Προς το περιεχόμενο

O καινούργιος (?) μου λαμπάτος ενισχυτής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θες να σπάει εύκολα ο ήχος? Θες να έχει φλάτ μεσαία? Πλαδαρό και μπόλικο μπασο ή σφικτό? Θα παίζεις κυρίως καθαρά ή θα βρωμίζεις όπως στο τέλος του κλιπ? 

 

Με καμπίνα 1x12 θα κάνεις τη δουλειά σου με λιγότερα χρήματα (κάνα 200-300 min για επώνυμο σετ). Θα σπάει και πιο δύσκολα ο ήχος σε χαμηλές εντάσεις. 

Με καμπίνα 2x10 θα πληρώσεις παραπάνω (κυρίως λόγω δυσκολίας εύρεσης 2x10 κουτιού), αλλά μπορείς να επιλέξεις να έχεις δυο ηχεία διαφορετικά για μιξ. Θα σπάει πιο εύκολα σε χαμηλές εντάσεις, και θα έχεις πιο έντονα ψηλομεσαία.

 

Πόσα watt είναι ο ενισχυτής?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω δεν παρακολουθησες το κλιπ.

7 βατ είναι στα 16Ω.

Ψάχνουμε μονάδα στα 16.

Εννοείται καθαρός ήχος.

Ο μάστορας πρότεινε celestion vintage.

Για 2Χ10 δεν είμαι, γιατί πιάνει χώρο. Ήδη το 1Χ12 μου φαίνεται μεγάλο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι.

Για 1Χ10 δεν νομίζω.

Μέχρι το 1973 ο ενισχυτής έπαιζε με ένα 12άρι alnico philips που όμως ήταν στα 7Ω.

Ο Βασίλης μου είπε ότι ο ενισχυτής θέλει κανονικά 16.

Η πρώτη λύση είναι να βάλω αρχικά το παλιό 12άρι κι ας είναι στα 7.

Η δεύτερη είναι αυτή

https://www.thomann.de/gr/kustom_defender_112_cab.htm

που με 80 μπορώ να ξεκινήσω και αργότερα να αλλάξω τη μονάδα με ένα v30.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ για τον custom, αλλα μην παρεις v30. Δεν θα μπορούσες να κάνεις χειρότερη επιλογή ηχείου, κατά τη γνώμη μου. Εντελώς ακατάλληλο για τον ήχο που θες. Ίσως να σου το προτείνει διότι είναι πολύ bright μεγάφωνο, και ο ενισχυτής σου, ενδεχομένως, να μην ταιριάζει με κάτι πιο dark. Υπάρχουν σίγουρα κι άλλες bright λύσεις που να μην έχουν τα μειονεκτήματα του v30.

 

Άρα ξεκίνα με το kustom και βλέπουμε.

 

Εναλλακτικά, 

 

Εδώ μια ποιοτική καμπινούλα. 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=435730

 

Νομίζω αξίζει να πάρεις αυτή, και βάλε το ηχείο που φορούσε πριν μέχρι να κατασταλάξεις σε ποιο ηχειό θα πας. Θα σου ταίριαζε πάρα πολύ το g12-35xc, αλλά δεν το βρίσκεις εύκολα.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, gkourmoul1 said:

Οκ για τον custom, αλλα μην παρεις v30. Δεν θα μπορούσες να κάνεις χειρότερη επιλογή ηχείου, κατά τη γνώμη μου. Εντελώς ακατάλληλο για τον ήχο που θες. Ίσως να σου το προτείνει διότι είναι πολύ bright μεγάφωνο, και ο ενισχυτής σου, ενδεχομένως, να μην ταιριάζει με κάτι πιο dark. Υπάρχουν σίγουρα κι άλλες bright λύσεις που να μην έχουν τα μειονεκτήματα του v30.

 

Άρα ξεκίνα με το kustom και βλέπουμε.

 

Εναλλακτικά, 

 

Εδώ μια ποιοτική καμπινούλα. 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=435730

 

Νομίζω αξίζει να πάρεις αυτή, και βάλε το ηχείο που φορούσε πριν μέχρι να κατασταλάξεις σε ποιο ηχειό θα πας. Θα σου ταίριαζε πάρα πολύ το g12-35xc, αλλά δεν το βρίσκεις εύκολα.

 

 

το προτείνει με βάση τον ήχο που βγήκε με την les paul.

Η καμπίνα που λες αν είναι σκέτη βγαίνει πιό ακριβή από αυτήν στο Θωμά με μεγάφωνο (ό,τι είναι αυτό)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι πλερώνεις παίρνεις. Δεν θα δεις και καμιά τρελή διαφορά, στην πράξη. Λεπτομέρειες, κυρίως στο μπάσο.

Είναι καλύτερη ποιότητα η μεταχειρισμένη, και έχεις την επιλογή για open/close back.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής τα σπάει και πολύ ωραία η παρουσίαση μπράβο!

τώρα που το Λές μόλις είχα τελειώσει το λύκειο 1978 και είχα φτιάξει  για έναν φιλαράκο (με τα λε7 της υποτροφίας γιατί είχε περάσει με καλή σειρά σε κάποιο ΑΕΙ) ενισχυτή λαμπάτο στέρεο 2Χ35w που με αυτόν ακούγαμε μουσική για αρκετά χρόνια

Να ακούς  την εκδίκηση της γυφτιάς από αυτόν εξαιρετική, να τον ψάξω αν υπάρχει ακόμα😀

 

Σε τέτοιο ενισχυτή μόνο Alnico μεγάφωνο, μη βάλεις κανα κεραμικό τύπου V30 θα σου πάρουν τα αυτιά οι μεσαίες 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, nasokosm said:

Ο ενισχυτής τα σπάει και πολύ ωραία η παρουσίαση μπράβο!

τώρα που το Λές μόλις είχα τελειώσει το λύκειο 1978 και είχα φτιάξει  για έναν φιλαράκο (με τα λε7 της υποτροφίας γιατί είχε περάσει με καλή σειρά σε κάποιο ΑΕΙ) ενισχυτή λαμπάτο στέρεο 2Χ35w που με αυτόν ακούγαμε μουσική για αρκετά χρόνια

Να ακούς  την εκδίκηση της γυφτιάς από αυτόν εξαιρετική, να τον ψάξω αν υπάρχει ακόμα😀

 

Σε τέτοιο ενισχυτή μόνο Alnico μεγάφωνο, μη βάλεις κανα κεραμικό τύπου V30 θα σου πάρουν τα αυτιά οι μεσαίες 

και εγώ την ίδια χρονιά με τα λεφτά της υποτροφίας πήρα την deluxe.

Αντε να ξεμπερδέψουμε με τα του ιού και να ασχοληθούμε ξανά...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dimsonic είπε

και εγώ την ίδια χρονιά με τα λεφτά της υποτροφίας πήρα την deluxe.

Αντε να ξεμπερδέψουμε με τα του ιού και να ασχοληθούμε ξανά...

Πολλά κοινά έχουμε. Κι' εγώ με τα λεφτά της υποτροφίας πήρα τη 1η μου ηλεκτρική  -Gibson custom L5 -.

Καλή ήταν (έπαιξα ένα live), αλλά εμφανισιακά δεν μ' άρεσε και την αντάλλαξα με μια Tele -68, την οποία ...

 

Μακρά ιστορία, να μην μακρηγορώ.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου