Προς το περιεχόμενο

Mesa Mark V 25/G-System rack


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα..
Είπα να ποστάρω το ρακάκι που χρησιμοποιώ τελευταία για πρόβες και ηχογραφήσεις.
Αποτελείται από τον Mesa Mark V 25 τον οποίο έχω "ρακάρει", τη G-System, το Nova Drive και
το Isp Decimator G-String II..
Η πορεία του σήματος είναι:
Guitar-->Isp guit in-->Isp guit out-->Nova Drive in-->Nova Drive out-->Mesa guit in-->Mesa effects loop send
-->Isp dec in-->Isp dec out-->G system insert return--> G-system L output-->Mesa effect loop return.
Επίσης, έχουν γίνει οι εξής συνδέσεις:
G-system midi out-->Nova Drive midi in 
όπου έχω ρυθμίσει το Loop 1 κουμπί της G-sys να ανοιγοκλείνει το overdrive section του Nova Drive
και το Loop 2 κουμπί της G-sys να ανοιγοκλείνει το distortion section του Nova Drive
και 
G-system sw out 1-->Mesa ft sw
όπου έχω ορίσει το Loop 3 κουμπί της G-sys να αλλάζει τα 2 κανάλια του ενισχυτή.
Με το παραπάνω set up (μέθοδος 3 καλωδίων) έχω θυσιάσει τα analog loops και το compression και filter
section της G-sys..
Από την άλλη μεριά, δεν υπάρχει υποψία για tone sucking ή για τον παραμικρό θόρυβο ακόμα και σε 
super high gain ρυθμίσεις (πχ Mesa Mark IV mode πουσαρισμένο με overdrive από το Nova Drive..)
Οπότε, συσκευές όπως Lehle Sunday Driver ως input buffer ή Morley Hum Eliminator, TRS καλώδια 
και λοιπά είναι αχρείαστα.. 
Το ρακ το συνδέω είτε με κάποια καμπίνα (Mesa Thiele 112, ή Mesa Recto 212), είτε με το υπέροχο
Torpedo C.A.B. M με original Mesa IR για direct ηχογράφηση σε DAW (στην περίπτωσή μου Auria Pro)
 ή για σύνδεση με κονσόλα..
 

IMG_20200227_223518.jpg

IMG_20200227_223846.jpg

IMG_20200227_224129.jpg

IMG_20200320_164737.jpg

Επεξεργασμένο από iliasaek
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστούμε για τις φωτό και το διάγραμμα. Πολύ κατατοπιστικό.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου