Προς το περιεχόμενο

το μέλλον στο mastering


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμένα πάντως χωρίς διαθεση....... φλαμπέ μου αρέσει το ηχόχρωμα στα παλιά μέσα, δεν το θεωρώ καλύτερο αλλά οι ατέλειες έχουν τη γοητεία τους και ο παλιός εξοπλισμός την αίγλη του και στην ακρόαση και στην παραγωγική διαδικασία.

 

 Αυτό ήθελα να πω.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

 

εγώ πάντως με ανάλογο αναλογικό σύστημα και πολύ πολύ καλύτερο ψηφιακό το αναλογικό πάντα  ακούγεται καλύτερα από το ψηφιακό. Το δε σποτιφαι υποφέρεται απλώς.

Τηλεόραση δεν έχω. Ούτε καν σμαρτ.

Μάλλον έχω μία 32 που αγόρασα για τους ολυμπιακούς του Λονδίνου....αλλά δεν κοιτάζω.

 

Εσύ βέβαια μπορείς να δίνεις 19 ευρώ τον μήνα στο Tidal για lossless streaming και να αποφασίσεις συγκρίνοντας όμοια πράγματα.

Το Spotify στα μισά λεφτά προσφέρει 320kbps που είναι η καλύτερη μορφή mp3 και αρκετά ικανοποιητική γα τα συστήματα των περισσοτέρων σχεδόν.

Ετσι κι αλλιώς έδινες ή δίνεις τουλάχιστον τόσα κάθε μήνα για δίσκους. Τα 'χουμε πει αυτά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, yameth said:

 

Εσύ βέβαια μπορείς να δίνεις 19 ευρώ τον μήνα στο Tidal για lossless streaming και να αποφασίσεις συγκρίνοντας όμοια πράγματα.

Το Spotify προσφέρει 320kbps που είναι η καλύτερη μορφή mp3. Ετσι κι αλλιώς έδινες ή δίνεις τουλάχιστον τόσα κάθε μήνα για δίσκους. Τα 'χουμε πει αυτά.

δεν με καλύπτει η ποικιλία του tidal.

Ούτε έχω την πολυτέλεια για 2 πακέτα streaming.

Όταν λέω ότι η ποιότητα του spotify ηχητικά είναι υποδεέστερη από τη δική μου δισκοθήκη που εδώ και πανω από 10 χρόνια είναι ριπαρισμένη σε σκληρό, εννοώ ακριβώς αυτό. Είναι υποδεέστερη αλλά για τον σκοπό που το πληρώνω μου αρκεί.

Πλέον έχω απομακρυνθεί από το κυνήγι της υψηλής πιστότητας, καθώς περισσότερο χρόνο αφιερώνω στην παραγωγή δικής μου μουσικής παρά στην ακρόαση. Από την άλλη δεν μπορώ να αποχωριστώ όλα τα μέσα που συγκέντρωσα μια ολόκληρη ζωή. Ας φροντίσει άλλος γι αυτό.

 

 

 

για να καταλήξω κι όλας, θεωρώ ότι η επιλογή του streaming από τις εταιρείες και αναγκαστικά και από το κοινό έναντι της αυτής καθ εαυτής κτήσης και υλικής κατοχής της μουσικής είναι πολλά βήματα πίσω από πολλές απόψεις εκτός από την καθαρά ηχητική.

Νομίζω είναι φανερό γιατί.

Τώρα για το ηχητικό, σίγουρα ακούγοντας σήμερα spotify ακούς πολύ καλύτερα από ό,τι άκουγε ένας μέσος ακροατής το 1970 ή το 1980 με πολύ περισσότερα χρήματα. Αλλά όχι σε σύγκριση με το σύστημα που θέλει και μπορεί εφ όσον μπορεί να έχει.

 

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Από τότε που πήρα Spotify έχει αλλάξει η ζωή μου. Τέλος τα αρχεία από σκληρό σε σκληρό, τέλος τα converts, τέλος όλα βασικά. Double click στο app ή ένα touch σε κινητό/tablet και ακούω όλες μου τις μουσικές, άριστα κατηγοριοποιημένες, με notifications για φρέσκα πράγματα και προτάσεις καλλιτεχνών που ξεπετάγονται διαρκώς.

 

Σκέφτομαι πώς άκουγα μουσική πριν και τρέμω. Στα studio monitors μου και στα Sennheiser headphones μου ακούγεται τζάμι. 

 

Από αλλού ξεκίνησε η κουβέντα βέβαια και αλλού κατέληξε. Δεν ξέρω πώς ακούγατε μουσική στα 70s-80s, αλλά έχω vinyl player στο σπίτι του πατέρα μου και δε με συγκίνησε ποτέ ιδιαίτερα για να δίνω 20-30ε για κάθε βινύλιο.  

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, BillTrantos said:

. Δεν ξέρω πώς ακούγατε μουσική στα 70s-80s, αλλά έχω vinyl player στο σπίτι του πατέρα μου και δε με συγκίνησε ποτέ ιδιαίτερα για να δίνω 20-30ε για κάθε βινύλιο.  

λογικό μου ακούγεται, αφού δεν έζησες ποτέ το να είναι το βινύλιο ο μοναδικός τρόπος για να αγοράσεις και να έχεις δική σου μουσική στο σπίτι.

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, dimsonic είπε

λογικό μου ακούγεται, αφού δεν έζησες ποτέ το να είναι το βινύλιο ο μοναδικός τρόπος για να αγοράσεις και να έχεις δική σου μουσική στο σπίτι.

 

 

 

Σίγουρα και καταλαβαίνω τι λες, απλά πλέον δεν είναι ο μοναδικός τρόπος και δεν είναι εδώ και δεκαετίες. Το καλύτερα ή χειρότερα δεν είναι ειδικότητά μου να το κρίνω, αλλά οι επιλογές καλό πράγμα είναι.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το βινυλιο δεν ήταν μόνο τρόπος να ακους μουσική. 

Ειχε και το artwork του cover και πολυ βασικό επίσης πληροφορίες για το album. 

Ποιοι μουσικοί έπαιξαν,  εξοπλισμό πολλες φορές,  παραγωγούς συνθέτες. .  Φωτογραφικό υλικό. 

Μαθαινες πράγματα που σε εκείνη την εποχή δεν είχες αλλον τρόπο. 

Προσωπικά ακομα και τώρα προτιμώ πως ακούγεται το βινυλιο οταν το γραψω σε κασέτα. ...με τα ντολμπι μου κσι αζιμουθια μου και τα tape bias μου.

 

  • Like 3
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, LK είπε

Το βινυλιο δεν ήταν μόνο τρόπος να ακους μουσική. 

Ειχε και το artwork του cover και πολυ βασικό επίσης πληροφορίες για το album. 

Ποιοι μουσικοί έπαιξαν,  εξοπλισμό πολλες φορές,  παραγωγούς συνθέτες. .  Φωτογραφικό υλικό. 

Μαθαινες πράγματα που σε εκείνη την εποχή δεν είχες αλλον τρόπο. 

 

 

Αγοράζω πάντα δίσκους για μπάντες που με ενδιαφέρουν, κυρίως για να στηρίξω οικονομικά και να δω και artwork, credits, κλπ. Παρ'όλα αυτά το CD δε μπαίνει ποτέ σε κάποιο player, πάλι από Spotify τους ακούω.

 

Η τελευταία μου αγορά.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου