Προς το περιεχόμενο

Μάθημα κιθάρας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ψάχνοντας κάποιος φίλος να βρεί κάποια τραγούδια στο youtube έπεσε πάνω στο παρακάτω βίντεο και μου το έστειλε.

Βέβαια αναφέρει "Μάθημα κιθάρας".

 

 

Ενδιαφέρουσα προσέγγιση.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, το παλικαρι εχει κανει μια πολυ φιλοτιμη προσπαθεια να μοιραστει τη γνωση και τις οποιες ικανοτητες του. Δεν μπορει να κουρδισει με τιποτα και δεν φαινεται να το καταλαβαινει, ουτε φαινεται οτι υπαρχει καποιος να του το υποδειξει. Ο,τι μπορει ο καθενας.

 

Το απολαμβανει, ομως. Κατι ειναι κι αυτο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι από το 2017 ύστερα διάβασε ένα ράφι από τα βιβλία που έχει πίσω του και τώρα ξέρει πολύ πιο πολλά
https://www.youtube.com/watch?v=kAvNl_siRz8

Επεξεργασμένο από blue monk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Παράθεση

Πολύ ωραία δουλειά Γιάννη !!! Περιμένουμε και αλλά βιντεάκια ! Πραγματικά δε μπορώ να ξεχωρίσω τι είναι καλύτερο η φωνή σου ή το παίξιμο σου. Μπράβο !

 

Γειά σου φίλε Γιάννη.... Εάν μπορείς σε παρακαλώ να μας εξηγήσεις την τεχνική που χρησιμοποιεις με την πένα και το γλιστριμα. Πολύ καλή δουλειά μπράβο!!!

 

πολυ ωραιο. Οι χορδες σου ειναι 11ρες?

 

Με όλο τον σεβασμό στον Στέλιο Ρόκκο. Νομίζω ότι το είπες λίγο καλύτερα από αυτόν!!

 

Αρμονία μυαλού χεριών και φωνής!!! Όλα σε έναν άνθρωπο!!!! Μπράβο!!!!

 

Άκου φίλε μου θα μπορούσα να σου γράψω τα κλασσικά ότι αν υπήρχε αστυνομία μουσικής θα έπρεπε να σε συλλάβει και τέτοια διαφορά αλλά εδώ τα πράγματα είναι πολύ πιο σοβαρά και θα στο πω όπως ακριβώς μου βγαίνει: πρέπει να νιώθεις ευλογημένος και ευτυχισμένος που είσαι ζωντανός και το λέω γιατί η βιβλιοθήκη από πίσω δεν ξέρω πως κρατήθηκε και δεν έπεσε να σε πλακώσει επίσης το λουλούδι που διακρίνω από πίσω είναι πλαστικό γι'αυτό δεν μπόρεσε να μαραθεί...όπως και να χει μπράβο για το θάρρος να βγεις μπροστά και να κάνεις ένα Βίντεο κυριολεκτικά διακινδυνευοντας την ζωής σου...

 

Standard κούρδισμα :E A D G B E Κούρδισμα κομματιού 😮 M Y G O D

 

Είναι τα σχόλια κάτω απο το βίντεο στο Youtube.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Epic!

  • Χαχα 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιδί έχει να ανεβάσει βίντεο πάνω από χρόνο οπότε ας ελπίσουμε κατ' αρχήν ότι είναι καλά. Το πιο πιθανό βέβαια είναι ότι απλά βρήκε γκόμενα ή/και αποφάσισε να παρατήσει τα uploads και καλά έκανε.

 

Αυτό που βρίσκω πολύ ενδιαφέρον (είδα κι άλλο βιντεάκια του) είναι ότι μπορεί να μην έχει καμία αντίληψη της τονικότητας ΑΛΛΑ, στη φωνή δεν ακούγεται να το πολυψάχνει. Δηλαδή πιάνει μια νότα και την πάει ως το τέρμα ενώ η αρμονία της κιθάρας δεν την περιέχει ούτε σε επίπεδο κοντινών Hertz. 

 

Αυτό δεν είναι απλά αμπαλοσύνη, είναι ειδική ικανότητα. Να μπορείς να αγνοείς πλήρως την αρμονία δηλαδή και να μη σε επηρεάζει σχεδόν καθόλου στο τραγούδισμα της μελωδίας (του ξεφεύγουν βέβαια κάτι ξινές γκριμάτσες σε σημεία αλλά φαίνεται να το ξεπερνάει πολύ γρήγορα). Πιστεύω ότι με την κατάλληλη μελέτη, θα μπορούσε να κάνει σπουδαία πειραματικά πράγματα πάνω σε Στέλιο Ρόκκο, Σταμάτη Γονίδη κλπ.

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει βρε σεις, είπαμε, εγκλεισμός. Τόσες μέρες τώρα...χτυπάει σε πολλά σημεία το κόκκινο.

Μπορείτε να κάνετε και άλλα πράγματα.

Δηλαδή εξαντλήσατε το γιουτιούμπι και φτάσατε τώρα να χαζεύετε κι αυτά?

Ή μάλλον μετά από τόσο καιρό ανακαλύψατε ότι έχει και τέτοια?

ή ακόμα χειρότερα?

και όλα αυτά στη χώρα που προσκυνάει σινμπου?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το κατω-πανω-πανω-κατω-πανω θυμαται κανεις ρε σεις, δεν ηταν καπως ετσι κι ενα απο τα φαταλιτυ του Σκορπιον στο Μορταλ Κομπατ 2;

  • Χαχα 1

The astounding eyes of Rita

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, yameth said:

 

Είναι τα σχόλια κάτω απο το βίντεο στο Youtube.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Epic!

Δυστυχώς Γιάννη είναι το στανταρ του Youtube για το view per view.

Να δεις στα δικά μου τι γράφουν,νομίζεις οτι θα ακούσεις να παίζει ο Chopin 😛

Ο τελευταίος όμως ήταν όλα τα λεφτά,και του είπε την αλήθεια και με ωραίο τρόπο 😄

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Νίκο μου πλάκα έκαναν όλοι. Δεν είναι γενικόλογα τα σχόλια. Είναι απο μουσικούς.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου