελει να το πάει επαγγελματικά πρέπει να έχει και την έγγραφη κατοχύρωση.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου