Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μπράτσο σε strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πρόσφατα έτυχε να δοκιμάσω μια squier bullet (στα ιδια λεφτα μ αυτη που κοιτας) και ειναι παρα πανω απο αξιοπρεπες οργανο.

https://www.nakas.gr/prd/fender-squier-bullet-stratocaster-lrl-ttq-ilektriki-kithara

Το μόνο που θέλει είναι γυαλισμα στα ταστα.

Ήχος  strat καμπανα

Άντε να δοκιμάσεις και αν σου κάνει κλικ χτυπά την.

Έχει βγάλει και με ωραία χρωματακια τώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, cigaret13 είπε

Body: Basswood.... Αυτό δεν μπορείς να το αλλάξεις..

Pickups: 3 x Roswell STA Alnico-5 single coils.   Synchronised tremolo system... Αυτά μπορείς να τα αλλάξεις και πρέπει, αλλά θέλουν κάποια μπικικίνια...

Όχι!

 

Γιατί να αλλάξεις τόσο ωραίους A5 μαγνήτες;

Και τo Basswood μια χαρά κΣυλο είναι και τις περισσότερες φορές ελαφρύ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Spyros Delta said:

Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο οργανα τυπου strat χιλιαρικου.

 

 

8 hours ago, eretzoum said:

Σοβαρά; Τόοοοσο πολύ καλό είναι; 

 

Χαλαρώστε λιγάκι...Δεν βάζει κάτω όργανο του χιλιάρικου, μην τρελαθούμε. Μια χαρά όργανο είναι για τα λεφτά της και σίγουρα πολύ καλύτερη από μια αντίστοιχης αξίας bullet strat, που είναι για κλάματα, και ιδανική για κάποιον που ξεκινάει τώρα. Αλλά affinity squier π.χ. δεν είναι και σίγουρα δεν πλησιάζει καν στρατ του χιλιάρικου. Πήρα και γω μία, ένα παρόμοιο μοντέλο, λίγο φθηνότερο. Ισχύουν όλα αυτά που λες. Στα μείον θα έβαζα τα εξής:

- σκαλώνουν οι χορδές στο nut πολλές φορές

- πήγα να αλλάξω τη γέφυρα με μία από άλλη στρατ και οι τρύπες για τις βίδες βγήκαν αλλού γι' αλλού

- η πρώτη μου κιθάρα ήταν squier strat affinity, εξίσου made in China (μέσα απ' το Πεκίνο), αλλά είχα την αίσθηση ότι κρατούσα ξύλο και όχι συνθετικό σκουπόξυλο. Ναι, ξέρω "για τα λεφτά της...κλπ κλπ", και γω υπέρ είμαι των φθηνών οργάνων για αρχάριους

- και μη μου πεις πάλι ότι "να, αυτά δεν μπορώ! Θολώνουν οι καθρέφτες στο matiz όταν πιάνει 120" 😛

 

Όσον αφορά την αρχική ερώτηση, γιατί ξεφύγαμε κιόλας: δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάποια μαγική λύση να αποκτήσει κάποιος ένα "καλύτερο" όργανο, παίρνοντας ένα φθηνό σώμα και βάζοντας ένα ακριβό μπράτσο. Μπορεί να συμβεί, δεν το αποκλείω, αλλά το πιο πιθανό είναι να γίνει με πιο συμβατά κομμάτια. Από προσωπικής πείρας πάντως, το partcastering συνήθως καταλήγει να κοστίζει παραπάνω, είτε λόγω μετατροπών εξαιτίας ασυμβατότητας, είτε λόγω προσπάθειας για ένα βέλτιστο αποτέλεσμα. Ναι, κι εγώ έβαλα το μπράτσο από την strat στη harley benton, και στο neck pocket χωρούσε ελέφαντας, και η αίσθηση ήταν σαν να οδηγάς yugο και αμάξωμα porsche. Anyways, προσωπικές απόψεις 

Επεξεργασμένο από Ledge
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε λες δεν γίνεται. Οκ να το ξέρω. Να μην τρέχω τώρα με μετατροπές κλπ. Θα μαζέψω να πάρω μια κανονική μεξικο και τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, eretzoum said:

Οπότε λες δεν γίνεται. Οκ να το ξέρω. Να μην τρέχω τώρα με μετατροπές κλπ. Θα μαζέψω να πάρω μια κανονική μεξικο και τέλος. 

ή μπορείς να πάρεις την HB και να την κρατήσεις αυτούσια, όπως σου είπε ο Σπύρος παραπάνω. Μπορείς όμως πριν από όλα, να πάρεις τον εαυτό σου από το χεράκι και να πάτε να τις δοκιμάσετε και τις δύο, και να σχηματίσετε μια ιδία άποψη, κι άσε εμάς να λέμε το μακρύ και το κοντό μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, eretzoum said:

Οπότε λες δεν γίνεται. Οκ να το ξέρω. Να μην τρέχω τώρα με μετατροπές κλπ. Θα μαζέψω να πάρω μια κανονική μεξικο και τέλος. 

 

Αναμεσα σε made in mexico μεταχειρισμενη και vintage καινουργια, θα επαιρνα ευκολα vintage. Σε telecaster, τουλαχιστον, 100%, και αυτο για τεσσερις λογους:

1. Οι μεταχειρω mim φορανε χαλια κεραμικους μαγνητες που κανουν μονο για βρωμικους ηχους. Οι vintage φορανε εξαιρετικους μαγνητες.

2. Το μανικι vintage καθεται καλυτερα στο χερι μου.

3. Το σωμα της vintage ειναι 2/3 ελαφρυτερο. 

4. Ο ηχος της vintage ειναι πιο "vintage" και παραδοσιακος σε σχεση με την πιο generic mim. Κυριως λογω γεφυρας και μαγνητων.

 

Αυτα ισχυουν για τις tele. Και στρατ εχουν εξισου καλη φημη. Το ιδιο ισχυει και για τις squier classic vibe. Εξαιρετικες, εαν σε βολευει το μανικι.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gkourmoul1 said:

 

Αναμεσα σε made in mexico μεταχειρισμενη και vintage καινουργια, θα επαιρνα ευκολα vintage. Σε telecaster, τουλαχιστον, 100%, και αυτο για τεσσερις λογους:

1. Οι μεταχειρω mim φορανε χαλια κεραμικους μαγνητες που κανουν μονο για βρωμικους ηχους. Οι vintage φορανε εξαιρετικους μαγνητες.

2. Το μανικι vintage καθεται καλυτερα στο χερι μου.

3. Το σωμα της vintage ειναι 2/3 ελαφρυτερο. 

4. Ο ηχος της vintage ειναι πιο "vintage" και παραδοσιακος σε σχεση με την πιο generic mim. Κυριως λογω γεφυρας και μαγνητων.

 

Αυτα ισχυουν για τις tele. Και στρατ εχουν εξισου καλη φημη. Το ιδιο ισχυει και για τις squier classic vibe. Εξαιρετικες, εαν σε βολευει το μανικι.

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα...Vintage εννοείς τη γνωστή εταιρεία ή vintage λόγω παλαιότητας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με bullet και affinity, απορώ πως λένε πολλοί ότι είναι καλές κιθάρες. Έχω δοκιμάσει και είναι αίσχος και παικτικά και η αίσθηση στο μπράτσο και γενικά σαν όψη, σαν αίσθηση. Απαράδεκτες. 

 

Εντάξει έχω δοκιμάσει και delux strat και δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, αλλά ήταν κιθάρα αληθινή. Όχι δύο ψευτοξύλα που απλά τα ένωσαν και έβαλαν πάνω χορδές (άσε για μαγνήτες μην μιλήσω). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου