Προς το περιεχόμενο

Cubase και παρτιτούρες


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλά τα είπες, 

και αν κατάλαβα καλά λες αυτό που όντως γίνεται. Δηλαδή δεν υπάρχει οπλισμός και μπαίνει σε κάθε G μια #.

 

μένει η απορία πως διαβάζουν οι μπουζουξήδες όλα τα τριημιτόνια.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
24 λεπτά πριν, dimsonic είπε

καλά τα είπες, 

και αν κατάλαβα καλά λες αυτό που όντως γίνεται. Δηλαδή δεν υπάρχει οπλισμός και μπαίνει σε κάθε G μια #.

Ακριβώς.

edit (Για την μι χιτζαζ)

 

Παράθεση

μένει η απορία πως διαβάζουν οι μπουζουξήδες όλα τα τριημιτόνια.

Γιατί απορία;

Στο πεντάγραμμο είναι κανονικές νότες και όπου χρειάζεται υπάρχει αλλοίωση. Όπως και στην κλασική υπάρχουν για παράδειγμα οι αλλοιώσεις ♭ ♮ κλπ.

 

Κανονικές - απλές νότες είναι με αλλοίωση.

Όπως όταν διαβάζεις E - F είναι ημιτόνιο, όταν διαβάζεις A - B είναι τόνος, έτσι όταν διαβάζεις F - G# είναι τριημιτόνιο.

 

Υ.Γ.

Δεν υπάρχει τρόπος, εδώ στο noiz, να μπορούμε να γράφουμε έστω και μία μικρή παρτιτούρα;

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Μανώλης Χναράκης said:

Δεν υπάρχει τρόπος, εδώ στο noiz, να μπορούμε να γράφουμε έστω και μία μικρή παρτιτούρα;

 

Τι είπες τώρα!;

Φανταστική ιδέα!

 

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δηλ?

Δηλαδή:

1) Για παράδειγμα κάποιο tool, όπως υπάρχει το 'emoj', να υπάρχει κάτι αντίστοιχο όπου να μπορείς να κάνεις insert πετάγραμμο και να βάλεις νότες αξίες κλπ.

 

2) Το ίδιο και για κάποιο βασικό ηλεκτρονικό κύκλωμα έτσι ώστε να μπορείς να απεικονήσεις κάποιο μικρό κύκλωμα για τις DIY κατασκευές που πολλές φορές θέλεις να εξηγήσεις κάποια συνδεσμολογία και γράφεις ολόκληρη έκθεση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimsonic είπε

 

Κατανοητά. Ετσι πρέπει να είναι.

Υπάρχουν και οι αντίστοιχες υφέσεις.

Χιτζάζ από μι. Φρύγιος δηλαδή αλλά με την αλλοίωση στη σολ.

Το ίδιο το cubase απλά βάζει μια # σε κάθε σολ. Και αναρωτιέμαι αν μπορεί να γίνει ως οπλισμός. 

Εκτός αν σκέφτομαι κάτι λάθος.

Πχ οι μπουζουξήδες πως διαβάζουν?

 

Καλα το κανει

Καλυτερα βλεπε τη χιτζαζ ως 5ο mode της αρμονικη μινορε και οχι ως Phrygian με μεγαλη 3η.

Βαζε δλδ τον οπλισμο της σχετικης ματζορε, συν την αλλοιωση στην 7η της αρμονικης μινορε.

Πχ  Β χιτζαζ = Em αρμονικη = οπλισμος G major (F#), συν μια διεση σε καθε D νοτα μεσα στη παρτιτουρα.

Πχ Ε χιτζαζ = Am αρμονικη = οπλισμος C major (τιποτα), συν μια διεση σε καθε G νοτα μεσα στη παρτιτουρα.

e-harmonic-minor-key-signature-on-treble

 

 

Παλιοτερα ειχα συναντησει σε χειρογραφη παρτιτουρα, να γραφεται ο οπλισμος μια μινορε αρμονικης κανονικα οπως της αντιστοιχης ματζορε, πχ σε μια Εm αρμονικη να εχει τη F# οπλισμο και δίπλα σε παρενθεση να εχει και τη D#. Χωρις ομως να παραλειπει να βαζει τη διεση σε καθε D νοτα μεσα στη παρτιτουρα.

Απλα το βαζανε στην αρχη για να ψυλιαζεται ο αναγνωστης οτι προκειται για αρμονικη μινορε.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Spyros Delta said:

Καλα το κανει

 

πιθανότατα καλά το κάνει Σπύρο.

Το θέμα είναι πως κάνω εγώ να βάζω μια δίεση ή ύφεση κατα βούληση σε οπλισμό (διότι δεν βλέπω πως), ή αν ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΙ διότι είναι λάθος να κάνει ο καθένας ό,τι απλοϊκό του έρθει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimsonic είπε

πιθανότατα καλά το κάνει Σπύρο.

Το θέμα είναι πως κάνω εγώ να βάζω μια δίεση ή ύφεση κατα βούληση σε οπλισμό (διότι δεν βλέπω πως), ή αν ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΙ διότι είναι λάθος να κάνει ο καθένας ό,τι απλοϊκό του έρθει

Στο cubase δεν παρέχεται δυνατότητα μη-συμβατικών οπλισμών. Χρειάζεσαι κάποιο πρόγραμμα παρτιτούρας (Sibelius, Finale, Musescore, dorico κτπ)

 

Εγώ άμα θέλω να γράψω χιτζάζ, ή βάζω οπλισμό της αντίστοιχης μινόρε της 4ης βαθμίδας του χιτζάζ (δηλαδή μι χιτζάζ χωρίς οπλισμό=λα μινόρε), ή βάζω τον οπλισμό της ομώνυμης ματζόρε και αλλοιώνω τις 3 βαθμίδες που δε συμφωνούν. (2η, 6η, 7η)

 

Μπορείς να μη βάλεις και καθόλου οπλισμό.

 

Οι Τούρκοι βάζουν κανονικά τον οπλισμό, π.χ. σι ανάποδη ύφεση, ντο δίεση, αλλά το τούρκικο σύστημα ΔΕΝ είναι χρωματικό. Δηλαδή χιτζάζ έχεις από """"λα"""" και μόνο από εκεί. Δεν υπάρχει πάμε χιτζάζ από Ντο# δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Ali Barout said:

Στο cubase δεν παρέχεται δυνατότητα μη-συμβατικών οπλισμών. Χρειάζεσαι κάποιο πρόγραμμα παρτιτούρας (Sibelius, Finale, Musescore, dorico κτπ)

 

Εγώ άμα θέλω να γράψω χιτζάζ, ή βάζω οπλισμό της αντίστοιχης μινόρε της 4ης βαθμίδας του χιτζάζ (δηλαδή μι χιτζάζ χωρίς οπλισμό=λα μινόρε), ή βάζω τον οπλισμό της ομώνυμης ματζόρε και αλλοιώνω τις 3 βαθμίδες που δε συμφωνούν. (2η, 6η, 7η)

 

Μπορείς να μη βάλεις και καθόλου οπλισμό.

 

Οι Τούρκοι βάζουν κανονικά τον οπλισμό, π.χ. σι ανάποδη ύφεση, ντο δίεση, αλλά το τούρκικο σύστημα ΔΕΝ είναι χρωματικό. Δηλαδή χιτζάζ έχεις από """"λα"""" και μόνο από εκεί. Δεν υπάρχει πάμε χιτζάζ από Ντο# δηλαδή.

 

αυτή την απάντηση περίμενα, βασικά. Όχι ότι θα πάρω άλλο πρόγραμμα. Με βολεύει αφάνταστα αυτή η ενσωμάτωση που υπάρχει σε κάτι που ξέρω. Εκείνο που δεν μου αρέσει είναι να γίνεται κάτι με το πρόγραμμα που δουλεύω και εγώ να μην το ξέρω ότι υπάρχει ή να ξέρω ότι υπάρχει και δεν μπορώ να το βρώ. Και συμβαίνει συχνά.

Τώρα για το τούρκικο σύστημα....δεν γνωρίζω. Είμαστε δυτικομορφωμένοι (όσο είμαστε) και έχουμε κάποιες ανατολικές ρίζες. Τίποτα περισσότερο νομίζω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

αυτή την απάντηση περίμενα, βασικά. Όχι ότι θα πάρω άλλο πρόγραμμα. Με βολεύει αφάνταστα αυτή η ενσωμάτωση που υπάρχει σε κάτι που ξέρω. Εκείνο που δεν μου αρέσει είναι να γίνεται κάτι με το πρόγραμμα που δουλεύω και εγώ να μην το ξέρω ότι υπάρχει ή να ξέρω ότι υπάρχει και δεν μπορώ να το βρώ. Και συμβαίνει συχνά.

 

Ουυυυυυ! Εγώ νομίζω ότι δε θα σταματήσω ποτέ να ανακαλύτω πράγματα στο cubase, και πάλι δεν ξέρω ούτε το 5%. Γενικά όλα αυτά είναι πολύπλοκα προγράμματα, και προσφέρουν ποικίλες λειτουργίες που κάποιος μπορεί μερικές τις χρησιμοποιεί κάθε μέρα όλη μέρα, και κάποιος άλλος τις ίδιες ποτέ στη ζωή του, κι όμως να κάνουν τη δουλειά τους και οι δύο. Είναι ανεξάντλητα.

 

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Τώρα για το τούρκικο σύστημα....δεν γνωρίζω. Είμαστε δυτικομορφωμένοι (όσο είμαστε) και έχουμε κάποιες ανατολικές ρίζες. Τίποτα περισσότερο νομίζω.

 

Ούτε κι εγώ είμαι γνώστης, απλά το ανέφερα για να δείξω ότι ακόμα κι εκεί που μπορούν να μπλεχτούν οι υφέσεις και οι διέσεις παρέα στον οπλισμό, υπάρχουν περιορισμοί. Δεν μπορείς να δεις ό,τι συνδυασμό φαντάζεσαι, μόνο συγκεκριμένους συνδυασμούς.

 

Βέβαια, εκτός παράδοσης, στα καθ' ημάς, και στα πλαίσια της "μονδέρνας συνθέσεως", μπορείς να γράψεις ό,τι θέλεις, όπως το θέλεις προκειμένου να μεταδοθεί η μουσική ιδέα με τον καλύτερο τρόπο στον εκτελεστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου