Προς το περιεχόμενο

Studio Monitors ισορροπημένα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
4 ώρες πριν, koraxprs είπε

αλλά για πιο επαγγελματική κατηγορία, όπως το HEDD, νομίζω είναι too much για τη χρήση που θέλω

 

νόμιζα ότι ήταν φανερό πως αναφέρθηκε παραδειγματικά... το να το συγκρίνεις άμεσα entry level υλοποιήσεις σαν το JBL (και τα υπόλοιπα στην κατηγορία που συζητάμε) με monitor "υψηλής τεχνολογίας" σαν το Ηedd του πολύ mr Heinz σχεδόν πενταπλάσιας τιμής, είναι σαν συγκρίνεις Nissan Qashqai με Porsche Cayenne... με το πρώτο πας ικανοποιητικά παντού με το δεύτερο απλά πας αλλού...😁

 

 

4 ώρες πριν, dimsonic είπε

Τα Tannoy τα απέρριψα αφού άκουσα αρκετά αρνητικά στο διαδίκτυο για την ποιότητα κατασκευής και δυστυχώς ήταν κι από ανθρώπους που γνώρισα.

Τα hedd ήταν μέσα στα νέα σχέδια αν και πλέον είμαι μεταξύ των:

ΙΚ multimedia micro Iloud μόνο ως μικρή σε όγκο λύση

ΙΚ multimedia MTM λόγω δυνατότητας αυτοβαθμονόμησης

Neumann KH80 dsp με επίσης δυνατότητα αυτοβαθμονόμησης

Adam a5X

Genelec 8020-8030

 

τα Tannoy που έχω προσωπική άποψη (Gold 8 και 5) και συναναστροφή αρκετών ωρών, ήταν άψογα σε ότι έχει να κάνει με την ποιότητα κατασκευής ΣΕ ΟΛΑ τα επίπεδα (πάντα μιλώντας για τα χρήματα τους)... συν ότι είναι πανέμορφα... τι πρόβλημα σου ανέφεραν?... μήπως ήταν κάποιο μεμονωμένο γεγονός και στο γενίκευσαν?...

 

τα 2 IK δεν έχουν KAMMIA ΣΧΕΣΗ μεταξύ τους... το πρώτο δεν το θεωρώ καν monitor (απλά πολύ καλό για multimedia χρήση θα το χαρακτήριζα προσωπικά, που κατεβαίνει μεν αρκετά χαμηλά για το μέγεθός του, αλλά η τονική του ισοροπία δεν είναι το δυνατό του σημείο για να μπορώ ελαφριά τη καρδία να του αποδώσω την ιδιότητα, ασχέτως με ότι επαγγέλλεται η εταιρεία)... το δεύτερο όμως (MTM) από την άλλη (που και αυτό σε όγκο είναι εργονομικό δώρο στο χώρο σε σχέση με τον ανταγωνισμό του και δεν διαφέρει φυσικά μόνο στο calibration) είναι ίσως το καλύτερο near field ηχείο που έχω ακούσει στα λεφτά του... δεν πίστευα αυτό που έβγαινε ως ήχος από αυτό το σκ@το... τα dsp στα ηχεία ήρθαν για να μείνουν και να προχωρήσουν επιτέλους μπροστά την στάσιμη για πολλά χρόνια (σε σχέση με τα άλλα ηλεκτρονικά) τεχνολογική τους εξέλιξη... αρκεί μόνο να ακούσει κάποιος το Aku Talos (που το σχεδίασαν και το κατασκεύασαν πατριωτάκια μας και πολλά συγχαρητήρια παρεμπιπτόντως) και θα καταλάβει τι μας επιφυλάσσει το μέλλον στον τομέα (παράδειγμα και το talos εννοείται, μια και η τιμή του δεν αγγίζεται εύκολα)...

 

το συγκεκριμένο Neumann δεν το έχω ακούσει... ούτε αυτά τα Adam, αλλά ο Heinz φεύγοντας από αυτήν και παίρνοντας μαζί του την (ουσιαστική) εξέλιξη του amt στην Hedd, προβλέπω ότι σύντομα θα τους "κλείσει το σπίτι" 😁 (αγωνιώ για την στιγμή που θα μπορέσω να ακούσω το TYPE 30 MK2 που μου το έχουν εκθειάσει γιατί αν κρίνω από το 5αράκι του μάλλον θα έχουν δίκιο)...

 

τέλος τα Genelec είναι πάντα "genelec"... στανταράκι... όμως πέραν των πολύ καλών sub η νέα "φθηνή" της σειρά είναι ελαφρώς "σκληρή" για τα γούστα μου... δεν είναι τυχαίο μάλλον ότι η σειρά 1000 έχει αφήσει ακόμα εκπρόσωπο της στα νέα μοντέλα της μετά τόσα χρόνια από την πρώτη κυκλοφορία της ή ότι τα παλιά πουλιούνται ακόμα σαν ζεστά κουλούρια της πόλης σου παρότι κατά κανόνα υπερτιμημένα για μεταχειρισμένα...😉

 

 

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, npap είπε

τα Tannoy που έχω προσωπική άποψη (Gold 8 και 5) και συναναστροφή αρκετών ωρών, ήταν άψογα σε ότι έχει να κάνει με την ποιότητα κατασκευής ΣΕ ΟΛΑ τα επίπεδα (πάντα μιλώντας για τα χρήματα τους)... συν ότι είναι πανέμορφα... τι πρόβλημα σου ανέφεραν?... μήπως ήταν κάποιο μεμονωμένο γεγονός και στο γενίκευσαν?...

 

τα 2 IK δεν έχουν KAMMIA ΣΧΕΣΗ μεταξύ τους... το πρώτο δεν το θεωρώ καν monitor (απλά πολύ καλό για multimedia χρήση θα το χαρακτήριζα προσωπικά, που κατεβαίνει μεν αρκετά χαμηλά για το μέγεθός του, αλλά η τονική του ισοροπία δεν είναι το δυνατό του σημείο για να μπορώ ελαφριά τη καρδία να του αποδώσω την ιδιότητα, ασχέτως με ότι επαγγέλλεται η εταιρεία)... το δεύτερο όμως (MTM) από την άλλη (που και αυτό σε όγκο είναι εργονομικό δώρο στο χώρο σε σχέση με τον ανταγωνισμό του και δεν διαφέρει φυσικά μόνο στο calibration) είναι ίσως το καλύτερο near field ηχείο που έχω ακούσει στα λεφτά του... δεν πίστευα αυτό που έβγαινε ως ήχος από αυτό το σκ@το... τα dsp στα ηχεία ήρθαν για να μείνουν και να προχωρήσουν επιτέλους μπροστά την στάσιμη για πολλά χρόνια (σε σχέση με τα άλλα ηλεκτρονικά) τεχνολογική τους εξέλιξη... αρκεί μόνο να ακούσει κάποιος το Aku Talos (που το σχεδίασαν και το κατασκεύασαν πατριωτάκια μας και πολλά συγχαρητήρια παρεμπιπτόντως) και θα καταλάβει τι μας επιφυλάσσει το μέλλον στον τομέα (παράδειγμα και το talos εννοείται, μια και η τιμή του δεν αγγίζεται εύκολα)...

 

το συγκεκριμένο Neumann δεν το έχω ακούσει... ούτε αυτά τα Adam, αλλά ο Heinz φεύγοντας από αυτήν και παίρνοντας μαζί του την (ουσιαστική) εξέλιξη του amt στην Hedd, προβλέπω ότι σύντομα θα τους "κλείσει το σπίτι" 😁 (αγωνιώ για την στιγμή που θα μπορέσω να ακούσω το TYPE 30 MK2 που μου το έχουν εκθειάσει γιατί αν κρίνω από το 5αράκι του μάλλον θα έχουν δίκιο)...

 

τέλος τα Genelec είναι πάντα "genelec"... στανταράκι... όμως πέραν των πολύ καλών sub η νέα "φθηνή" της σειρά είναι ελαφρώς "σκληρή" για τα γούστα μου... δεν είναι τυχαίο μάλλον ότι η σειρά 1000 έχει αφήσει ακόμα εκπρόσωπο της στα νέα μοντέλα της μετά τόσα χρόνια από την πρώτη κυκλοφορία της ή ότι τα παλιά πουλιούνται ακόμα σαν ζεστά κουλούρια της πόλης σου παρότι κατά κανόνα υπερτιμημένα για μεταχειρισμένα...😉

 

 

2 φίλοι αγόρασαν Tannoy και τα έδωσαν πίσω με αναφορές σε hiss και ελαττωματικά θορυβώδη ρυθμιστικά.

Ασχετο από αυτό τα θεώρησα ελαφρώς κινεζιά και είπα να προχωρήσω είτε σε επαναστατικές λύσεις (πχ IKM) ή ακριβές λύσεις.

Το μεν μικρό αν αγοραστεί ίσως αγοραστεί ώς μεταβατική και φορητή λύση (κακώς δεν το ανάφερα).

Απο εκεί και πέρα hedd-adam είναι ένα και το αυτό, με απλά την σιγουριά του μεγαλύτερου πλέον δικτύου πωλήσεων της adam.

Newmann/Genelec τα θεωρώ σχεδόν ισάξια ενώ το παιχνίδι με τα μεγάλα ΙΚΜ θα εξαρτηθεί από τη δυνατότητα τοποθέτησης στον χώρο όπου σχεδόν μονοσήμαντα θα πάνε σε ψηλότερο σημείο και δεν είναι η πιό καλή θέση γι αυτά.

Θα φανεί. Δεν βιάζομαι, άλλωστε έχω 6 ζευγάρια ακουστικά να δουλεύω στο μεταξύ (για την πλάκα μου πάντα)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Απο εκεί και πέρα hedd-adam είναι ένα και το αυτό, με απλά την σιγουριά του μεγαλύτερου πλέον δικτύου πωλήσεων της adam.

 

ένα και το αυτό?... 🤔

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, npap είπε

 

ένα και το αυτό?... 🤔

Στη λιστα μου. Αν φτασω εκει παιρνω τα neumann σιγουρα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimsonic είπε

Τα Tannoy τα απέρριψα αφού άκουσα αρκετά αρνητικά στο διαδίκτυο για την ποιότητα κατασκευής και δυστυχώς ήταν κι από ανθρώπους που γνώρισα.

 

Δηλαδή?

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gmoukou είπε

 

Δηλαδή?

(το σ είναι λάθος)

 

τα σχόλια ήταν από ανθρώπους που γνώριζα-γνωρίζω συνεπώς (και δυστυχώς) με έκαναν να τα αποκλείσω.

Αν και είπα ότι πλέον άλλαξα γνώμη και ψάχνω σε ακριβότερο budget. Αν θα έπαιρνα κάτι σε τέτοια πλαίσια θα ήταν πχ για ένα μεταβατικό χρονικό διάστημα πχ 4-5 ετών

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σημειώσω, τα είχα βάλει στη λίστα πολύ νωρίς, γιατί ήταν με εξαιρετικά υποσχόμενα χαρακτηριστικά σε πολύ χαμηλή τιμή. Οι φίλοι μου ήταν δυστυχώς early adopters, οπότε ίσως στάθηκα τυχερός που δεν βιάστηκα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ρωτήθηκα από φίλο κατ ιδίαν αλλά επειδή πιστεύω ότι η απάντηση μου μπορεί να ενδιαφέρει ενδεχομένως σε ένα βαθμό και άλλους, όπως κάνω πάντα σε ανάλογες περιπτώσεις, απαντώ δημόσια...

 

για την διαφορά (πλέον) της AMT (Air Motion Transformer) υλοποίησης της μονάδας υψηλών μεταξύ των δυο εταιρειών (Adam και Hedd), αν και η πρώτη έχει βελτιώσει την δική της, η δεύτερη πήγε την τεχνολογία ένα βήμα μπροστά, δίνοντας στη πράξη μια απόδειξη για το ότι στην ουσία η ικανότητα ανάλυσης ενός monitor δεν επιβάλλει σώνει και καλά κάποιας μορφής "harsh" χαρακτήρα (βέβαια κάποιοι-πολλοί μάλλον, μπερδεύουν αμετανόητα την ανάλυση με την φλατ απόκριση και την έλλειψη χρωματισμών αλλά μη το πάμε αλλού)...

 

κατάφερε να γεφυρώσει με τον δικό της τρόπο κατά ένα ποσοστό την απόσταση με τον κόσμο του hi end (χωρίς να περάσει τα όρια της "αγγλικής σχολής" που επίσης κάποιοι πολλοί μεταφράζουν σε "μουντάδα"), επιτρέποντας όχι μόνο πολλές ώρες ξεκούραστης δουλειάς στο studio αλλά γιατί όχι και χαλαρής ακρόασης άμα λάχει... κι αυτά χωρίς να θυσιαστεί η ανάγκη διακριτότητας της λεπτομέρειας σε μια παραγωγή...  τώρα το γιατί κάποιοι ηχολήπτες (και μη) επιμένουν να σφάζονται στην ποδιά της κακώς εννοούμενης "υπερανάλυσης", σηκώνει μεγάλη κουβέντα η οποία ενίοτε προαπαιτεί "ακουογράμματα"... 😁

 

όσο για το HEDD Type 05 MK2  που μνημόνευσα παραπάνω, ναι όντως τα προτείνω και συμβουλεύω όποιον είναι διατεθειμένος να σκάσει 1000 με 1500€ για ένα ζευγάρι μόνιτορ 5", ΝΑ ΜΗΝ προβεί σε αγορά πριν το ακούσει έστω και φευγαλέα... η dsp επέμβαση στις φάσεις που ονομάζει Lineariser και βελτιώνει εκπληκτικά τον εν γένει ήχο του ηχείου μην έχοντας καμία σχέση με τα auto calibration συστήματα κάποιων ανταγωνιστών που ουσιαστικά επεμβαίνουν στην συχνοτική συμπεριφορά με eq φίλτρα περιορίζοντας ασφυκτικά και μη λειτουργικά το sweet spot (τα στρατιωτάκια ακούνητα που κάπου ανέφερα παραπάνω) και η δεύτερη πατέντα της με το εύκολα παρεξηγήσιμο όνομα CoP 🙂 που επιτρέπει στο ηχείο να λειτουργεί και ως bass reflex αλλά και ως ακουστικής ανάρτησης χρησιμοποιώντας κατά βούληση τα θετικά της μιας ή της άλλης τεχνοτροπίας (τα οποία έχουμε πει στο παρελθόν), προσωπικά με κέρδισαν αμέσως χωρίς δεύτερη σκέψη παρότι είμαι πολύ επιφυλακτικός με τις κατά καιρούς βαρύγδουπες δηλώσεις διάφορων κατασκευστών που στην πράξη αποδεικνύονται μαρκετινίστικα πυροτεχνήματα... παρεμπιπτόντως δεν έχω ξανακούσει σύγχρονο ηχείο να παίζει τόσο καλά "κολλημένο" στον τοίχο...

 

και όχι δεν τα παίρνω από την Hedd (αν και δεν θα με χάλαγε να μου στείλει κάνα ζευγάρι😎)... στο επόμενο προϊόν οποιασδήποτε εταιρείας με πείσει ότι ξεχωρίζει σε κάποιον τομέα, θα αλλαξοπιστήσω εν μια νυκτί πριν ο αλέκτωρ κακαρίσει 3... 

  • Like 4

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου