Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μπράτσο σε strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να το δοκιμάσω; 

Σκέφτομαι να πάρω αυτήν 

 

https://m.thomann.de/gr/harley_benton_st_62_mn_vw_vintage_series.htm?o=4&search=1583786548

 

και μετά να βρω ένα καλό maple, έστω mexico γιατί από όσο έχω ψάξει στο ebay (αλλού mexico δεν βρίσκω πουθενά δυστυχώς) οι τιμές είναι από 400 και πάνω μεταχειρισμένες ενώ έτσι θα γλυτώσω σίγουρα δύο κατοστάρικα, αν υποθέσουμε ότι ένα maple mexico πάει γύρω στα 100.

 

Ή όχι; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλεις να αλλάξεις σε ένα φτηνό όργανο τον λαιμό?

Γιατί δεν παίρνεις κατευθείαν κάποιο καλύτερο όργανο, με καλύτερο λαιμό?

Για παράδειγμα, vintage v6 https://www.musicpower.gr/proionta/mousika-organa/kithares/ilektrikes-kithares/vintage-v6mssb-sunburst-ilektriki-kithara001838.html

 

Ούτε μανίκι θα χρειαστεί να αλλάξεις, ούτε κλειδιά, ούτε γέφυρες, ούτε μαγνήτες, ούτε τίποτα άλλο. Μόνο χορδές...

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Body: Basswood.... Αυτό δεν μπορείς να το αλλάξεις..

Pickups: 3 x Roswell STA Alnico-5 single coils.   Synchronised tremolo system... Αυτά μπορείς να τα αλλάξεις και πρέπει, αλλά θέλουν κάποια μπικικίνια...

Όχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, eretzoum said:

 

Σκέφτομαι να πάρω αυτήν ....

 

και μετά να βρω ένα καλό maple ...

 

 

 

Κι αν δεν ταιριάζει?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eretzoum είπε

Να το δοκιμάσω; 

Σκέφτομαι να πάρω αυτήν 

 

https://m.thomann.de/gr/harley_benton_st_62_mn_vw_vintage_series.htm?o=4&search=1583786548

 

και μετά να βρω ένα καλό maple, έστω mexico γιατί από όσο έχω ψάξει στο ebay (αλλού mexico δεν βρίσκω πουθενά δυστυχώς) οι τιμές είναι από 400 και πάνω μεταχειρισμένες ενώ έτσι θα γλυτώσω σίγουρα δύο κατοστάρικα, αν υποθέσουμε ότι ένα maple mexico πάει γύρω στα 100.

 

Ή όχι;

 

 

Παρτην και μην αλλαξεις τιποτα.

Μολις σημερα μου εφερε ενας μαθητης μου, ακριβως την ιδια.

Πρωτη εντυπωση. Πανεμορφη. Βαφες λουστρα αψογα.

Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο οργανα τυπου strat χιλιαρικου.

 

Παμε στα τεχνικα. Ολα λειτουργουν αψογα.

Το μπρατσο C, οχι πολυ χοντρο και μπροστα ισιο (radius 13.7 νομιζω). Aψογο. Ημι-ματ απο πισω. Γλυστραει αψογα το χερι και θελεις να το χαιδευεις.

Κλειδια σουπερ.

Γεφυρα σουπερ.

Και το Nut μια χαρα ειναι για πλαστικο.

Μαγνητες σουπερ.

Ηλεκτρικα σουπερ.

Απο σεταπ, ασχημο.

Ηταν σκληρη, τοσο που νομιζα οτι ειχε 10αρια.

Θελει ενα τριψιματακι ("γυαλισμα") στα ταστα. Ισως θα ηταν και το μονο που θα αλλαζα στην πορεια με 6105 (Βεβαια αυτο θα κοστιζε περισσοτερο απο την κιθαρα 🤣)

 

Καναμε επιτοπου τα παρακατω και η κιθαρα εγινε αρεόπλανο.

- Εβγαλα το 1 ελατηριο απο τα 3 και ξεβιδωσα λιγο τις βιδες που ενωνουν το μεταλλο που κραταει τα ελατηρια, στο σωμα. (τοσο, μεχρι εκει που παει να σηκωθει η γεφυρα απο το σωμα)

Αμεσως το τρεμολο εγινε λειτουργικο. Δεν χρειαζεται πλεον δυναμη για να το πατησεις. Δουλευει αψογα και δεν ξεκουρδιζει. Ο λεβιες εχει τον κλασσικο σχεδιασμο της strat. Προσωπικα δεν με βολευουν τα μακρυα τρεμολα και που σηκωνονται ψηλα απο το σωμα. Θα το στραβωνα οπως κανω σε ολες τις Strat (και ισως θα εκοβα λιγο την ακρη).

- Οι χορδες ηταν πολυ ψηλα. Τις κατεβασα πολυ. Πλεον τα δαχτυλα πανε σφαιρα, σηκωνω ευκολα και το ελαφρυ μπαζ που ακουγεται στο μπρατσο, δεν περναει στον ενισχυτη.

- Η βεργα ηταν αψογη, δεν την πειραξα.

- Τα κλειδια κουρδιζουν αψογα. Πολυ ωραια αισθηση στο κουρδισμα χωρις σκορτσαρισματα κλπ.

- Ελεγα (πριν τη δοκιμασω) να αλλαξουμε pots, 5θεσιο και υποδοχη βισματος (που ειναι ενα οικονομικο upgrade), αλλα λειτουργουν αψογα και το volume κοβει πολυ πιο ομορφα απο τα αντιστιχα εργοστασιακα σε fender original, που πρεπει να βαλω treble bleed για να στρωσουν.

Βεβαια δεν την ανοιξα μεσα, να δω αν εχει ηδη καποιο πυκνωτακι. Λειτουργει σαν να εχει.

 

Με λιγα λογια το οργανο γ@μ@αει οπως ειναι. Απλα θελει ενα καλο σεταπ.

Αλιμονο σε εμας που πληρωναμε μια περιουσια στα 80's και 90's για να παρουμε κιθαρα να παιζει ετσι.

 

ΥΓ την πηρε με μια πολυ καλη θηκουλα. https://www.thomann.de/gr/thomann_gigbag1_egit.htm

.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Γιατί θέλεις να αλλάξεις σε ένα φτηνό όργανο τον λαιμό?

Γιατί δεν παίρνεις κατευθείαν κάποιο καλύτερο όργανο, με καλύτερο λαιμό?

Για παράδειγμα, vintage v6 https://www.musicpower.gr/proionta/mousika-organa/kithares/ilektrikes-kithares/vintage-v6mssb-sunburst-ilektriki-kithara001838.html

 

Ούτε μανίκι θα χρειαστεί να αλλάξεις, ούτε κλειδιά, ούτε γέφυρες, ούτε μαγνήτες, ούτε τίποτα άλλο. Μόνο χορδές...

 

 

 

Φίλε απλά ουάου!! 

Που ήταν αυτό το μαγαζί και δεν το πέτυχα στο νετ; Όμως Κατερίνη δύσκολα πάω. Αν και δεν είναι αδύνατον. 

 

Ευχαριστώ. 

 

 

38 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

 

 

Παρτην και μην αλλαξεις τιποτα.

Μολις σημερα μου εφερε ενας μαθητης μου, ακριβως την ιδια.

Πρωτη εντυπωση. Πανεμορφη. Βαφες λουστρα αψογα.

Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο οργανα τυπου strat χιλιαρικου.

 

Παμε στα τεχνικα. Ολα λειτουργουν αψογα.

Το μπρατσο C, οχι πολυ χοντρο και μπροστα ισιο (radius 13.7 νομιζω). Aψογο. Ημι-ματ απο πισω. Γλυστραει αψογα το χερι και θελεις να το χαιδευεις.

Κλειδια σουπερ.

Γεφυρα σουπερ.

Μαγνητες σουπερ.

Ηλεκτρικα σουπερ.

Απο σεταπ, ασχημο.

Ηταν σκληρη, τοσο που νομιζα οτι ειχε 10αρια.

Θελει ενα τριψιματακι στα ταστα. Ισως θα ηταν και το μονο που θα αλλαζα στην πορεια με 6105 (Βεβαια αυτο θα κοστιζε περισσοτερο απο την κιθαρα 🤣)

 

Για να γινει η κθαρα αρεοπλανο καναμε επιτοπου τα εξης:

- Εβγαλα το 1 ελατηριο απο τα 3 και ξεβιδωσα λιγο τις βιδες που ενωνει το μεταλλο που κραταει τα ελατηρια ενωμενα με το σωμα. (τοσο, μεχρι εκει που παει να σηκωθει η γεφυρα απο το σωμα)

Αμεσως το τρεμολο εγινε λειτουργικο. Δεν χρειαζεται πλεον δυναμη για να το πατησεις. Δουλευει αψογα και δεν ξεκουρδιζει. Ο λεβιες εχει τον κλασσικο σχεδιασμο της strat. Προσωπικα δεν με βολευουν τα μακρυα τρεμολα και που σηκωνονται ψηλα απο το σωμα. Θα το στραβωνα οπως κανω σε ολες τις Strat (και ισως θα εκοβα λιγο την ακρη).

Και το Nut μια χαρα ειναι για πλαστικο.

- Οι χορδες ηταν πολυ ψηλα. Τις κατεβασα πολυ. Πλεον τα δαχτυλα πανε σφαιρα, σηκωνω ευκολα και το ελαφρυ μπαζ που ακουγεται στο μπρατσο, δεν περναει στον ενισχυτη.

- Η βεργα ηταν αψογη, δεν την πειραξα.

- Τα κλειδια κουρδιζουν αψογα. Πολυ ωραια αισθηση στο κουρδισμα χωρις σκορτσαρισματα κλπ.

- Ελεγα (πριν τη δοκιμασω) να αλλαξουμε pots, 5θεσιο και υποδοχη βισματος (που ειναι ενα οικονομικο upgrade), αλλα λειτουργουν αψογα και το volume κοβει πολυ πιο ομορφα απο τα αντιστιχα εργοστασιακα σε fender original, που πρεπει να βαλω treble bleed για να στρωσουν.

Βεβαια δεν την ανοιξα μεσα, να δω αν εχει ηδη καποιο πυκνωτακι. Λειτουργει σαν να εχει.

 

Με λιγα λογια το οργανο γ@μ@αει οπως ειναι. Απλα θελει ενα καλο σεταπ.

Αλιμονο σε εμας που πληρωναμε μια περιουσια στα 80's και 90's για να παρουμε κιθαρα να παιζει ετσι.

 

ΥΓ την πηρε με μια πολυ καλη θηκουλα. https://www.thomann.de/gr/thomann_gigbag1_egit.htm

.

 

 

Σοβαρά; Τόοοοσο πολύ καλό είναι; 

Βέβαια εγώ είχα πάρει μία άλλη, μία Jack n Danny από musicstore.de και ήταν μια χαρά για τα 90€ που έκανε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, eretzoum είπε

Σοβαρά; Τόοοοσο πολύ καλό είναι; 

Βέβαια εγώ είχα πάρει μία άλλη, μία Jack n Danny από musicstore.de και ήταν μια χαρά για τα 90€ που έκανε. 

 

Την εμπιστευθηκα.

Εγω θα την επαιρνα και στα λαιβ και στο στουντιο. Δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αλλες ακριβοτερες.

Βεβαια τα γουστα του καθενος ειναι διαφορετικα. Ιδιως στην αισθηση του μπρατσου, Για μενα ομως, εχει αυτο ακριβως το μπρατσο που θελω σε μια strat.

Τα ταστα δεν ειναι ακριβως αυτα που θελω (σχημα υψος παχος), οπως ειπα. Αλλα μια χαρα ειναι κι αυτα που εχει. Ταστα που εχουν ολες οι vintage style strat εχει.

Ηχητικα ... ειναι μια Strat. Ή σου αρεσει, ή δεν σου αρεσει.

Αν θελεις ειδικοτερα καποιον αλλο ηχο μονων, τοτε πας για μαγνητες (που ετσι κι αλλιως θα αλλαζες σε οποια στρατ και να επαιρνες, εκτος κι αν φοραγε απο τη μανα της αυτους)

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Την εμπιστευθηκα.

Εγω θα την επαιρνα και στα λαιβ και στο στουντιο. Δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αλλες ακριβοτερες.

Βεβαια τα γουστα του καθενος ειναι διαφορετικα. Ιδιως στην αισθηση του μπρατσου, Για μενα ομως, εχει αυτο ακριβως το μπρατσο που θελω σε μια strat.

Τα ταστα δεν ειναι ακριβως αυτα που θελω (σχημα υψος παχος), οπως ειπα. Αλλα μια χαρα ειναι κι αυτα που εχει. Ταστα που εχουν ολες οι vintage style strat εχει.

Ηχητικα ... ειναι μια Strat. Ή σου αρεσει, ή δεν σου αρεσει.

Αν θελεις ειδικοτερα καποιον αλλο ηχο μονων, τοτε πας για μαγνητες (που ετσι κι αλλιως θα αλλαζες σε οποια στρατ και να επαιρνες, εκτος κι αν φοραγε απο τη μανα της αυτους)

 

Αυτό είναι που με ανησυχεί κυρίως. 

Κι αν δεν μου κάνει το μπράτσο; 

 

Πρόσφατα δοκίμασα μία στρατ μεξικανα και έχασα το μυαλό μου. 

Μπράτσο τέλειο στο χέρι μου, ήχος καθαρά και γκάζι λες και την είχα βάλει στην κονσόλα του Γκίλμορ, τι άλλο να πω. Το όνειρο μου. Αλλά ακριβή. Γι' αυτό ψάχνω εναλλακτικές. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αφού λες ότι είναι το όνειρό σου, γιατί δεν κάνεις υπομονή να μαζέψεις κι άλλα χρήματα, από το να συμβιβαστείς με ημίμετρα; 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου