Προς το περιεχόμενο

Vox ac4 upgrade


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πάρει τον ac4c1 blue με το 10ιντσο μεγάφωνο. Μου αρέσει πολύ, ειδικά μετά την αναβάθμιση των λυχνιών του.

 

Μέχρι τώρα έπαιζα σε fender ενισχυτές , είχα τον champion, τον pro junior, και τον blues jr. Φανατιστηκα και ψήθηκα για τον Princeton ,αλλά παραειναι ακριβος, δεδομένου ότι πλέον γράφω με di και αν χρειαστω ενισχυταρα μπορώ να κάνω reamping στο στάδιο της παραγωγής.

 

Δηλαδή τι θέλω? Να έχω έναν όμορφο ενισχυτή να αράζω να με εμπνέει να παιζω. Με τους μικρούς vox φανατιζομαι αυτή στιγμή, γιατί νιώθω λες και παίζω ακουστική κιθάρα, δεν ξέρω αν το νιώθουν κι άλλοι αυτό.

 

Επιπλέον, λόγω βάρβαρης καγκουριας, ακούω διαφορά μεγάφωνα (μέχρι τώρα δεν ασχολιομουν) και συνειδητοποίησα ότι αλλάζουν τελείως το χαρακτηρα του ήχου.

 

Στο πλαίσιο αυτό λέω να κάνω την ακρότητα να πάρω το celestion alnico gold 10". Η ερώτηση είναι, αξίζει να το δοκιμάσω, δλδ να βάλω ένα τόσο ακριβό μεγάφωνο σε εναν τόσο φτηνό ενισχυτή ή να σοβαρευτώ και να πάρω μια καλή καμπίνα με ένα 12" (blue?) ? Ή να ψάξω να πάρω τον ac4 hw? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οταν αλλάζεις μεγάφωνο αλλάζουν πολλά στον ήχο. Ομως δεν ξέρεις εκ προοιμίου τι και αν θα είναι καλύτερο στ' αυτιά σου. Απο την άλλη αν πάρεις ένα μεγάφωνο μπορείς με το άλλο να φτιάξεις μια καμπίνα ή απλά να βάλεις το καινούργιο εκεί.

 

Εγω που έχω 2 Roland Cube 30 έβαλα στον ένα, Eminence Delta Demon γιατί είναι σκοτεινό και πιο κιθαριστικό απο το εργοστασιακό. Τα 10ιντσα μεγάφωνα έχουν ένα χαρακτηριστικό ice-pick (ξυρίζουν) σε εντάσεις και το Delta Demon είναι απο αυτά που δεν.

 

Ακόμα και σήμερα πάντως δεν μπορώ να καταλήξω ακούγοντας τη διαφορά μεταξύ τους σε εντάσεις σπιτιού.

Το Roland είναι τελειο για τον ενισχυτή καθως έχει μεγαλύτερο φασματικό εύρος και ίσως είναι πιο σωστό στις προσομοιώσεις, ενω το Eminence είναι για "παραδοσιακή" κιθάρα (love it or hate it) και πιο ευαίσθητο, πράγμα που το κάνει να παίζει δυνατότερα. Καλό για live δηλαδή.

Κατέληξα λοιπόν να παίζω ταυτόχρονα και με τους δύο ενισχυτές και ο ήχος απλά σκοτώνει.

Ολη η μαγεία είναι στους συνδυασμούς των μεγαφώνων θα έλεγα.

Οπότε γνώμη μου είναι αν πάρεις άλλο μεγάφωνο να φτιάξεις μια δεύτερη καμπίνα, μόνο που θα πρέπει να ματσάρεις την εμπέδηση.

deltademon_roland.jpg

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, blue said:

Η ερώτηση είναι, αξίζει να το δοκιμάσω, δλδ να βάλω ένα τόσο ακριβό μεγάφωνο σε εναν τόσο φτηνό ενισχυτή ή να σοβαρευτώ και να πάρω μια καλή καμπίνα με ένα 12" (blue?) ? Ή να ψάξω να πάρω τον ac4 hw? 

 

Γνωμη μου ειναι να μην επενδυσεις σε 10αρι ηχειο. Παρε μια καλη καμπινα με ηχειο της επιλογης σου. O ac15HW δεν εχει διαφορα στον ηχο με τις απλες εκδοσεις με ιδιο ηχειο. Πιθανοτατα να εχει ο ac4hw διοτι ο απλος ac4 ειναι πολυ αψυχος.

 

Μια επιλογη θα ηταν ο ac10. Πολυ πολυ καλυτερος απο τον ac4. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι να μην ακούσετε το 2Χ10... για μένα ο καλύτερος συνδυασμός για κιθάρα.

Ασε που με 2 καμπίνες έχεις μεγαλύτερη παρουσία στον χώρο.

Απο την άλλη βέβαια αν αλλάξεις γνώμη είναι πιο δύσκολο να σπρώξεις ένα 10" σύστημα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.thomann.de/gr/celestion_g10_greenback_16_ohm.htm

 

Να κλείσει το thread παρακαλώ 🙂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αλλαξα το μαμα vx10 με ενα v-type που μου περισσευε και ειδα το φως το αληθινον.

Μετα πηρα χαμπαρι οτι το v-type το φορανε οι νεες special εκδοσεις ac10.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kardc είπε

Γιατί τον ac4 hw και οχι τον AC4C1-12; Λόγω Hand wired? Διπλάσια τιμή..

 

Συγκρίνεις VW με Bentley.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου