Προς το περιεχόμενο

ABBA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Έβαλα ένα κομμάτι τους στο fb και είδα βαρύγδουπα ονόματα να μην ντρέπονται να πουν ότι τους αρέσουν.

Εμένα είναι μια από τις αδυναμίες μου. Μάλιστα το 1ο LP που πήρα ήταν το ομώνυμό τους. (Ενώ το 1ο 45rpm ήταν το Down down των Status Quo).

Πάντα θεωρούσα ότι τα τραγούδια τους είχαν κάτι που τους έκαναν να ξεχωρίζουν. Άσε που τα κορίτσια έχουν από τις πιο καλοκουρδισμένες φωνές που έχω ακούσει.

 

Υ.Γ. Οι 2 κιθαρίστες (Mats Ronander - Lasse Wellander) είναι σούπερ (όπως και όλοι οι μουσικοί πους τους συνοδεύουν). Ακούστε τους στο σόλο του Does your mother know. 

 

Για να δω θα ξεπεράσουν κάποιοι τη ντροπή ή θα ποιήσουν τη νήσσα. 

 

  • Like 7

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ντροπή; Η καλή μουσική δεν είναι ντροπή. Είναι η μεγαλύτερη ευρωπαϊκή pop μπάντα και μια από τις καλύτερες όλων των εποχών!

Αυτά...

  • Like 1

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει δεν τρελαίνομαι κι όλας, αλλά τους σέβομαι απόλυτα.

Εξ άλλου από όσο καταλαβαίνω έχω προηγηθεί λίγο.

Ο πρώτος δίσκος ήταν το λιοντάρι των Santana 

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουάκ!!

 

Δεν μου έτυχε μικρός να τους ακούσω,οπότε δεν είχα την ευκαιρία να εντρυφήσω εις βάθος στα κομμάτια τους και να γίνω φαν,αλλά δεν έχω πρόβλημα να τους ακούσω.(θα ακούσω όλο το live και θα επανέλθω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά γνωρίζω πολλά περισσότερα τραγούδια τους απο όσο θα περίμενα.

Ανετα πήγαινα σε συναυλία τους.

 

Υ.γ Το βίντεο είναι κακομονταρισμένο,έφτασα στην μέση όπου τελειώνει το λαιβ και ξεκίνησε να παίζει πάλι το dancing queen.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικοί,  λυρικοι, πλουσιος ηχος, σεβεντίλα, παντα στην καρδια μας.

 

Γενικα η ποπ μουσικη που ειναι εμπορικη και αντεχει δεκαετιες ε, δεν μπορει, ειναι καλη.

 

Λάικ!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Nestoras said:

 

θα ποιήσουν τη νήσσα. 

 

 

papia_vinteo.jpg?itok=LdQGvjgP

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς πάντως να στεναχωρέσω τον Νέστορα, πρέπει να συμπληρώσω ότι το 1974 που τους είδαμε στην γιουροβίζιον, είχε ήδη κυλήσει πολύυυ νερό στ αυλάκι, (να μην κάτσω να απαριθμήσω τι είχα αγοράσει ήδη) και ένα χαμογελάκι ήρθε ασυναίσθητα στα χείλη μας...

Μετά βέβαια, κατέκτησαν τον πλανητη.

Συνεπώς αν δεν είχα αγοράσει κανένα δίσκο όλα θα παίζονταν.

(και φυσικά εννοείται δεν είχαμε στα σοβαρά τους Quo. Τους ακούγαμε, όπως ακούγαμε και ballroom blitz, και leader of the gang, αλλά....μετά ακούγαμε cream, doors, rory, mountain κλπ κλπ..... Δύσκολο να τους είχαμε στα σοβαρά. Αργότερα βέβαια...όταν γεμίσαμε σκουπίδια ο χρόνος απάλυνε τις αναμνήσεις)

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, dimsonic said:

το 1974 που τους είδαμε στην γιουροβίζιον, είχε ήδη κυλήσει πολύυυ νερό στ αυλάκι

 

Σωστός.

Εγώ ασούμε το 74 άκουγα Στελάρα και Παπαϊωάννου, άντε και κανένα Βοσκόπουλο από αλαφρά.

Μ' αυτούς τους φλώρους θα ασχολούμανε?

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, dimsonic said:

χωρίς πάντως να στεναχωρέσω τον Νέστορα, πρέπει να συμπληρώσω ότι το 1974 που τους είδαμε στην γιουροβίζιον, είχε ήδη κυλήσει πολύυυ νερό στ αυλάκι, (να μην κάτσω να απαριθμήσω τι είχα αγοράσει ήδη) και ένα χαμογελάκι ήρθε ασυναίσθητα στα χείλη μας...

Μετά βέβαια, κατέκτησαν τον πλανητη.

Συνεπώς αν δεν είχα αγοράσει κανένα δίσκο όλα θα παίζονταν.

(και φυσικά εννοείται δεν είχαμε στα σοβαρά τους Quo. Τους ακούγαμε, όπως ακούγαμε και ballroom blitz, και leader of the gang, αλλά....μετά ακούγαμε cream, doors, rory, mountain κλπ κλπ..... Δύσκολο να τους είχαμε στα σοβαρά. Αργότερα βέβαια...όταν γεμίσαμε σκουπίδια ο χρόνος απάλυνε τις αναμνήσεις)

 

10 minutes ago, fusiongtr said:

 

Σωστός.

Εγώ ασούμε το 74 άκουγα Στελάρα και Παπαϊωάννου, άντε και κανένα Βοσκόπουλο από αλαφρά.

Μ' αυτούς τους φλώρους θα ασχολούμανε?

Βρε Δεινόσαυροι!!

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου