Προς το περιεχόμενο

Μάθημα κιθάρας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, chug_faster said:

 

Με ποια λογική θέλεις να βλέπεις κακούς δασκάλους; (αν όχι για να γελάσεις)

 

 

Δεν το εξέφρασα σωστά.

Δεν είναι ότι θέλω να τους βλέπω, απλά είναι ότι ξέρω ότι υπάρχουν, και δεν θα ήταν λογικό να μην τους πετύχω και αυτούς.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε παραλείψει στον τίτλο το "Μάθημα κιθάρας", απλά θα είχαμε να κάνουμε με ένα ακόμη πολύ κακό cover,τόσο κακό που να αναρωτιόμαστε αν το παιδί τρολάρει.

 

Όμως μια ματιά στις audition των talent shows, δείχνει ότι πολλοί άνθρωποι δεν έχουν καμία αίσθηση της κατάστασής τους και μάλιστα κάποιοι μπορεί να δεχθούν σωρηδόν άσχημες κριτικές και παρ'όλα αυτά να συνεχίσουν να πιστεύουν ότι είναι οι επόμενοι superstars...

 

Το δεύτερο παιδί με την ξεκούρδιστη ηλεκτρική, είναι αρκετά δημοφιλής "δάσκαλος" κιθάρας,με μαθητές,πολλά views,κ.λ.π.

Σε ένα σχόλιο του έγραψα κάποτε ότι βάζει τα χέρια των παιδιών λάθος πάνω στην κιθάρα,αλλά εδώ ακόμη και τα δικά του τα βάζει λάθος..

Εννοώ λάθος,με την έννοια να μην γίνει αργότερα καλύτερός σου φίλος ο ορθοπεδικός.

Φυσικά για πτυχία και πιστοποιήσεις, ούτε λόγος...

 

Tέλος,θέλω να τα ρίξω λιγάκι και στην ελληνική πραγματικότητα...

Είμαστε χαϊδεμένος λαός...

Εδώ αναφέρθηκε ότι το ενήλικο μέλος που δέχθηκε κακές κριτικές για το παίξιμό του στο noiz,μπορεί και να σταμάτησε την κιθάρα..

Είμαστε λαός με έλλειμμα αυτοκριτικής και αυτό αφορά όλες τις εκφάνσεις της ζωής μας.

Είμαστε ότι δηλώσουμε...

Διδάσκω καράτε,κιθάρα και τρομπόνι,σε αρχάριους και μη...

 

 

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δε μ' αρέσει να ξεπερνώ κάποιο όριο (το οποίο θέτω εγώ) όταν εγω είμαι ανώνυμος με αβαταρ ελικόπτερο και ο άλλος δείχνει τη μούρη του και το ονοματεπώνυμο του, κατά τα άλλα η κριτική είναι πολύτιμη για όσους την αντέχουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, blue monk είπε

Εμένα δε μ' αρέσει να ξεπερνώ κάποιο όριο (το οποίο θέτω εγώ) όταν εγω είμαι ανώνυμος με αβαταρ ελικόπτερο και ο άλλος δείχνει τη μούρη του και το ονοματεπώνυμο του, κατά τα άλλα η κριτική είναι πολύτιμη για όσους την αντέχουν

 

Συμφωνώ στο γενικότερο πλαίσιο της ευγένειας. Εγώ πάντως αν αύριο ανεβάσω βίντεο "Μάθημα Μαγειρικής - Φακές" με τη φάτσα και το ονοματεπώνυμό μου και αντί για αλάτι βάλω ζάχαρη και δεν το καταλάβω καν πιστεύω ότι θα μου αξίζουν τα κοροιδευτικά σχόλια...

Επεξεργασμένο από chug_faster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το video σε υπολογιστή χωρίς ηχεία. Δεν μου έκανε εντύπωση.

Το έβαλα στο κινητό που είχε και ήχο. Εντυπωσιάστηκα.

 

Δε θα σχολιάσω καθόλου το κομμάτι το μουσικό. Αλλά το κομμάτι το ανθρώπινο, του ενθουσιασμού.

 

Μου δόθηκε η εντύπωση, για να κάνω και μια παρομοίωση που θα ταίριαζε λόγω Πάσχα, σαν κάποιος κοινός άνθρωπος μεθυσμένος από τη μαγεία των κρότων και των εκρήξεων, να προσπαθούσε να φτάσει στο φεγγάρι καβάλα σε βαρελότο.

 

Δεν μου κάνει εντύπωση ότι υπάρχουν αυτά στο ίντερνετ. Μία ολόκληρη γενιά θεωρεί ότι είναι legit όλο αυτό, και εξάλλου fake it till you make it, roflcopter. Το πιο αστείο για μένα είναι ότι οι παράπλευρες δεξιότητές που απαιτούνται για να παραχθεί αυτό το video, (φωτογραφία, καταγραφή, συμπίεση, ανέβασμα, διατήρηση λογαριασμού σε ένα μέσο διανομής κτπ) βρίσκονται αυταπόδεικτα σε ανώτερο επίπεδο από το θέμα του ίδιου του video, που είναι η μουσική δεινότητα.😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η όλη ιστορία μου θυμίζει τα νιάτα μου, όταν είχα ξεκινήσει να παίζω και είχα και συγκρότημα κλπ.

Είχα πια μπεί στο πνεύμα "μαθαίνω κάποιο κομμάτι" με τον κανονικό ρόλο του κιθαρίστα, δηλαδή να παίζω τα ρυθμικά, τα fills, τα σόλο κλπ κλπ. Δηλαδή ήμουν στην λογική του μουσικού ορχήστρας και δεν είχα μπεί ακόμα στο πνεύμα να παίξω κάτι εξ ολοκλήρου μόνος, διότι..."πως θα έπαιζα κάτι μόνος αφαιρετικά όταν στον δίσκο ήταν αλλιώς?" 

 

Είμασταν λοιπόν στις παρέες και ερχόταν ένα φίλος μου και έλεγε "ελάτε να δείτε πως παίζει το τάδε κομμάτι" Φυσικά εγώ έκανα τον βαρύ, διότι μου ήταν αδιανόητο να παίξω ένα ξεκάρφωτο σόλο, ή μια μισή εισαγωγή που θα είχε πχ ανταπόκριση με την άλλη κιθάρα και τέτοια. Και φυσικά δεν έπαιζα σχεδόν ποτέ μπροστά στην παρέα.

Το αποτέλεσμα ήταν ότι ο φίλος μου που δεν είχε ιδέα, και έπιανε άκρες μέσες αυτά που έπαιζα εγώ και ήταν και κάργα παράφωνος και κακόφωνος, γκρανγκα γκρούνγκα ξεκίναγε λίγο έτσι, λίγο λαλα λα, λίγο τραγούδι φάλτσο, λίγο open G, έβγαζε ένα πράμα εκεί και στο τέλος μάζευε το χειροκρότημα και μπράβο και κλάμα αι γυναίκαι, ωραία το ξέρεις...

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ο ρόλος του μουσικού/διασκεδαστή της παρέας, και άλλος ο ρόλος του μουσικού, μέλους ενός συνόλου.

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο, όπως και από το ένα δεν προκύπτει το άλλο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, dimsonic said:

γκρανγκα γκρούνγκα ξεκίναγε λίγο έτσι, λίγο λαλα λα, λίγο τραγούδι φάλτσο, λίγο open G, έβγαζε ένα πράμα εκεί και στο τέλος μάζευε το χειροκρότημα και μπράβο και κλάμα αι γυναίκαι, ωραία το ξέρεις...

 

 

Ο Lemmy όπως έλεγε ο ίδιος, όταν ήταν μικρός, έπαιρνε την κιθάρα κάποιου συγγενή του (νομίζω του θείου του αλλά δεν είμαι σίγουρος) χωρίς να ξέρει καθόλου να παίζει.

Έκανε λοιπόν ότι έπαιζε (όπως ο δικός σου) και μάζευε όλα τα γκομενάκια.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου