Προς το περιεχόμενο

Budget acoustic guitar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 hour ago, gkourmoul1 said:

Στα 300 ευρω περιπου ειχα αγορασει μια ηλ/ακουστικη walden d560ce. Δεν νομιζω να εχω παιξει κιθαρα με καλυτερο ακουστικο ηχο μεχρι τα 600-700 ευρω. Και εξαιρετικα υλικα για τα λεφτα της.

 

Δεν τις βρισκεις ευκολα, δυστυχως.

 

Δεν τις γνωρίζω, ομολογώ, ωστόσο έψαξα και δε βρήκα κάτι σε μεταχειρισμένο. Πας λίγο και σε ότι πετύχεις στα μεταχειρισμένα, εκτός αν έχεις καμία τρελή υπομονή. Εγώ καίγομαι να πάρω μία, δεν την παλεύω καθόλου με τη φτηνιάρικη που έχω και με κρατάει πίσω, οπότε ότι κάτσει απ' αυτά που γράψατε! Καινούργια δε θα δω καν τελικά.

 

Βρήκα τη Yamaha που έγραψα (lj-6) στα 3 κατοστάρικα, η οποία έχει επίσης 6 κατοστάρικα και στο youtube ακούγεται σαν αρκετά ακριβή κιθάρα. Γεμάτο low-end, τα μεσαία όσο πρέπει, τα πρίμα να ξεχωρίζουν γλυκά. Ξέρω, δεν είναι ικανός κριτής το youtube με φίλτρα στην ηχογράφηση, editing, compress από το youtube μπλα μπλα και μετά σε κάρτα ήχου, μακ βέβαια, και ηχεία υπολογιστή. Τι κιθάρα πραγματικά ακούς στο τέλος; Αλλά είναι ο μόνος οδηγός.

 

Βρήκα και μια Takamine EG523SC. 400 ευρώ. Αυτή τα σπάει περισσότερο στο youtube. Και είναι και κούκλα! 😍 Μη γελάτε πλιζ, δεν ξέρω από κιθάρες, μόνο τι μου λένε τα δάχτυλα μου από αίσθηση και τι ακούω. Άρα μήπως ξέρω;; 🤔 😛

 

Μεταξύ των 2 αυτών και με δεδομένη τη διαφορά των 100 ευρώ στη τιμή τους ως μεταχειρισμένα;; Καρα-ξεφεύγουμε στα 4 της Takamine αλλά ρε γμτ, τόσα χρόνια ασχολούμαι με τη μουσική, πλέον τα όργανα μου τα θέλω καλά, αλλιώς χαλιέμαι... Τι να κάνουμε που ζούμε στο Ελλάντα του 2020.

Επεξεργασμένο από il_dottore46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή τελικά η EG523 δεν ήταν διαθέσιμη, αγόρασα μόλις αυτήν την Takamine από τις αγγελίες:

https://smart.noiz.gr/details.php?id=443826

 

Έαν έχετε κάποια άποψη, feel free to share 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου