Προς το περιεχόμενο

O καινούργιος (?) μου λαμπάτος ενισχυτής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 minutes ago, Nestoras said:

Πολλά κοινά έχουμε. Κι' εγώ με τα λεφτά της υποτροφίας πήρα τη 1η μου ηλεκτρική  -Gibson custom L5 -.

Καλή ήταν (έπαιξα ένα live), αλλά εμφανισιακά δεν μ' άρεσε και την αντάλλαξα με μια Tele -68, την οποία ...

 

Μακρά ιστορία, να μην μακρηγορώ.

μας αρέσουν αι μακραί ιστορίαι

1 hour ago, nasokosm said:

Ο ενισχυτής τα σπάει και πολύ ωραία η παρουσίαση μπράβο!

 

Σε τέτοιο ενισχυτή μόνο Alnico μεγάφωνο, μη βάλεις κανα κεραμικό τύπου V30 θα σου πάρουν τα αυτιά οι μεσαίες 

 

τα εύσημα για την αναστήλωση και παρουσίαση στον μάστορα παρακαλώ.

Λοιπόν το παλιό μεγάφωνο με το οποίο έπαιζε είναι (σαν) αυτό και είναι όντως alnico

 

spacer.png

 

τις επόμενες μέρες ίσως το ξαναδοκιμάσω.

Αν και είναι 7 Ω

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Νεώτερα για το project.

Μετά από 7 μήνες σκέψης και περισυλλογής, αποφασίστηκε η αγορά μιας καμπίνας Harley Benton με ένα Jensen έναντι μιας peavey.

 

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_g112.htm

https://www.thomann.de/gr/jensen_c12q_16_ceramic_vintage_16ohm.htm

https://www.thomann.de/gr/peavey_112_ec_extension_cab.htm

 

Το σκεπτικό ήταν ότι

έπρεπε να έχω 16ωμο ηχείο καθώς ο ενισχυτής ήθελε αυτό το φορτίο,

η τιμή που ήταν ίδια με ένα περισσευούμενο μεγάφωνο 8 ωμ υπέρ της λύσης ΗΒ

οι διαστάσεις που ήταν ελαφρά μεγαλύτερες στην ΗΒ ώστε να βολέψω μέσα και τον ενισχυτή και

το ότι η ΗΒ ήταν ανοιχτή πίσω ώστε να έχω πρόσβαση στον ενισχυτή και ενδεχομένως αργότερα είτε να την κάνω κλειστή εύκολα διατηρώντας την πρόσβαση στον ενισχυτή.

 

Το ενδιαφέρον είναι ότι η ΗΒ οπτικά και σαν αίσθηση είναι στιβαρή, καλοφτιαγμένη τουλάχιστον εξωτερικά (στο εσωτερικό είναι φυσιολογικό να βλέπεις κατασκευαστικές ατέλειες φινιρίσματος) και το μανίσιο μεγάφωνο είναι πάρα πολύ καλό στα 8 ωμ.Τόσο σε αίσθηση, βάρος, μαγνήτη κλπ δίνει ξύλο στο Jensen που μοιάζει με φτωχό συγγενή, αν και το Jensen αδικείται στις φωτογραφίες λόγω ευρυγώνιου φακού. Πάντως με το 16άρι Jensen υπάρχει γενικά καλύτερη ανταπόκριση στο ποτ της έντασης, καθώς στο 8άρι μανίσιο παίζεις στο δωμάτιο εκεί που μόλις ανοίγει το ποτ. Θα περιμένω να στρώσει το Jensen και θα δω τι θα κάνω, άλλωστε θα μπορούσα να μείνω με το 8άρι καθώς ποτέ δεν θα ζοριστεί ο ενισχυτής μέσα στο σπίτι.

 

Οι επόμενες κινήσεις είναι να βάλω κάποια τακάκια να στηρίξω καλά τον ενισχυτή με τον προ του μέσα ώστε να είναι λίγο αντισεισμικός και διάφορα άλλα κοσμετικά και ίσως κάποια στιγμή σας...κλιπάρω.

 

20201028_104111.jpg

20201028_104150.jpg

20201028_104205.jpg

20201028_104229.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα ξαναέπιασα το Project γιατί αρκετά περίμενε.

Αρχικά έφτιαξα ένα ξύλινο σκαμνάκι για να κάθεται ο προενισχυτής με τα ποτενσιόμετρα κλπ

Στη συνέχεια χρειάστηκε να ψηλώσει λίγο το σκαμνάκι γιατί αποφάσισα να αφαιρέσω εντελώς το κάτω καπάκι της καμπίνας και να μπεί κάτι άλλο, σε περίπτωση (απίθανη) που χρειαστεί να πουλήσω την καμπίνα να μην κάνω επάνω της τρύπες.

Ετσι βρήκα ένα βολικό σελοτεξ, το οποίο είναι πλάτη από ένα παλιό κάδρο. Το πλεονέκτημα είναι ότι είναι αρκετά σκληρό και συμπαγές, δουλεύεται εύκολα και θα μπορούσα να του δώσω και ύψος ώστε σχεδόν να κλείσω την καμπίνα. 

Αφού την έκοψα στα μέτρα που ήθελα μαρκάρισα και έκανα τις τρύπες για το καλώδιο του ρεύματος και του προ ώστε να μπορώ να την βάλω στην τελική θέση για να μαρκάρω τις πιό κρίσιμες τρύπες.

Με προσεκτικές μετρήσεις (με το μετράκι που σετάρουμε τις κιθάρες) σημάδεψα τα κέντρα και μετά με ποτηροτρύπανο έκανα τις μεγάλες και με απλό τρυπάνι τις μικρές.

Μετά έβαλα τα κουμπιά από τα ποτς, ευτυχώς είχαν ελάχιστο αλλά αρκετό μήκος ακόμα στον άξονά τους ώστε να μπορέσουν να σφίξουν.

Το τελικό αποτέλεσμα. Εφαγε ένα πρωινομεσημεριανό (μαζί με το απαραίτητο debuggin καθώς κάτι κόπηκε στον ομφάλιο λώρο του προ και έψαχνα κανα δυό ώρες μόνο αυτό).

 

Για ...κλαψ θα αναμείνετε ολίγον ακόμα. Αλλωστε έχω βάλει καινούργεις χορδές στην σκιούρε αφήνεται μου μετα από χ (βάλτε ό,τι νομίζετε) μήνες, που ακόμα στρώνουν. Οι χορδές μπήκαν χτες, αρα είναι μιας μέρας και έχουν παίξει σύμφωνα με το captain's log 24 λεπτά...

 

20201119_111600.jpg

20201119_111641.jpg

20201119_113930.jpg

20201119_114202.jpg

20201119_115058.jpg

20201119_123631.jpg

20201119_125200.jpg

20201119_155027.jpg

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου