Προς το περιεχόμενο

Διαμάχη για τo "Ανείπωτα"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, dimsonic said:

 

Δεν ειναι δυνατον να υπάρχει τετοια ασυνενοησια που να φτασει σε β βαθμου δικη

 

 

Δεν είναι θέμα ασυνεννοησίας. Είναι θέμα ασυδοσίας με την οποία λειτουργούσε ο χώρος τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα. 

  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Jazzjoker said:

 

Δεν είναι θέμα ασυνεννοησίας. Είναι θέμα ασυδοσίας με την οποία λειτουργούσε ο χώρος τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα. 

Λογω αεπι;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, dimsonic said:

Λογω αεπι;

 

Κυρίως λόγω ΑΕΠΙ. Αλλά θα σε μαλώσω και Δευτέρα με τον κηδεμόνα σου. Δε δικαιολογείσαι να δηλώνεις άγνοια περί της κατάστασης των μουσικών πνευματικών δικαιωμάτων στη χώρα και το μπάχαλο που έγινε με αυτή την ιστορία τα τελευταία 2-3 χρόνια. Τα 'χουμε πει κι εδώ μέσα αρκετές φορές. Μας αφορά όλους λόγω ιδιότητας (έστω χομπίστικης) κι ας μην είχαμε προσωπικά παρεδώσε με τα πνευματικά δικαιώματα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o κηδεμόνας κωλύεται...

ειλικρινά όμως δεν γνωρίζω

Και δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει ή όχι ή αν το ένα ή το άλλο έχει κάποια επίδραση πάνω μου.

Θα με ενδιέφερε όμως να μάθω έστω και αργά και έστω ίσως άνευ αντικειμένου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
19 ώρες πριν, LK είπε

Η ΑΕΠΙ ΠΑΝΤΑ ειχε το ύφος, είμαι ο Πάπας , τους εκπροσωπώ όλους (και γι όλα) .....και όταν λέμε ΄όλους ..........ΟΛΟΥΣ, χωρίς να τους εκπροσωπεί ασφαλώς.

 

θα συμφωνήσω Λάκη μου αλλά θα μου επιτρέψεις να σου δανειστώ λίγο την ιδιότητα από την πλευρά του "διαβόλου"...😀😛

 

εγώ επίσης δεν θυμάμαι τις εποχές των "παχιών" (του σκασμού) αγελάδων, τους (κατά κανόνα) "ΟΛΟΥΣ" να διαμαρτύρονται με ιδιαίτερη ζέση για τις πρακτικές της Πάπισας (π.χ. νομίζω έχω ξαναπεί εδώ για τους παρωχημένους τραγουδιάρηδες που έστελνε στα μαγαζιά ως αντιπροσώπους της για να καταγράφουν προγράμματα και τη συμπεριφορά και τις "συναλλαγές" τους)... αλλά ήταν πολλά τα λεφτά Άρη και έπεφτε πολύ μάσα από τις ουρές μέχρι τα κεφάλια...😉

 

δεν ξέρω για την περίπτωση που ανέφερε ο dimsonic αλλά επειδή τα τελευταία χρόνια ακούω διάφορα, μήπως ΑΕΠΙς πεσούσης πας αοιδός ξυλεύεται?...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν με ρωτας , δεν φταίει η ΑΕΠΙ.

Για την ακμή της και την παρακμή της φταινε αυτοί που την εξόπλισαν με υπερεξουσίες.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στιχουργικά-συνθετικά πνευματικά δικαιώματα είναι μεγάλο κονδύλι και είχε γίνει ακόμα μεγαλύτερο επί ΑΕΠΙ αφού είχαν φτάσει να απαιτούν συνδρομή από περίπτερα και κομμωτήρια που είχαν ραδιόφωνο. 

 

Σε κάθε περίπτωση και ειδικά στην Ελλάδα, ένας οργανισμός/εταιρία που είναι σε στενή συνεργασία με το κράτος, διαχειρίζεται λεφτά και δεν ελέγχεται ποτέ, είναι μοιραίο να φτάσει να κολυμπάει στη διαφθορά.

 

Ας ελπίσουμε ότι ο νέος οργανισμός που μόλις αδειοδοτήθηκε από το ΥΠΠΟ (ΕΔΕΜ) και ουσιαστικά περνά τη διαχείριση των πνευματικών δικαιωμάτων στους ίδιους τους δημιουργούς, θα έχει καλύτερη τύχη. Αν και χωρίς καμία αμφιβολία, έκτροπα θα γίνουν και εκεί.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Σε κάθε περίπτωση και ειδικά στην Ελλάδα, ένας οργανισμός/εταιρία που είναι σε στενή συνεργασία με το κράτος, διαχειρίζεται λεφτά και δεν ελέγχεται ποτέ, είναι μοιραίο να φτάσει να κολυμπάει στη διαφθορά.

 

την εν γένει διαφθορά της ΑΕΠΙ την είχε ο μουσικός κόσμος drum(s) και κάποιοι κρυφό καμάρι... και την διαχρονική "ανοχή" των ενδιαφερόμενων δημιουργών εκτελεστών, ειδικά όταν συνοδεύεται από εκούσια μασαμπούκα (σε όλα τα επίπεδα) προσωπικά την λέω "συναυτουργία" κατ αναλογία... νομικά δεν ξέρω αλλά ηθικά σίγουρα...

 

2 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Ας ελπίσουμε ότι ο νέος οργανισμός που μόλις αδειοδοτήθηκε από το ΥΠΠΟ (ΕΔΕΜ) και ουσιαστικά περνά τη διαχείριση των πνευματικών δικαιωμάτων στους ίδιους τους δημιουργούς, θα έχει καλύτερη τύχη.

 

εγώ Σπύρο δυστυχώς ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΘΟΛΟΥ έχοντας ως προηγούμενο τις κατά κανόνα (ανα-δια-υπο)δράσεις καμιά σαρανταριά χρόνια τώρα των κάθε λογής συλλόγων του χώρου μας (ΠΜΣ, ΕΜΣΕ κλπ)... παρόλα αυτά, αν και δεν με αφορά πλέον, από καρδιάς εύχομαι να διαψευστώ...

 

 

ΥΓ. η απογοήτευσή μου όπως και η "παράλληλη" εξελικτική πορεία της ΑΕΠΙ με το σύγχρονο ελληνικό κράτος δεν είναι συμπτωματική...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Διαμάχη για τo "Ανείπωτα"

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου