Προς το περιεχόμενο

Συγχρονισμός βιντεο και φορητού εγγραφεα ηχου


jec

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα εχω ενα tascam dr40  φορητο εγγραφεα και μια canon g12 ψηφιακη φωτ. μηχανη και θελω να τραβηξω βιντεακια με φωνη και κιθαρα αλλα ο ηχος να γραφτει στο tascam και οχι στην καμερα.

1.με δεδομενο οτι η  καμερα δεν εχει mic in και θα πρεπει οπωσδηποτε να χρησιμοποιησω μετα προγραμμα συγχρονησμου (υποθετω) το ερωτημα ειναι  αν παρω την zoom q2 kai την συνδεσω με το tascam θα γινετε η καταγραφη και ηχου και φωνης στην καμερα η θα πρεπει παλι να συγχρονησω, και αν τελικα δεν μπορω να το αποφυγω τι προγραμματα  συγχρονισμου εικονας και ηχου υπαρχουν , ευχαριστω πολυ για την φιλοξενια και για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγχρονισμός ειναι ευκολος αν εχεις καποια αναφορα κοινη δηλ κλακέτα.

Μετα στο προγραμμα κλείνεις τον ηχο της καμερας και κρατάς τον αλλο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την αμεση απαντηση μονο που θα ηθελα αν ειναι εφικτο και μια βοηθεια στο δευτερο μερος της ερωτησης δηλαδη " αν παρω την zoom q2 n kai την συνδεσω με το tascam θα γινετε η καταγραφη και ηχου και φωνης στην καμερα χωρις να χρειαστει συγχρονισμος η θα πρεπει παλι να συγχρονησω, ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απαντηση που θες μπορει να στη δωσει μόνο οποιος εχει την q2.

 Κατα τα αλλα στα αρχεια mp4 πχ ο ηχος υπαρχει στο βίντεο και μπορείς να τον ξεχωρισεις στα συνηθισμενα προγραμματα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Αν και έχω και εγώ εγγραφέα (ZOOM H6) για μέγιστη ποιότητα, δοκίμασα το Rode Video Mic Go της εταιρείας Rode, το οποίο προορίζεται για τοποθέτηση σε κάμερες DSLR, αλλά επίσης γίνεται να μπει και σε κινητό τηλέφωνο Android (Samsung AL10 για την ακρίβεια έχω). Έτσι λοιπόν, βιντεοσκοπώ με πολύ καλή ποιότητα ήχου, τα σόλο μου με το σαξόφωνο! Νομίζω για τα 70 ευρώ, είναι μια εξαιρετική λύση το συγκεκριμένο μικρόφωνο!

Εδώ παραθέτω ένα demo, το οποίο τραβήχτηκε με το κινητό συν το μικροφωνάκι:

 

ΥΓ: Μερικές φορές έχει ένα μικρό συριγμό το μικρόφωνο, αλλά θεωρώ ότι άξιζε τον κόπο!

 

Βασίλης

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εφόσον το zoom έχει line in, μπορείς να στέλνεις τον ήχο από το tascam στην κάμερα, οπότε δε χρειάζεται να συγχρονίζεις τίποτε μετά.

 

Έτσι γράφω εγώ συνήθως, βίντεο στο zoom και ήχο κατευθείαν από πολυεφφε στο line in, οπότε δε μπλέκεις καθόλου με κομπιούτερ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Συγχρονισμός βιντεο και φορητού εγγραφεα ηχου

Αν πάρεις την Q2, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα χρειάζεται να χρησιμοποιείς το Tascam αφού ο ήχος της θα είναι πολύ καλός ούτως ή άλλως.
Το θέμα είναι αν αξίζει να δώσεις 200 ευρώ για να πάρεις μια κάμερα/recorder που δεν χρειάζεσαι, ενώ μπορείς να αφιερώσεις λίγο χρόνο στο να συγχρονίσεις ήχο με εικόνα, κάτι που μπορείς να κάνεις και με ένα εντελώς basic πρόγραμμα όπως το movie maker.

 

Edit: Εντάξει, τώρα είδα ότι η αρχική ανάρτηση είναι πριν από 5 μήνες. Μάλλον έχει λήξει το θέμα.🙂 

Επεξεργασμένο από Haris

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του line in είναι ότι μπορείς να γράφεις ακόμα και όταν έχει θόρυβο γύρω. Αν έχεις και ένα λούπερ ούτε καν ανοίγεις το κομπιούτερ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου