Προς το περιεχόμενο

Στου Θωμά το μαγαζί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προορισμός Μusikhaus Thomann, Treppendorf...

 

Mετά από πολλά χρόνια και αναρίθμητες παραγγελίες, έφτασε η ώρα να επισκεφτώ την αφετηρία όλων αυτών των παραγγελιών και κάποιους από τους ανθρώπους που είχα έρθει σε επικοινωνία όλα αυτά τα χρόνια.

Δυόμιση ωρίτσες δρόμος λοιπόν,που πέρασαν μονομιάς,μιας και η λαχτάρα για μία Disneyland με μουσικά όργανα ήταν μεγάλη.

 

Όσοι έρχεστε από νότια  και βρεθείτε σε αυτό το δρομάκι

 

mXS0MBg.jpg

 

εμπιστευτείτε τον πλοηγό σας και συνεχίστε την πορεία σας,μιας και λίγα χιλιόμετρα παρακάτω,ξεπροβάλλουν οι εγκαταστάσεις

 

einvlUF.jpg

 

Ανάμεσα λοιπόν σε τεράστιες μονάδες αποθήκευσης και διανομής,βρίσκεται και το κατάστημα.

 

qdAsUPp.jpg

 

Σε αυτό το σημείο,θέλω να πω ότι το φωτογραφικό υλικό είναι πολύ περιορισμένο,μιας και κατά την άφιξή μας το κατάστημα κηρύχθηκε κλειστό(προληπτικά κατά του Κορωνοιού) και μετά από διαπραγμάτευση μπορέσαμε και επισκεφτήκαμε μόνο τον χώρο με τις κιθάρες, που ήταν και αυτός που με ενδιέφερε.

 

QxzHWGe.jpg

 

Κιθάρες

 

PANO_20200314_105944.jpg

 

IMG_20200314_105042.jpg

 

IMG_20200314_105629.jpg

 

IMG_20200314_105649.jpg

 

Μερικές ακόμη φωτογραφίες

 

IMG_20200314_104538.jpg

 

IMG_20200314_104600.jpg

 

IMG_20200314_105110.jpg

 

IMG_20200314_105515.jpg

 

IMG_20200314_105904.jpg

 

IMG_20200314_115413.jpg

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παρά το γεγονός ότι το κατάστημα ήταν "κλειστό", έφυγα με την κιθάρα που είχα βάλει στο μάτι και αρκετό μουσικό εξοπλισμό.

 

Δυστυχώς η όλη εμπειρία,δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μου.

Διαμένοντας 2 χρόνια σχεδόν δίπλα στο Musikstore στην Κολωνία και έχοντας παίξει/εργαστεί στη Frankfurt Musikmesse,

μπορώ να πω ότι πέρα από την γνωστή ποιότητα σε service,παραγγελίες,κ.λ.π. το κατάστημα λιανικής,το βρήκα κατώτερο των προσδοκιών μου,κυρίως όσο αφορά τους υπαλλήλους.

 

Ξέρω ότι είναι αρκετά δύσκολο να δελεάσεις ανθρώπους με μεγάλο εύρος γνώσεων και κατάρτιση,να δουλέψουν στο μέσο του πουθενά,αλλά τα περίμενα τα πράγματα αρκετά καλύτερα.

 

Γενικά σχόλια...

Σε όλη την τεράστια έκταση των εγκαταστάσεων,δεν υπάρχει κάλυψη κινητής τηλεφωνίας(πιθανολογώ λόγω μορφολογίας και τοποθεσίας),αλλά υπάρχει ανοιχτό Wi-Fi.

Ακόμη και αν δεν γνωρίζετε γερμανικά ή δυσκολεύεστε με τα αγγλικά,υπάρχουν και Έλληνες εργαζόμενοι σε κάποια τμήματα.Στο τμήμα κιθάρας υπάρχει τουλάχιστον ένας.

Το χωριό δεν προσφέρει επιλογές σε εστίαση,ούτε καν έναν φούρνο ή mini market και παρά το γεγονός ότι είδα και δωμάτια/πανσιόν για διαμονή,

θα σας πρότεινα να μείνετε Νυρεμβέργη, Βούρτσμπουργκ ή Μπάμπεργκ και απλά να κάνετε μια ημερήσια εκδρομή στον Thomann.

Περί φαγητού,μέσα στις εγκαταστάσεις του Thomann υπάρχει ένα κτίριο "Thomann Κitchen" και μία πιτσαρία κοντά στο κατάστημα λιανικής.

Αν θυμηθώ κάτι άλλο,θα το προσθέσω

 

 

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Kanimothrios said:

Τελικά παρά το γεγονός ότι το κατάστημα ήταν "κλειστό", έφυγα με την κιθάρα που είχα βάλει στο μάτι και αρκετό μουσικό εξοπλισμό.

 

Δυστυχώς η όλη εμπειρία,δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μου.

Διαμένοντας 2 χρόνια σχεδόν δίπλα στο Musikstore στην Κολωνία και έχοντας παίξει/εργαστεί στη Frankfurt Musikmesse,

μπορώ να πω ότι πέρα από την γνωστή ποιότητα σε service,παραγγελίες,κ.λ.π. το κατάστημα λιανικής,το βρήκα κατώτερο των προσδοκιών μου,κυρίως όσο αφορά τους υπαλλήλους.

 

Ξέρω ότι είναι αρκετά δύσκολο να δελεάσεις ανθρώπους με μεγάλο εύρος γνώσεων και κατάρτιση,να δουλέψουν στο μέσο του πουθενά,αλλά τα περίμενα τα πράγματα αρκετά καλύτερα.

 

Γενικά σχόλια...

Σε όλη την τεράστια έκταση των εγκαταστάσεων,δεν υπάρχει κάλυψη κινητής τηλεφωνίας(πιθανολογώ λόγω μορφολογίας και τοποθεσίας),αλλά υπάρχει ανοιχτό Wi-Fi.

Ακόμη και αν δεν γνωρίζετε γερμανικά ή δυσκολεύεστε με τα αγγλικά,υπάρχουν και Έλληνες εργαζόμενοι σε κάποια τμήματα.Στο τμήμα κιθάρας υπάρχει τουλάχιστον ένας.

Το χωριό δεν προσφέρει επιλογές σε εστίαση,ούτε καν έναν φούρνο ή mini market και παρά το γεγονός ότι είδα και δωμάτια/πανσιόν για διαμονή,

θα σας πρότεινα να μείνετε Νυρεμβέργη, Βούρτσμπουργκ ή Μπάμπεργκ και απλά να κάνετε μια ημερήσια εκδρομή στον Thomann.

Περί φαγητού,μέσα στις εγκαταστάσεις του Thomann υπάρχει ένα κτίριο "Thomann Κitchen" και μία πιτσαρία κοντά στο κατάστημα λιανικής.

Αν θυμηθώ κάτι άλλο,θα το προσθέσω

 

 

 

τα τελευταία περί φαγητού κλπ δε θα με απασχολούσαν μιας και μιλάμε για μαγαζι. Αλλά αυτό που θα ενδιέφερε είναι το σέρβις και οι υπάλληλοι. Ήταν κακο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, otto## είπε

τα τελευταία περί φαγητού κλπ δε θα με απασχολούσαν μιας και μιλάμε για μαγαζι. Αλλά αυτό που θα ενδιέφερε είναι το σέρβις και οι υπάλληλοι. Ήταν κακο;

 

Oύτε εμένα με απασχολούσαν,ειδικά όταν μπήκα μέσα ξεχάστηκα τελείως,απλά είχα άτομο μαζί μου που το απασχολούσε 😆

 

Κρατήστε απλά ότι το χωριό αυτό,δεν έχει τίποτα και τα γύρω χωριά είναι στο ίδιο στυλ.

 

Όσο αφορά τους υπαλλήλους, δεν περιμένω να τα ξέρουν όλα,άλλωστε ούτε εγώ τα ξέρω.

Και όσο αφορά κάτι πιτσιρικάδες, έχω ακόμη μεγαλύτερη κατανόηση,μιας και τώρα ξεκινάνε.

 

Απλά είναι απογοήτευση να μιλάς με υποτίθεται πιο έμπειρο πωλητή και να του λες κλείνοντας μια παραγγελία:

-"Θέλω και 3 δωδεκάδες Dunlop Tortex Standard 0.88mm,αλλά στο site βλέπω ότι έχετε μόνο πράσινες, (https://www.thomann.de/de/dunlop_plektren_tortex_std_088.htm),

μήπως έχετε εδώ και μαύρες;"

-"Δεν έχουν υπάρξει Dunlop Tortex Standard 0.88mm μαύρες,σίγουρα εννοείται τις https://www.thomann.de/de/dunlop_nylon_max_grip_088_player_pk.htm

 

Δηλαδή πόσο άγνωστη είναι αυτή η πένα

 

0916191556_5d7f60dc2d300.jpg

 

 

στο κιθαριστικό κοινό;

 

Αυτό το απλό παράδειγμα κάνε το μια αναγωγή και σε άλλα πιο περίπλοκα θέματα κατασκευαστικά,τεχνικών χαρακτηριστικών,κ.λ.π.

Κοντολογίς,ανέμενα ότι στο μεγαλύτερο μουσικομάγαζο της Ευρώπης,εκτός από το οφθαλμόλουτρο και την αγορά,

θα αντάλλασσα και 5-6 κουβέντες.

Εδώ την κιθάρα που ήθελα, την κατάλαβαν μόνο όταν τους την έδειξα στο site τους από το κινητό μου..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση τις εμπειρίες μου, περίεργο μου φαίνεται να έχουν μέτρια εξυπηρέτηση.

 

Εγώ παλιά είχα στείλει στον thomann ένα email και ρωτούσα για διάφορα πολύ εξειδικευμένα θέματα που αφορούν το γαλλικό κόρνο. Περίμενα απάντηση μετά από καμιά βδομάδα με ελάχιστες χρήσιμες λεπτομέρειες. Το email το έστειλα αργά το απόγευμα..

Ε, τί λέτε ότι έγινε;

Απάντησαν το πρωί της ΕΠΟΜΕΝΗΣ ημέρας. Ο ειδικός του brass section μου είχε γράψει ένα ΚΑΤΕΒΑΤΟ από πληροφορίες που εξηγούσαν με κάθε λεπτομέρεια την απάντηση στις ερωτήσεις μου και έλεγαν και άλλα πολλά πράγματα που δεν ήξερα..

Το κείμενο δεν ήταν copy-paste από κάπου, το είχε γράψει με το χέρι εκείνη τη στιγμή.. Δεν υπήρχε και καμία εγγύηση ότι θα αγόραζα κάτι από αυτούς.

Κουφάθηκα όταν είδα την απάντηση!

Και συνειδητοποίησα και την τεράστια διαφορά με τον ελληνικό τρόπο σκέψης..

Δυστυχώς..

Γενικά όποτε έχω μιλήσει με Γερμανό για support είδα ότι οι άνθρωποι προσπαθούν να καλύψουν όλες τις πιθανές λεπτομέρειες και γενικά είναι καλοί σε πράγματα που θέλουν οργάνωση και μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια..

Και φιλογερμανό κανονικά δε με λες..

Κάτι μπορούμε να πάρουμε θετικό από όλους αυτούς αν το θέλουμε..

 

Πάντως φίλε Κανιμώθριε, αν κατάλαβα καλά, μπήκες σε κανονικά κλειστό μαγαζί λόγω ιού και τους πέτυχες σε μυστήρια φάση.. Ίσως σε κανονικές συνθήκες να ήταν καλύτερα..

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστούμε πολύ για την ανταπόκριση!

Σχεδόν ζήλεψα..

 

Οσο για τους υπαλλήλους, εντάξει, κατά βάση είναι ιντερνετικό μαγαζί, απλά διατηρεί και το φυσικό. Έχω απορία πόσους πελάτες μπορείς να έχει που πάνε στο φυσικό κατάστημα..

 

πιστεύω ότι οι καλοί υπάλληλοι και οι πιο έμπειροι είναι στο customer service, δεν έχει νόημα να τους έχεις στη λιανική...

  • Like 2

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@John Tzinieris  Πιστεύω πως αν δεν είχα την καταπληκτική επικοινωνία/εξυπηρέτηση τόσων χρόνων,δεν θα με εξέπληττε η αντίφαση με τη δια ζώσης εξυπηρέτηση.

Δεν θα αναφερόμουν καν στο όλο θέμα.

 

Θεωρώ πως η πιθανότερη εκδοχή είναι αυτό που έγραψε ο Μίλτος.

"πιστεύω ότι οι καλοί υπάλληλοι και οι πιο έμπειροι είναι στο customer service, δεν έχει νόημα να τους έχεις στη λιανική..."

 

Επίσης δεν πιστεύω ότι συρρέει κόσμος στο φυσικό κατάστημα, κυρίως εξαιτίας της γεωγραφικής του θέσης,

οπότε μάλλον πέφτει το βάρος στο να κρατηθεί σε υψηλό επίπεδο το διαδικτυακό κατάστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Να σας περιγράψω κι εγώ την εμπειρία μου μιας κι εγώ βρέθηκα πολύ πρόσφατα στον Thomann. Ξεκίνησα από Νυρεμβέργη και πήρα τρένο και λεωφορείο για να φτάσω. Μου πήρε περίπου 2.5 ώρες μαζί με τις αναμονές.

 

Κιθαρίστας κι εγώ, οπότε μετά από ένα πέρασμα σε όλες τις αίθουσες για ένα γενικό check, κατέλληξα στις κιθάρες όπου θα καθόμουν και περισσότερο.

 

Η εμπειρία μου δεν ήταν καθόλου άσχημη σε σχέση με το πρσωπικό. Αντιθέτως ήταν πολύ καλή. 2 παραδείγματα:

1) Ζήτησα να δοκιμάσω 4 πετάλια, εκ των οποίων τα 3 δεν υπήρχαν αλλά προσφέρθηκαν να μου τα φέρουν από τις αποθήκες (warehouse). Αυτό πήρε περίπου μία ώρα, κατά την οποία πήγα για φαγητό στο Thomann Kitchen. (Πολλές επιλογές φαγητού και συμπαθητικός χώρος - 5 λεπτά περπάτημα από το μαγαζί). Τα πετάλια ήρθαν ωστόσο, ζήτησα να τα δοκιμάσω με μια κιθάρα ίδια με την δική μου (αρκετά ακριβή), κανένα πρόβλημα, πήρα τα πετάλια, μετασχηματιστές, μπήκα σε μια αίθουσα και τα δοκίμασα με την ησυχία μου.

2) Κατά την αποχώρηση, και ενώ είχα αγοράσει το ένα από τα τέσσερα πετάλια, με πληροφόρησαν οτι θα το παραλάμβανα από το warehouse (επίσης 5 λεπτά περπάτημα από το μαγαζί και απέναντι από το εστιατόριο). Ωστόσο όμως είχα παραγγείλει ταξί για να με πάει στην διπλανή πόλη (μιας και αργά το απόγευμα δεν έχει λεωφορεία στο χωριό), το οποίο με περίμενε απ'εξω. Ζήτησα από τον οδηγό να με πάει στο warehouse και να με περιμένει εκεί μέχρι να παραλάβω. Αυτό που αντίκρυσα εκεί ήταν πολλά σημεία εξυπηρέτησης στους οποίους δίνεις την απόδειξη πληρωμής και παραλαμβάνεις ότι αγόρασες. Αυτό όμως πέρνει πολύ ώρα (κι απ'έξω το ταξίμετρο 'έγραφε'!). Εχει μεγάλες οθόνες (σαν αυτές του ΚΤΕΟ) που βλέπεις το όνομα σου και τον χρόνο που θα παραλάβεις. Σε εμένα έλεγε 25 λεπτά. Περιέγραψα σε μια υπάλληλο το θέμα με το ταξί (και το ταξίμετρο!), έφυγε και σε 2 λεπτά ήταν πίσω με το πεταλάκι μου στο χέρι. Παρά δηλαδή τον εξαιρετικό χειρισμό των logistics και διαδικασίες, η υπάλληλος κατάλαβε το πρόβλημα και με βοήθησε πολύ και άμεσα.

 

Οπότε από πλευράς μου η εμπειρία ήταν πολύ θετική. Συμφωνώ οτι δεν είναι πολύ εύκολο να πας/επιστρέψεις αλλά εμπιστέψου το google maps. Οι εγκαταστάσεις ήταν πολύ μεγάλες και διατίθεται πολύς εξοπλισμός προς δοκιμή. Χωρίς καμμία πίεση ή επέμβαση. Απλά διαλέγεις τί θέλεις και το δοκιμάζεις επιτόπου. Αν δεν υπάρχει (σε λογικά πλαίσια), σου το φέρνουν από το warehouse. Εχοντας δοκιμάσει κι άλλα μουσικά μαγαζιά στη Γερμανία (Βερολίνο, Αμβούργο, Μόναχο) πχ Just Music, είναι το ίδιο εξυπηρετικοί και χαλαροί απλά ο Thomann έχει πάρα πολύ μεγάλη ποικιλία έτοιμη να την δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Τόμαν έχω πάει 3 φορές, μιάς και είναι λιγότερο από μισάωρο από το σπίτι μου. Με τους υπάλληλους δεν πολυασχολήθηκα να πω την αμαρτία μου, μιάς και πήγα κυρίως για μπανιστήρι. Οι εγκαταστάσεις είναι θηριώδης, και από ότι μου είπαν αυτό είναι μόνο η αρχή, μιάς και χτίζουν ήδη και άλλα τόσα και περισσότερα κτήρια. Μου έκατσε και ξενάγηση στην αποθήκη και στο τμήμα παραγγελιών, πακεταρίσματος κλπ (την μία φορά είχα πάει για αίτηση επειδή άκουσα πως οι από μέσα έχουνε 30%+ έκπτωση), εκεί πραγματικά χαζεύεις, τα μεγέθη είναι τύπου αμερικής.

Όσο για το χωριό, μην περιμένετε πολλά, 5-10 ντόπιοι μένουν εκεί, παντρεύονται τις πρωτοξαδέφες τους επειδή δεν έχουν άλλες γυναίκες στο χωριό, τρώνε βελανίδια για να επιβιώσουνε και βρίζουνε τους τριχωτους χεβιμεταλλάδες που φέρνουνε τον σατανά στα σπίτια τους δοκιμάζοντας χαηγκέην πράματα. Αφτα.

  • Like 1
  • Χαχα 1

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου