Προς το περιεχόμενο

Νέα electro-ιδέα...


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...όπου δυστυχώς η κιθάρα δεν λείπει. Προσπάθησα, αλλά μάταια.

 

Ξεκίνησα να το φτιάχνω ήχο ήχο χωρίς να έχω ιδέα τι θέλω να φτιάξω. Κατάληξα σε μια δομή. Μετά μου κόλλαγε φωνή με ρεφραίν κλπ. Και μιας και δεν έπαιζε, έβαλα κιθάρα....

 

Ακόμα θέλει δουλίτσα σε μίξη και eq.

 

Άποψοις

 

 

electronic.mp3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπάσο σαν να μην μου κολλάει σαν γραμμή Γιώργο όταν αρχίζεις τα χοροπηδηχτά.

Είναι ωραίο και χαλαρό σαν κομμάτι αλλά του λείπει αυτό το κάτι να το θυμάσαι και αργότερα ή τουλάχιστον σε εμένα.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, Nikos Aravanis said:

Το μπάσο σαν να μην μου κολλάει σαν γραμμή Γιώργο όταν αρχίζεις τα χοροπηδηχτά.

Είναι ωραίο και χαλαρό σαν κομμάτι αλλά του λείπει αυτό το κάτι να το θυμάσαι και αργότερα ή τουλάχιστον σε εμένα.

 

Ευχαριστω Νικο!

Το μπασο με ταλαιπωρησε μεχρι να βρω καποια μπασογραμμη να μου ταιριαζει. Να μην ειναι ουτε φλυαρη, ουτε "λιγη". Το γρηγορο τεμπο επισης με δυσκολεψε. Θα το ξανακουσω πιο προσεκτικα.

 

Πιστευω οτι εαν θα ειχα βαλει λογια θα ειχε πιο εντονη ταυτοτητα. Δυστυχως για μενα δεν γραφω στιχους. Θα μπορουσα να βρω μια πιο χαρακτηριστικη μελωδια, αλλα κατεληξε να μου αρεσει αυτη η "συζητηση" μεταξυ κιθαρων.

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, gkourmoul1 said:

Λίγο καλύτερο μιξάρισμα, και κάποιες μικροπροσθήκες.

 

 

Your browser does not support the HTML5 audio tag.
 
 
 


electronic.mp3 9.11 MB · 7 downloads

 

 

 

Δεν ξέρω τι άλλαξες και αν άλλαξες κάτι,ίσως είμαι ξεκούραστος απο πρίν,αλλά μου αρέσει πιο πολύ τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παθαινω το αλλο. Γραφω μια μελωδια (δλδ σολο...) με την κιθαρα ή και τα πληκτρα. Συνηθως το κανω δοκιμαστικα ωστε να "γεμισω" το κομματι να μη μεινει μονο με ρυθμικα μερη. Οση ωρα το δουλευω και το ακουω και το ξακακουω ολο μαζι, τοσο μου αρεσει περισσοτερο, με αποτελεσμα να μη θελω να κανω αλλη εγγραφη με κιθαρα. Συνηθιζω την πρωτη εγγραφη, οπου συνηθως ειναι και η καλυτερη/μελωδικοτερη, και δεν πειραζω αλλο το κομματι. Αυτο επαθα και εδω με τα 4 σολακια. Μου βγηκε αυτος ο σαξοφωνοηχος στο πρωτο. Μετα απαντησα με καθαρο ηχο στο δευτερο. Επανηλθε ο σαξοφωνοηχος στο 3ο. Και τελειωσα τον διαλογο με ενα κλασικο dirty ηχο.

 

Ηθελα να "πω" κατι με το κομματι αυτο. Ε, το ειπα και ηρεμησα....

17 minutes ago, Nikos Aravanis said:

Δεν ξέρω τι άλλαξες και αν άλλαξες κάτι,ίσως είμαι ξεκούραστος απο πρίν,αλλά μου αρέσει πιο πολύ τώρα.

 

Αλλαξα λιγο σταθμες, delay σε κιθαρες, eq σε αλλα οργανα, και προσθηκες εξτρα καποιων ηχων.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, gkourmoul1 said:

Λίγο καλύτερο μιξάρισμα, και κάποιες μικροπροσθήκες.

 

 

Your browser does not support the HTML5 audio tag.
 
 
 
 
 
 


electronic.mp3 9.11 MB · 57 downloads

 

 

 

Εμένα για τα γούστα μου και τα αυτιά μου μου βγήκε εξαιρετικό.

Αν άλλαζα κάτι θα ήταν σε λεπτομέρειες της παραγωγής.

Το πρώτο σου ολοκληρωμένο κομμάτι.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα αλλαζες στην παραγωγη? (Δεν μπορω να του βρω κατι για αλλαγη. Θα μπορεσω μετα απο κανα δυο βδομαδες που θα εξελιχθει το αυτι....)

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου