Προς το περιεχόμενο

Ηχολήπτης/Φωτιστής Freelance


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Είχα προταση για εποχιακη δουλεια απο μια αγγλικη εταιρεια θεατρικων παραγωγων και Live Music.

Η δουλεια ειναι στην Ελλαδα συγκεκριμενα στην Κρητη και η σεζον ειναι 7.5 μηνες περιπου.

Απο την εταιρεια μου εχουν πει οτι δεν σε προσλαμβανουμε, θα δουλευεις σαν freelancer, καθε εβδομαδα η καθε μηνα θα μας κοβεις μια αποδειξη και θα σε πληρωνουμε στον ελληνικο σου λογαριασμο.

 

Και εγω μην εχοντας υπαρξει ξανα σε δουλεια που δεν με προσλαμβανει κανονικα (σε ΙΚΑ κλπα) εχω χαωθει αρκετα με το τι πρεπει να κανω για να ειμαι καλυμμενος και νομιμος.

Οποιαδηποτε ερωτηση για να κανω και το θεμα μου πιο κατανοητο αλλα και βοηθεια ειναι τρελα εκτιμητεα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καθαρά λογιστικό θέμα. Ρώτα τον λογιστή σου, για αρχή, για το εάν σε συμφέρει να γίνεις μπλοκάκιας, άρα και να αυτοασφαλίζεσαι. Νομίζω αυτό είναι το θέμα σου, αλλά ρώτα κάποιον ειδικό, διότι μπορει να λέω και ανοησίες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εχουν πει οτι δεν θα εχω θεμα απο οικονομικης αποψης.
Η δουλεια προσφερει ενα καλο μηνιαιο εισοδημα και σε περιπτωση ασφαλισης λογω του οτι θα ειμαι καινουριος θα πληρωνω λιγα ετσι ωστε να μενει ενα καλο ποσο στην τσεπη.

 

Πηγα στο ΤΕΒΕ και ρωτησα και μου ειπαν οτι ''οι κωδικοι αυτου του επαγγελματος ανηκουν στο ΙΚΑ''.
Πηγα στο ΙΚΑ μου λενε ''δεν μπορεις να βγαλεις μπλοκακι, δεν θεωρειται ελευθερο επαγγελμα, θα κανεις συμβαση εξαρτωμενης εργασιας.''

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο η ασφάλιση. Είναι και οι φόροι που θα πληρώνεις. Και κάποια διαδικαστικά (θα πρέπει να δηλώνεις έδρα με αποδεικτικό μισθωτήριο κλπ). Και άλλα πολλά.

Βρες έναν λογιστή, με ειδικότητα στα ασφαλιστικά (ίκα, τέβε κλπ) να σου ξεκαθαρίσει τι διαδικασία χρειάζεται και εάν σε συμφέρει ή όχι. Το τελεταίο εξαρτάται από παράγοντες όπως ο εκτιμώμενος τζίρος.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν απλοί τρόποι αλλά πρέπει να μιλήσεις με λογιστή για να σε ενημερώσει με ακρίβεια για το καθαρό ποσό που θα σου μένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, bibero2006 said:

Η δουλεια ειναι στην Ελλαδα συγκεκριμενα στην Κρητη και η σεζον ειναι 7.5 μηνες περιπου.

Απο την εταιρεια μου εχουν πει οτι δεν σε προσλαμβανουμε, θα δουλευεις σαν freelancer, καθε εβδομαδα η καθε μηνα θα μας κοβεις μια αποδειξη και θα σε πληρωνουμε στον ελληνικο σου λογαριασμο.

 

38 minutes ago, bibero2006 said:

Μου εχουν πει οτι δεν θα εχω θεμα απο οικονομικης αποψης.
Η δουλεια προσφερει ενα καλο μηνιαιο εισοδημα και σε περιπτωση ασφαλισης λογω του οτι θα ειμαι καινουριος θα πληρωνω λιγα ετσι ωστε να μενει ενα καλο ποσο στην τσεπη.

 

Αυτούς τους συμφέρει να μην σε προσλάβουν, αλλά να σε χρησιμοποιούν ως εξωτερικό συνεργάτη. Μειώνουν τα ρίσκα τους και τα κόστη τους στο ελάχιστο. Όποτε θένε, σταματούν τη συνεργασία μαζί σου οριστικά και δεν πληρώνουν ασφάλιση.

 

Κάπως ανάποδα δουλεύει για σένα η όλη φάση. Έχεις ρίσκα και τα κόστη σου ανεβαίνουν. Πρέπει να τα υπολογίσεις όλα αυτά και να διαπραγματευείς μαζί τους ώστε να καταλήξετε στο ποσό που θα είσαι ευχαριστημένος να σε πληρώνουν. Το ποσό αυτό θα πρέπει, σίγουρα, να είναι μεγαλύτερο σε σχέση με ο,τι θα πλήρωναν εάν σε προσλαμβαναν ως εργαζόμενο (για τα κάθαρά μιλώ).

Λες ότι είναι για 7,5 μήνες η όλη φάση. Μετά τι θα κάνεις? Είσαι σίγουρος ότι θα σε ξαναπροσλάβουν του χρόνου? Θα ψάχνεις εργασία έχοντας ζημιές και πληρώνοντας κάθε μήνα την ασφάλεια σου και τα λοιπά έξοδα (πχ λογιστής)?

 

Γενικότερα, σε συμφέρει εάν χωθείς και σε άλλες δουλειές ταυτόχρονα. Να παίρνεις και από αλλού χρήματα παράλληλα, προσφέροντας τις υπηρεσίες σου, κάτι που δεν θα μπορούσες να έκανες έτσι απλά σαν εργαζόμενος σε μια επιχείρηση.

 

Κάποια γενικά πράγματα σου αναφέρω απλά. Λεπτομέρειες, ποσοτικοποιημένες, στο λογιστή σου...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω πως εχει η κατασταση με τα ρισκα που μου λες.

Περσυ δουλεψα σε ελληνικη εταιρεια σεζον παλι σε γνωστο ομιλο ξενοδοχειων και επαιρνα 690 ευρω καθαρα.

 

Φετος εγινε αυτη η προταση η οποια εχει τις ιδιες παροχες με την περσινη (διαμονη, διατροφη, μεταφορικα) και δινει 1800 ευρω (χωρις να με προσλαμβανει προφανως).

Γιαυτη την διαφορα, λογο του οτι τωρα υπαρχει και μια αλφα οικονομικη αναγκη και για το οτι μια συνεργασια με την Αγγλια μου ανοιγει διαφορα σεναρια στο μυαλο μου εχω αποφασισει να το κανω.
Απλως ψαχνω πως μπορω να ειμαι νομιμος και καθωσπρεπει οσον αφορα την σχεση μου με το κρατος και να δω ποιος ειναι ο πιο ευκολος και κατανοητος τροπος.

Το μετα δεν με ενδιαφερει την συγκεκριμενη στιγμη γιατι πιστευω ειτε οτι θα συνεχιστει η συνεργασια μας ειτε θα ψαξω κατι παραπλησιο στο εξωτερικο.

 

Ευχαριστω ολους για την διαθεση και την βοηθεια, το εκτιμω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, bibero2006 said:

χωρις να με προσλαμβανει προφανως

 

Άσχετα με το αν θα υπάρξει πρόσληψη με σχέση μισθωτής εργασίας ή όχι, ακόμα και στην περίπτωση της παροχής υπηρεσιών εκ μέρους σου προς την εταιρία θα πρέπει να υπάρχει σύμβαση ή ιδιωτικό συμφωνητικό που να περιγράφει πλήρως τους όρους και τις συνθήκες της συνεργασίας και για τα δύο συνεργαζόμενα μέρη, εκτός αν έχει αλλάξει δραματικά η κατάσταση τα τελευταία 5 χρόνια.

 

Μην το αμελήσεις και το αφήσεις στο μιλητό, άσε που είναι δύσκολο γιατί αν δεχτούν έλεγχο, θα πρέπει να αποδείξουν ότι υπάρχει σύμβαση μαζί σου (ότι είσαι δηλαδή προμηθευτής τους) για να δικαιολογήσουν γιατί σε πλήρωναν.

 

Από εκεί και πέρα, αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας που προσφέρει υπηρεσίες σε (μέχρι) τρεις "εργοδότες", ή σε περισσότερους αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό (δεν θυμάμαι το ακριβές ποσοστό) του τζίρου σου είναι σε έναν "εργοδότη", υπό κάποιες συνθήκες θεωρείσαι αντίστοιχος του μισθωτού.

 

Αλλά για να είσαι σίγουρος "τι και πώς" ρώτησε κάποιον ειδικό, γιατί μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε που τα ήξερα. 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου