Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μπράτσο σε strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, eretzoum said:

Σχετικά με bullet και affinity, απορώ πως λένε πολλοί ότι είναι καλές κιθάρες. Έχω δοκιμάσει και είναι αίσχος και παικτικά και η αίσθηση στο μπράτσο και γενικά σαν όψη, σαν αίσθηση. Απαράδεκτες. 

Για τις affinity διαφωνώ, τουλάχιστον για αυτές που έβγαιναν πριν χρόνια. Αλλά και πάλι όλα είναι σχετικά. Δεν υπάρχουν δύο ίδιες κιθάρες, πολλές φορές ακόμα και από τον ίδιο κατασκευαστή. Κάποιος μπορεί να βολεύεται με κάτι που για κάποιον άλλο δεν κάνει. Γι' αυτό θέλει δοκιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ βασικο ειναι και το κατα ποσο καλα σεταρισμενο ειναι το οργανο που δοκιμαζουμε.

 

Η affinity, σωστα σεταρισμενη (και με λειανση στα ταστα) και με φρεσκιες χορδες, ειναι μια μια χαρα οργανο εαν σε βολευει το μανικι.

 

Εχω μια bullet mustang και ειναι καταπληκτικο οργανακι. Αψογο σε ολα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Αναμεσα σε made in mexico μεταχειρισμενη και vintage καινουργια, θα επαιρνα ευκολα vintage. Σε telecaster, τουλαχιστον, 100%, και αυτο για τεσσερις λογους:

1. Οι μεταχειρω mim φορανε χαλια κεραμικους μαγνητες που κανουν μονο για βρωμικους ηχους. Οι vintage φορανε εξαιρετικους μαγνητες.

2. Το μανικι vintage καθεται καλυτερα στο χερι μου.

3. Το σωμα της vintage ειναι 2/3 ελαφρυτερο. 

4. Ο ηχος της vintage ειναι πιο "vintage" και παραδοσιακος σε σχεση με την πιο generic mim. Κυριως λογω γεφυρας και μαγνητων.

 

Αυτα ισχυουν για τις tele. Και στρατ εχουν εξισου καλη φημη. Το ιδιο ισχυει και για τις squier classic vibe. Εξαιρετικες, εαν σε βολευει το μανικι.

 

Να σου πω, δεν την ήξερα την εταιρεία αλλά τώρα το σκέφτομαι σοβαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε την, διαβασε συγκριτικα, reviews, και δες video. Υπαρχει αρκετο υλικο.

 

Και απο προσωπικη εμπειρια, καθως ειμαι κατοχος, ειμαι 100% ευχαριστημενος.

 

Τωρα που το θυμηθηκα, στο παρακατω συντομο βιντεο ειχα εντυπωσιαστει αρκετα με την strat (δες μετα το 1.00).

 

 

Διαβασε και θα καταληξεις στο καταλληλο οργανο, αναλογα τις αναγκες σου. Το πιο βασικο ειναι να σου καθεται καλα στο χερι.

 

 

Απο την αλλη, βεβαια, μην απορριπτεις και την HB. Οταν σου λεει ο Σπυρος οτι θα την επαιρνε ανετα σε live και σε studio, εχει την σημασια του. Ειναι πολυ λιγα τα χρηματα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως γαματη και θα ήθελα να την δοκιμάσω όμως δεν βρήκα μαγαζί στην Αθήνα που να έχει κιθάρες αυτής της εταιρείας. Μόνο Κατερίνη. 

Επεξεργασμένο από eretzoum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση την εμπειρία μου με φτηνές και ακριβές κιθάρες πάρε μια που θα σου κάτσει καλά.

μην σκέφτεσαι αλλαγές μπράτσου, θα σου βγει παραπάνω.

 

"Ενα καλό όργανο είναι ένα καλό όργανο, ένα φτηνό όργανο μόνο κατά τύχη μπορεί να είναι ένα καλό όργανο*"

Μίλτος 2020μ.Χ.

 

*καλό όργανο: να παιζει καλά με ένα απλό σετ απ

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

 "Ενα καλό όργανο είναι ένα καλό όργανο, ένα φτηνό όργανο μόνο κατά τύχη μπορεί να είναι ένα καλό όργανο*"

Μίλτος 2020μ.Χ.

+1000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός. Ένα καλό όργανο εινα καλό. 

 

4 ώρες πριν, ShinKazama80 είπε

www.toneworks.gr Δημήτρης Λάρος.Κάνε ένα τηλέφωνο να τα πείτε.

 

Ευχαριστώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ένσταση μου είναι ότι το σεταπ που έκανε ο Σπύρος στην κιθάρα του  μαθητή του , δεν πρόκειται να στο κάνει κανείς σε μαγαζί , αν δεν το ζητήσεις

 

Και ως αρχάριος δεν πρόκειται να το ζητήσεις 

 

Το βλέπω και από τον εαυτό μου αυτό . Αντιλαμβάνομαι ότι κάτι με ενοχλεί αλλά δεν θα μπορέσω μόνος μου να εντοπίσω το πρόβλημα ( αν με ενοχλούν τα τάστα , η γέφυρα το nut τα ελατήρια πίσω )

 

Νομίζω καλύτερα να πας σε μια κιθάρα που όπως πρότεινε και ο φίλος αποπανω να χρειάζεται μόνο ένα απλο βασικό σεταπ 

 

Και καλύτερα να πάρεις αυτή τη μεξικάνικη που σου άρεσε και έχεις παίξει 

  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου