Προς το περιεχόμενο

Μαγιονέζα ρέπλικα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

 

αρχικά να πω ότι δεν προωθώ/πουλάω κάποια κιθάρα, άλλωστε με τους περισσότερους από εσάς με χωρίζουν χιλιάδες χιλιόμετρα.

 

Ο λόγος που ανοίγω αυτό το thread είναι απλά για να έχουν γνώσιν οι φύλακες.

 

Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι έχετε δει ή παίξει κάποια κινέζικη Chibson ή PRS κόπια.

 

Αυτό που προσωπικά αγνοούσα είναι πως οι Κινέζοι αντιγράφουν πλέον και κιθάρες όπως οι Mayones.

Και κατά τη γνώμη μου,τουλάχιστον στο αισθητικό κομμάτι,τις αντιγράφουν πιστά.

 

Ψάχνοντας μια κιθάρα που να παίζει σχετικά,να μπορώ να την κουβαλάω καθημερινά άφοβα και γενικά να μη με πολυνοιάζει,

έβαλα στις τοπικές αγγελίες τιμή μέχρι 300 και αν δεν έβρισκα κάτι θα έπαιρνα μια Harley Benton από τον Thomann.

 

Στα 250ευρώ λοιπόν έπεσε η προσοχή μου σε αυτήν

 

RBvzAJF.jpg

 

IiXIwJt.jpg

 

8EeeSSm.jpg

 

όχι εξαιτίας του logo, αλλά εξαιτίας κάποιων χαρακτηριστικών όπως το neck through μπράτσο,η ταστιερα,κ.ά.

 

Να μη σας τα πολυλογώ, πηγαίνω στον πωλητή έχοντας στο μυαλό μου dead spots,πως ο έβενος είναι βαμμένο κόντρα πλακέ θαλάσσης.ότι το neck through είναι ζωγραφιστό,το binding,επίσης,κ.λ.π.

 

Και μου ανοίγει την πόρτα γνωστός κιθαρίστας, ο οποίους μου λέει πως η κιθάρα παίζει και όλα εκτός από τα ηλεκτρικά,μαγνήτες και κλειδιά είναι πολύ κοντά στο original όργανο.

 

Και η αλήθεια είναι πως η κιθάρα πράγματι παίζει και μάλιστα πολύ καλά.

 

Είμαι επίσης σίγουρος ότι οι περισσότεροι από εσάς,θα αντιλαμβανόσασταν από κοντά την ποιοτική διαφορά μεταξύ ενός κλώνου και μιας κιθάρας των 2.500€,

αν όμως για παράδειγμα παραγγείλετε μία από e-bay,έχετε κατά νου ότι κυκλοφορούν εκεί έξω πολύ καλές μαϊμούδες

 

Υ.Γ.Τα knobs δεν είναι τα μαμά  μαιμουδίσια., αλλά  aftermarket που ο πωλητής παρήγγειλε σε τοπικό χρυσοχοείο.

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα τελευταία οντως υπαρχουν πολυ όμορφα οργανα ρεπλικες ακριβων στα ebay και aliexpress αλλα νομιζω οτι ειναι καπως αβεβαιο το τι θα παραλαβεις και δεν μιλαω για το hardware και το finish αλλα για το αρτιο κατασκευαστικο κοματι.και εγω γλυκοκοιταζα κατι σε τυπου les paul junior  αλλα κατέληξα στην σιγουρια του κυρΘωμα μιας και εκει αν εχω θεμα καποιος θα αναλαβει τις ευθύνες του αμεσα.... οπως δλδ και εγινε παλιοτερα με ενα σκαφακι τυπου 335 που είχε κολλημένο σε λάθος γωνια το μπρατσο και μπαζαρε κατω απο το 12 ταστο τραγικα.οποτε και μου έστειλαν αλλη

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, funkysoul είπε

τωρα τελευταία οντως υπαρχουν πολυ όμορφα οργανα ρεπλικες ακριβων στα ebay και aliexpress αλλα νομιζω οτι ειναι καπως αβεβαιο το τι θα παραλαβεις και δεν μιλαω για το hardware και το finish αλλα για το αρτιο κατασκευαστικο κοματι.και εγω γλυκοκοιταζα κατι σε τυπου les paul junior  αλλα κατέληξα στην σιγουρια του κυρΘωμα μιας και εκει αν εχω θεμα καποιος θα αναλαβει τις ευθύνες του αμεσα.... οπως δλδ και εγινε παλιοτερα με ενα σκαφακι τυπου 335 που είχε κολλημένο σε λάθος γωνια το μπρατσο και μπαζαρε κατω απο το 12 ταστο τραγικα.οποτε και μου έστειλαν αλλη

 

Και εγώ στη λύση του Θωμά ή των αγγελιών θα είχα καταφύγει αν δεν είχα τη δυνατότητα να διαπιστώσω  από κοντά ότι όντως η κιθάρα παίζει.

 

Πιστεύω ότι οι περισσότεροι που αγοράζουν ρέπλικες,το κάνουν για το logo,χωρίς την προσδοκία να είναι  και καλό το όργανο σε κατασκευή,playability,κ.λ.π.

Και εγώ είχα σκεφτει να παραγγείλω μια Black Beauty για να την έχω στον τοίχο μου,αλλά εδώ που ζω μπορεί να έχω σοβαρά ντράβαλα με το τελωνείο.

 

Ο πωλητης της Mayones μου είπε ότι πλήρωσε μόνο 100ευρώ τελωνείο και πως όταν την παρέλαβε οι υπάλληλοι δεν έδειξαν να γνωρίζουν ότι πρόκειται για κλώνο γνωστής μάρκας,όπως θα γινόταν με κλώνο Gibson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου