Προς το περιεχόμενο

Feedback drive και ακουστική κιθαρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, geka said:

 Γενικά με την ηλεκτρική πετυχαίνω καλύτερα τον ήχο που θέλω όταν ανεβάζω το gain από τον ενισχυτή( αρκετά κιόλας) αλλά τότε υπάρχει δυσκολία να συνδυαστεί με τα άλλα πετάλια od και dist. Αρχίζει να μπουκώνει ειδικά με το fuzz.

 

Αυτο ηθελα να σου πω. Το φυσικο od των ενισχυτων σου, σου διδει αυτο που θες, δλδ overdrive που να ξεχωριζεις νοτες.  Το rattler και το fuzz δεν παραγουν τον ηχο που θελεις. Distortion και fuzz δεν κανουν για τα ακορντα που, πιθανολογω οτι, εχεις στο μυαλο σου.

Το tubescreamer ειναι μεν overdrive, αλλα οχι απο εκεινα που εχεις σχετικη διαυγεια. Ουτε καθαριζει καλα με το ριξιμο του volume.

 

Επισης, για να τα ταιριαξεις με βρωμικο ενισχυτη πρεπει να τα ρυθμισεις σωστα, αλλιως λασπωνει ο ηχος   Το red much και το rattler με τερμα volume και σχεδον κλειστο το gain. Στo tubescreamer μπορεις να σηκωσεις λιγο το gain.

O κομπρεσσορας δε βοηθα στον διαχωρισμο. Βοηθα αλλου.

 

Οι μαγνητες δεν θα κανουν τοσο μεγαλη διαφορα, ειδικα ο single.  Μπουσταρε λιγο τον ενισχυτη με πεταλι, αλλα παιρνε το πολυ drive απο ενισχυτες. Εαν θες να παιξεις μονο με πεταλι σε καθαρο καναλι, θα πρεπει να αγορασεις κατι διαφορετικο σε od παντα. Με πιο καθαρο ηχο.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχάς αε6χαριστω για τον χρόνο που διέθεσες.  Τα έχω υπόψη μου όλα αυτά που λες. Εξ άλλου αυτά τα πετάλια έχω. Το rattler παρεμπιπτόντως έχει μεγάλη ευκρίνεια. Φοβερό πετάλι. Απλώς όταν έχω drive στον ενισχυτη δεν μπορώ εύκολα να χρησιμοποιήσω το fuzz σε αντίθεση με όταν είναι καθαρός. Επίσης όταν έχω βρομιά στον ενισχυτη δεν μπορώ εύκολα να γυρίσω σε καθαρό ήχο αν χρειαστεί. 

Θέλει δουλειά με τις ρυθμισεις μαλλον. 

Ποιο od έχεις στο μυαλό σου για πιο καθαρό; κτ με λιγότερα μεσαία φανταζομαι

13 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

O κομπρεσσορας δε βοηθα στον διαχωρισμο. Βοηθα αλλου.

Το ξέρω, απλώς παρέθεσα τι εχω για να ει αι στα υπόψιν στην απάντηση π μπορεί ν δώσει καποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου