Προς το περιεχόμενο

Μαγνητες για SG, LP, CORT M600


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χρειαζομαι τα φωτα σας για ενα συνθετο "προβλημα" που θελω να αντιμετωπισω.Διαθετω μια Epiphone SG G400 με τους μαμισιους μαγνητες,μια Epiphone LP STD με DIMARZIO STEVE MORSE και μια CORT M600(PRS style) με EMG HZ.Οι μαμα της SG δεν "τραβανε" και θελω να τους αλλαξω και διαθετω ενα budget  στα 100+ που νομιζω μπορεις να βρεις ενα καλο ζευγαρι μαγνητες πχ Seymor Duncan JB/JAZZ μεταχειρισμενους

   Δεν εχω προβλημα να αλλαξω τους υπαρχοντες μαγνητες στις κιθαρες για το καλυτερο αποτελεσμα πχ οι MORSE στην CORT και η σειρα προτεραιοτητας αναβαθμισης ειναι CORT(απιστευτο οργανο)-SG-LP αρα λογικα οι EMG  πανε στην LP

  Μουσικη hard rock-garage-old school metal γενικως vintage ηχοι (60ς-70ς-80ς)

  

  

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειστα ματια, εαν θες καινουργιους, πηγαινε σε tonerider.

Εαν θες ηχο jb/jazz πας στους alnico 5 generator.

Εαν θελεις κλασικο ηχο paf, πας σε alnico 2 ή 4 classic (φαντασου ηχο απο gary moore). 

Υπαρχουν και οι alnico 2 rocksong καπου στη μεση.

 

Προσωπικα προτιμω τον ηχο των paf διοτι προσφερει τρελη ευκρινεια και καθαροτητα. Για hard rock και old school heavy metal ειναι σουπερ. 

Εχω σε αλλες κιθαρες τους generator και rocksong, αλλα δεν μου ταιριαζουν.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

οπως τα λες και εγω προς paf τεινω ηχητικα.Ποιοι μαγνητες με alnico2/4 παιζουν σε γνωστες μαρκες?(Dimarzio-Seymor Κλπ) τιποτα σε Gibson?( 59,probucker κλπ)

 

Επεξεργασμένο από celticfrost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα φοραω στην g400 τους epiphοne probuckers που ξηλωσα απο την lp. Ειναι βασισμενοι στους gibson burstbuckers. Λιγο πιο γκαζατοι paf. Μοιαζουν με τους μαμα g400, εχουν ελαφρως λιγοτερο γκαζι αλλα ειναι ποιοτικοτεροι. 

Οι tonerider ac2 classic που φορα τωρα η lp ειναι αντιγραφη των gibson 59. To ιδιο καλοι. Μακαρι να ειχα τους ιδιους στην g400.

Δεν εχω δοκιμασει επωνυμα σετ ωστε να εκφερω αποψη. Και δεν νομιζω να δοκιμασω κιολας, απο τη στιγμη που βρισκω αυτο που θελω με τα μισα χρηματα.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφερουσα προταση Οι tonerider ac2 classic και φθηνοι,βεβαια δεν βλεπω να τους πουλαει καποιο καταστημα στυλ thomann.

ευχαριστω Γιωργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

 

τελικα το πατησα το κουμπι 70 λιρες το σετ,αντε να δουμε μαλλον στην Cort θα μπουνε και βλεπουμε.ευχαριστω Γιωργο

Επεξεργασμένο από celticfrost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Μαγνητες για SG, LP, CORT M600

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου