Προς το περιεχόμενο

Budget acoustic guitar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, καλημέρα! 🙂

 

Όπως λέει και ο τίτλος ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια budget ηλεκτρακουστική. Είμαι μουσικός τα τελευταία 12-13 χρόνια, από τα 17 μου δηλαδή και το όργανο μου είναι μπάσο, παίζω τα τελευταία 9-10 χρόνια σε μπάντες - αν και σε καμία την περίοδο αυτή.

 

Λέω ότι είναι μπάσο γιατί κιθάρα μέχρι τώρα παίζω μόνο στο σπίτι, αλλά όταν λέω παίζω, εννοώ λιώνω. Το Fenderάκι (το jazz) κάθεται στη γωνία παραπονεμένο στο σπίτι. Ο λόγος είναι ότι (μετά κι από ένα χρόνο vocal coaching) τραγουδάω και γράφω κομμάτια. Στην επόμενη μου μπάντα που θα προσπαθήσω να το παίξω μπασίστας-frontman. 😆

 

Anyway ξεφεύγω. Λοιπόν, έχω μια ακουστική της κακιάς ώρας που μου χει ξεσκίσει τα δάχτυλα και δεν παίζει κιόλας. Καυσόξυλο κανονικό, πρώτο όργανο που πήρα ever πριν πολλάααα χρόνια. Μετάνιωσα το ότι αγόρασα πριν κάποιο διάστημα μια ηλεκτρική epi και δεν τα δωσα για ακουστική, αφού μ' αρέσει περισσότερο και εκεί πάνω γράφω, αλλά δεν πειράζει μου είναι απαραίτητη κι αυτή οπότε.. Πάμε τώρα να βρούμε και μια αξιοπρεπή ακουστική.

 

Budget 250-300 ευρώ. Δυστυχώς, καιροί δύσκολοι και έχουμε και καινούργια γκόμενα να μας τα τρώει (Honda τη λένε...). Κοίταξα για μεταχειρισμένη, δε βρήκα κάτι που να μου γυαλίσει. Κυρίως φταίει ότι οι περισσότερες μτχ. ηλεκτρακουστικές αγοράστηκαν εδώ και σε τιμή σχετικά υψηλή για το όργανο, οπότε τώρα τις ζητάνε επίσης ακριβά γι' αυτό που είναι. Οπότε είπα να μπω και Γερμανό. Εκεί είδα τις εξής 2 που μου γυάλισαν:

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbjc503ceq_nt.htm#bewertung

https://www.youtube.com/watch?v=uATKfe5IbYQ

 

&

 

https://www.thomann.de/gr/epiphone_hummingbird_pro_fcb.htm

https://www.youtube.com/watch?v=TT5cr_0VT24

 

Επιπλέον βρήκα και μια μεταχειρισμένη YAMAHA FG410EA ('89-'94 παραγωγή) στα 250€ με τη σκληρή της θήκη.

 

Χρήση που θέλω να της κάνω: τα πάντα. Practise, σύνθεση, πρόχειρες ηχογραφήσεις σπίτι, acoustic sessions (πρόβες-λάιβ) και αν μπορεί να σταθεί και σε κανονική ηχογράφηση και για αυτό.

 

Λαμβάνοντας υπ' όψιν τα πάντα που αφορούν την κιθάρα (όχι την εμφάνιση της), δηλαδή playability πάνω απ' όλα, ήχο, ποιότητα κατασκευής, πόσο καλά μπορεί να σεταριστεί (σόρρυ αν πεταξα καμια ...) και ηλεκτρικό σύστημα ποια θα επιλέγατε;; Και για τις 3 διάβασα τα καλύτερα, καλά για τη Yamaha είναι λίγο πιο θολό το τοπίο και δε ξέρω αν αξίζει και τόσα λεφτά επίσης. Γενικά έχω την εντύπωση ότι, λόγω τεχνολογίας, τα σημερινά budget όργανα είναι κλάσης ανώτερα από τα αντίστοιχα παλιά. Αλλά διάβασα εξαιρετικά σχόλια, ότι βρήκα τελοσπάντων, και για τη Yamaha. Γενικά πάντως θέλω μια καλή βάση που με λίγη δουλίτσα αργότερα (βλ. bone saddle-nut, fret levelling αν χρειάζεται) να παίξει ακόμα καλύτερα. Οπότε τα κσύλα μας νοιάζουν επίσης. Αλλά μη δώστε πολλή σημασία στο τελευταίο, για τώρα μας νοιάζει να παίζει out of the box. Με ένα καινούργιο σετ καλύτερες χορδές και ένα σεταπ, if necessary.

 

Για πείτε..! 🤔 Κάθε άλλη πρόταση σε καινούργιο/μεταχειρισμένο αν δεν ενοχλεί τους admin λόγω διαφήμισης, καλοδεχούμενη! Sorry for the long post!

 

Επεξεργασμένο από il_dottore46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω η Γιαμάχα έχει ανέβει πολύ σε υπόληψη εδώ στο φόρουμ, θα στην προτείνουν και άλλοι, γιατί οι τιμές ξεκινάνε και ανεβαίνουν τίμια... ακόμα και οι πιο φτηνές ακουστικές της μπορεί να σε εντυπωσιάσουν.

 

Εμένα δεν μου αρέσουν οι ηλεκτροακουστικές (ούτε οι τρύπες στο πλάι με το equalizer-κουρδιστήρι ούτε αυτό που καταφέρνω να γράψω με τα πιεζοηλεκτρικά ) γιαυτο θα σου προτείνω μια ακουστική και να βρεις άλλο τρόπο να ηχογραφείς. Γιαμαχα λοιπόν για ακουστικές και μηχανάκια Χοντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

250 για Yamaha FG410...

μάλιστα


Μακριά από rip-offers, μακριά από Harley Benton ακουστικές (το ίδιο ισχύει και για Recording King, Fender και κάποιες άλλες μάρκες που μου διαφεύγουν). Υπόσχονται πολλά περισσότερα απ' ό,τι είναι και συνήθως αυτό που δεν είναι, είναι αόρατο μέχρι να συμβεί/τύχει κάτι. (πασαλείμματα κατασκευές να φεύγουν από το εργοστάσιο να ψωνίζει ο κόσμος mojo και λούσο)

Υamaha (σε σωστή τιμή), Τakamine, Art & Lutherie/Norman/Seagull/Simon&Patrick, Guild (η σειρά Westerly), μου έρχονται στο μυαλό αβίαστα, με τις δύο πρώτες να είναι σχεδόν εγγύηση στο budget σου (ειδικά μεταχειρισμένες) και για να σε βγαλουν ασπροπρόσωπο παντού (live, studio, πρόβα, συντήρηση/ανθεκτικότητα). Epiphone, Lag, Sigma, Cort και παρόμοιες είναι hit & miss, αναλόγως το μοντέλο/price-tag. Συνήθως θα πετύχεις μετριότητες.





 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Υamaha (σε σωστή τιμή), Τakamine, Art & Lutherie/Norman/Seagull/Simon&Patrick, Guild (η σειρά Westerly)

 

Ό,τι είπε ο Φάνης. Έπαιξα 2-3 Seagull και έπαθα πλάκα. Yamaha-Takamine σταθερή αξία, Guild επίσης πολύ καλές σε αυτά τα χρήματα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιθάρα ακουστική....

όχι ιντερνετ.

Παίξε 20 ψώνισε μία.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
On 2/29/2020 at 4:30 PM, dimsonic said:

κιθάρα ακουστική....

όχι ιντερνετ.

Παίξε 20 ψώνισε μία.

 

Ναι αυτό θα γίνει. Ντάξει Θεσσαλονίκη είμαστε, έχει αρκετές στα μαγαζιά. Σε μαγαζί εδώ, έχω βρει επίσης και μια VGS καινούργια αλλά πειραγμένη (4 κατοστάρικα δουλειά κατά τον μαγαζάτορα...τάστα-γέφυρα-nut) που τη δίνει 2. Εντάξει την έπαιξα, δε με ενόχλησε κάτι, δε με συγκίνησε κάτι. Τι περιμένεις ρε μάστορα δηλαδή με 2-3 κατοστάρικα, Martin? θα μου πείτε. Και θα 'χετε δίκιο.

 

Ίσως είναι όντως καλή περίπτωση για τα λεφτά, θα παίξω καμιά 20αριά διαφορετικές όπως είπες κι εσύ και θα πάρω μία.

 

On 2/29/2020 at 11:03 AM, Πνοή και Νύξη said:

250 για Yamaha FG410...

μάλιστα

 

αυτό είπα κι εγώ....

Μακριά από rip-offers, μακριά από Harley Benton ακουστικές (το ίδιο ισχύει και για Recording King, Fender και κάποιες άλλες μάρκες που μου διαφεύγουν). Υπόσχονται πολλά περισσότερα απ' ό,τι είναι και συνήθως αυτό που δεν είναι, είναι αόρατο μέχρι να συμβεί/τύχει κάτι. (πασαλείμματα κατασκευές να φεύγουν από το εργοστάσιο να ψωνίζει ο κόσμος mojo και λούσο)

Υamaha (σε σωστή τιμή), Τakamine, Art & Lutherie/Norman/Seagull/Simon&Patrick, Guild (η σειρά Westerly), μου έρχονται στο μυαλό αβίαστα, με τις δύο πρώτες να είναι σχεδόν εγγύηση στο budget σου (ειδικά μεταχειρισμένες) και για να σε βγαλουν ασπροπρόσωπο παντού (live, studio, πρόβα, συντήρηση/ανθεκτικότητα). Epiphone, Lag, Sigma, Cort και παρόμοιες είναι hit & miss, αναλόγως το μοντέλο/price-tag. Συνήθως θα πετύχεις μετριότητες.

Επεξεργασμένο από il_dottore46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το double post, αλλά στο προηγούμενο δε μπορώ να γράψω κάτω απ' το quote.

 

Βρήκα και μια Yamaha lj-6, νομίζω αξίζει αρκετά περισσότερο από κάθε καινούργια που μπορεί να βρω στα 250ε. Δυστυχώς δε μπορώ να την παίξω πρώτα και μάλλον θα πάω για αγορά στα τυφλά. Ελπίζω να μου βγει 🙂 Ίσως ψάξω και σε κανένα Νάκα, μήπως και την πετύχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 300 ευρω περιπου ειχα αγορασει μια ηλ/ακουστικη walden d560ce. Δεν νομιζω να εχω παιξει κιθαρα με καλυτερο ακουστικο ηχο μεχρι τα 600-700 ευρω. Και εξαιρετικα υλικα για τα λεφτα της.

 

Δεν τις βρισκεις ευκολα, δυστυχως.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου