Προς το περιεχόμενο

Ηχολήπτης/Φωτιστής Freelance


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, bibero2006 said:

Η δουλεια προσφερει ενα καλο μηνιαιο εισοδημα και σε περιπτωση ασφαλισης λογω του οτι θα ειμαι καινουριος θα πληρωνω λιγα ετσι ωστε να μενει ενα καλο ποσο στην τσεπη.


H κατωτατη εισφορά αυξήθηκε, ρώτα το λογιστή σου. ΚΙ αν δεν έχεις βρες, διότι θα τον χρειαστείς. Ρώτησέ τον επίσης, ποια είδη θα εκπίπτουν από το ΦΠΑ σου. Είναι ένας εύκολος τρόπος να σου μένει κανένα φράγκο παραπάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
10 ώρες πριν, Tamtam είπε


H κατωτατη εισφορά αυξήθηκε, ρώτα το λογιστή σου. ΚΙ αν δεν έχεις βρες, διότι θα τον χρειαστείς. Ρώτησέ τον επίσης, ποια είδη θα εκπίπτουν από το ΦΠΑ σου. Είναι ένας εύκολος τρόπος να σου μένει κανένα φράγκο παραπάνω.

 

Η εισφορά για νέους ασφαλιζόμενους (έως 5 έτη ασφάλισης) ανήκει σε ειδική κατηγορία και είναι τα μισά απο την χαμηλότερη. Συγκεκριμένα 126 ευρώ.

 

Οπως είπαν τα παιδιά παραπάνω ρώτησε έναν λογιστή γιατί πέρα απο την φορολογική έναρξη ελεύθερου επαγγελματία και την απαραίτητη ασφάλιση ΕΦΚΑ, υπάρχει και η περίπτωση να αμείβεσαι όπως σου είπε η εταιρία, με απόδειξη εξόδων δικών τους αν το συνολικό εισόδημα είναι κάτω απο κάποια όρια. Ρώτησε το.

 

Το "βρες έναν λογιστή" είναι μια κουβέντα βέβαια... εγω δεν έχω βρει έναν να εμπιστευτώ χωρίς να μου κάνει κάποια ζημιά, στα 40 χρόνια που δουλεύω. Είναι τόσο χαώδες το σύστημα και αλλάζει συνεχώς, που ακόμα και όσοι απο αυτούς προσπαθούν ειλικρινά, δυσκολεύονται να παρακολουθήσουν.

 

Μη κολλάς πάντως, μου αρέσει το σκεπτικό σου. Και να θυμάσαι πως το τι θα κάνεις είναι δική σου απόφαση και μην την αφήνεις ποτέ σε τρίτους. Κι αν σου λένε διάφοροι πως "σε εκμεταλλεύονται" μόνο έσυ ξέρεις τι σχέδια έχεις στο νου σου και κατα πόσο εσυ θα εκμεταλλεύεσαι μια κατάσταση για να καταλήξεις στο ζητούμενο σου.

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλιστικές Κατηγορίες Κλάδος Κύριας Σύνταξης (€) Κλάδος  Υγειονομικής Περίθαλψης (€) Συνολικό ποσό (€)
155 55 210
186 66 252
236 66 302
297 66 363
369 66 435
500 66 566

 

Το νέο, άδικο σύστημα των κλάσεων ευνοεί τα υψηλά εισοδήματα σε βάρος των χαμηλών και των μεσαίων: παράδειγμα στην περίπτωση ενός δικηγόρου επαρχιακής πόλης με μόλις μία υπόθεση τον μήνα, αυτός θα πληρώνει τα ίδια με έναν μεγαλοδικηγόρο της Αθηνας με υψηλότατα εισοδήματα.

Το 2017 η κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ θέσπισε την δυνατότητα να πληρώνουν οι ασφαλισμένοι υψηλότερες εισφορές εφόσον μπορούν, για να λαμβάνουν υψηλότερες συντάξεις. Η μεγάλη διαφορά έγκειται στο ότι τώρα η υψηλότερη εισφορά καθίσταται υποχρεωτική για όλους, θίγοντας προφανώς τους επαγγελματίες των χαμηλών και μεσαίων εισοδημάτων.

Σε ό,τι σε αφορά, στο site που δίνει ο Γιάννης παραπάνω για το ΕΦΚΑ, αναφέρει:

  • Από 1/1/2020 οι εισφορές αποσυνδέονται από το δηλωθέν εισόδημα και προσδιορίζονται με βάση ασφαλιστικές κατηγορίες.
  • Μπορείτε να επιλέξετε την ειδική ασφαλιστική κατηγορία για νέους ασφαλισμένους και να παραμείνετε σε αυτήν για τα πέντε πρώτα έτη ασφάλισής  σας ως ελεύθερος επαγγελματίας ή αυτοαπασχολούμενος. 
  • Αν δεν έχετε συμπληρώσει 5 έτη ασφάλισης μπορείτε να επιλέξετε την  ειδική κατηγορία η οποία θα ισχύει μέχρι τη συμπλήρωση των πέντε ετών. 

    Σου δινει λοιπόν, τη δυνατότητα, σα νέος ασφαλισμένος να επιλεξεις τα 126 ευρω! (δες το site που δίνει ο Γιάννης) το οποίο είναι... μισό από την κατώτατη εισφορά (210 ευρώ). Εννοείται ότι είναι ψίχουλα, αλλά στην περίτπωσή σου, μάλλον βολεύει αφού ξεκινάς από το μηδέν. Αυτό που δε λέει, είναι ότι η κατώτατη εισφορά ήταν 180 ευρώ (με λίγο ζόρι δηλαδή, θα την έβγαζες πέρα) και τώρα ο Κούλης την πήγε στα πήγε... 210.
    (μη μου το ξανακόψετε παρακαλώ)
Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δηλαδή εκφράζεις τη δυσαρέσκεια σου προς αυτο το σύστημα των κομματικών σου αντιπάλων.

Κι εμάς γιατί μας αφορά και τι σχέση έχει με αυτό που ζητάει ο ΟΡ;

Μήπως δεν είμαστε ενήλικες να κρίνουμε ή να ψηφίζουμε;

Είναι απλο το ερώτημα: τι χρειάζεται τυπικά να κάνει για να πληρώνεται νομότυπα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 3/5/2020 at 11:56 AM, yameth said:

εγω δεν έχω βρει έναν να εμπιστευτώ χωρίς να μου κάνει κάποια ζημιά, στα 40 χρόνια που δουλεύω.

 

that makes 2 of us...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 hour ago, Tamtam said:
       
       
       
       
       
       
       

 Εννοείται ότι είναι ψίχουλα, αλλά στην περίτπωσή σου, μάλλον βολεύει αφού ξεκινάς από το μηδέν. Αυτό που δε λέει, είναι ότι η κατώτατη εισφορά ήταν 180 ευρώ (με λίγο ζόρι δηλαδή, θα την έβγαζες πέρα) και τώρα ο Κούλης την πήγε στα πήγε... 210.
(μη μου το ξανακόψετε παρακαλώ)

220 είναι, είναι και 10 ευρώ ΟΑΕΔ. Χωρια το ΕΤΕΑΕΠ (που ισχυε και με Τσιπρα-Για Δικηγόρους -Μηχανικους κ.λ.π).

Σε κάθε περίπτωση  κάποιος(όχι εγώ)  θα σου πει, ότι ο Μητοτάκης , μείωσε τους φορολογικούς συντελεστές από 1-1-2020 για εισοδήματα μέχρι 10.000 ευρώ απο 22% στο 9%.

Δεν θα στο πω εγώ , γιατί δεν θα με βάλει κανείς να υπερασπιστω τον Μητσοτάκη, έναντι του Τσίπρα, και το αντίθετο φυσικά.

Αλλά να λέμε όλη την εικόνα, όχι ότι μας συμφερει,

Αν οι ασφαλιστικες εισφορές και η φορολογία των αυτοαποσχολούμενων δεν πέσει στο 10-20% του εισοδήματος αυτών ........την βαψαμε ολοι, και οι ΔΥ υπάλληλοι μαζί με εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, LK said:

την βαψαμε ολοι, και οι ΔΥ υπάλληλοι μαζί με εμάς.

 

Καλά, βλέπω από μακριά να έρχεται τρέχοντας μαινόμενος ο SF.

Δεν φτάνει δηλαδή που γίνεται πολιτική κουβέντα χωρίς αυτόν, αλλά μιλάτε και για ΔΥ.

Θα σας φάει το μαύρο φίδι. :classic_biggrin:

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 minute ago, fusiongtr said:

 

αλλά μιλάτε και για ΔΥ.

Θα σας φάει το μαύρο φίδι. :classic_biggrin:

😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρώστε μερικοί, ούτε πολιτική κουβέντα γίνεται ούτε σας θίξαμε το τοτέμ. Εδω γράφονται άλα και άλλα σε αυτό το φόρουμ, η αναφορά και μόνο σας στον σκιέρ, σας ενόχλησε.
Ας είναι.

Λακη, δεν το ξέρω αν είναι όντως έτσι αυτό που λες, το ομολογώ. Θα το τσεκάρω. Νομίω όμως ότι αυτό που λέω με το παράδειγμα του δικηγόρου, ισχύει, όχι;

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 minutes ago, Tamtam said:


 Νομίω όμως ότι αυτό που λέω με το παράδειγμα του δικηγόρου, ισχύει, όχι;

Μεχρι τωρα το ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ που μπορουσε να πληρωσει ένας Δικηγόρος ήταν 185,18 € ΕΦΚΑ

Τωρα είναι 220,00 € ΕΦΚΑ. Αλλά εγινε διάκριση σε δικηγόρους μέχρι πενταετία , που πληρώνουν τωρα  126,00 €.

 

Μπορούμε να πούμε ότι αυξήθηκε το κατωτατο για τους δικηγόρους (έναν που δεν έχει πολυ δουλειά) , αλλά έγινε διαχωρισμός κάτω της πενταετίας, που πριν δεν υπηρχε , και αυτοι πληρώνουν λιγότερα.

Επίσης οι Δικηγόροι πληρώνουν ΕΤΕΑΕΠ (το χαμηλοτερο) 42,25 € / μήνα. (Δεν ξερω τι γινεται με το ΕΤΕΑΕΠ κατω της πενταετίας).

 

Οπως και να έχει, είναι πολλά.

Στην ουσία ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΙ είμαστε , και απο υγεία,, και συνταξη δεν θα παρουμε ΠΟΤΕ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου