Προς το περιεχόμενο

Danny Carey Samples... Δηλαδη .... ΕΛΕΟΣ!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες στην ομαδα! 

 

Παιδες εχω θεματακι.... και δεν ξερω πως να το λύσω. 

Εχω μια roland td17 kvx την οποια και χρησιμοποιώ ως εγκεφαλο για τα pads γυρω απο το ακουστικό μου σετ. Danny Carey φαση μιας και ειμαι σε cover band των Tool. 

Ενταξει... δεν ειναι mandala pads αλλά την δουλεια τους την κάνουν. 

Το μεγάλο μου προβλημα ειναι στην ευρεση ή μιξη sample ηχων που να μοιαζουν εστω και λιγο στα samples που χρησιμοποιει ο Carey. 

Να προειδοποιήσω... οι λέξεις DAW, vsti, κλπ ειναι παντελώς αγνωστες για εμενα. Δεν το κατεχω καθόλου το αθλημα. Προσπαθω να μαθω καποια πραγματακια μεσω youtube αλλά τα μονα που βρισκω ειναι συνηθως τα πως μπορεις να κανεις beats και ολοκληρωμένα κομμάτια. Καμμία σχεση με το πως να κανω editing ή να φτιαξω samples. 

Μεχρι στιγμής το μονο που εχω καταφέρει είναι να συλλέξω καποια samples ήχων που θα μπορουσαν με καποια επεξεργασία ίσως να ερθουν κοντα σε αυτο που θελω.

 

Εχει κανένας καμμια ιδεα ή καποιο βιντεο υπόψιν του που να μπορουσε να βοηθησει και να μαθω να κανω samples για να περάσω στον εγκέφαλο; 

Είναι πολύ συγκεκριμένοι οι ήχοι (όσοι εχουν ακουσει tool γνωρίζουν).

Το προγραμμα που προσπαθω να μαθω είναι το Cool Edit Pro 2.1 σε συνδιασμό με Kontakt. 

Ευχαριστώ παιδια για οποια ιδεα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προσπάθησε καλύτερα να βρεις έτοιμα samples κοντά σε αυτό που θέλεις γιατί δεν είναι καθόλου απλό να πετύχεις κάτι φυσικό χωρίς να γνωρίζεις κάποια θεωρία γύρω απο το sampling. Μπορεί να το κάνουν οι dj αλλά είναι στην απλούστερη μορφή.

Εσυ θες πχ ένα καλά ηχογραφημένο ταμπούρο σε τουλάχιστον 5-6 δυναμικές (6 δείγματα απαλά έως δυνατά χτυπήματα) να το αναθέσεις στο pad και να του προσθέσεις εφέ (που δεν γνωρίζεις τι κάνει το καθένα και πως λειτουργεί).

 

Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις ότι σου προσφέρει η Roland όμως που τα κάνει απλούστερα μέσα στο κιτ.

Μπορείς να δεις το αναλυτικό βίντεο και κοίταξε στο sounds.com για ήχους αλλά και αλλού με λίγο ψάξιμο.

 

 

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αρχικά προσπάθησε με τους εργοστασιακούς ήχους που έχει ο εγκέφαλος. Θα χρειαστεί να κάνεις αρκετές ρυθμίσεις.

Σε αυτή την περίπτωση θέλει καλή γνώση, ίσως και διάβασμα.

 

Αν με τους εργοστασιακούς ήχους δεν μπορέσεις να βγάλεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς ίσως θα πρέπει να αγοράσεις τα απαραίτητα δείγματα για να τα φορτώσεις στον εγκέφαλο.

Σε αυτή την περίπτωση τα δείγματα μπορεί να είναι από διάφορες πηγές - μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου