Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Είμαι σε αναζήτηση αγοράς για μόνιτορ μάλλον εχω καταλήξει στα Adam T7V τα οποία έχουν το bass reflex στην πίσω πλευρά.

 

Ετσι όπως είναι στημένο το γραφείο, υπάρχει τοίχος ακριβώς απο πίσω. Με τη κλίση που θα έχει το μόνιτορ, θα έχει περίπου μια απόσταση 10cm  απο τον τοίχο.

 

Θα επηρεάσει καθόλου στην απόδοση του μόνιτορ όσον αφορά το bass reflex?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δυστυχώς, θεωρητικά δύσκολα θα παίξουν ισορροπημένα τόσο κοντά ακόμα και αν χρησιμοποιήσεις το room correction τους αφαιρώντας κάποια db στις χαμηλές... η Adam μάλιστα, προτείνει τοποθέτηση σε αντικραδασμικές βάσεις και ως ελάχιστη απόσταση των συγκεκριμένων μόνιτορ από τους πλησιέστερους τοίχους, τα 40 εκατοστά...

 

αν δεν μπορείς λόγω χώρου να τα τοποθετήσεις ανάλογα, θα σου πρότεινα να κινηθείς σε κάποια μόνιτορ μικρότερου όγκου (και με μικρότερης διαμέτρου woofer φυσικά) και το bass reflex στην εμπρός μπάφλα, ή κάποια μοντέλα ακουστικής ανάρτησης (με "κλειστή" καμπίνα δηλαδή)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ να πάω σε 6αρι ή 5αρι γούφερ? η χρήση τους θα είναι κυρίως για sound design. θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποιο μοντέλο μέχρι 400 ευρώ (σετ)?

 

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

GOLD-5_P0C2B_Front_B.png

το κριτήριο δεν είναι μόνο η διάμετρος του woofer φυσικά (είναι υπεραπλουστευμένη μια τέτοια προσέγγιση), αλλά έτσι κι αλλιώς στην περίπτωσή σου κατά πάσα πιθανότητα μάλλον σε 5άρι θα καταλήξεις...

 

αυτό που θα σου πρότεινα εγώ, είναι το Tannoy Gold 5... πραγματικά πολύ καλός ήχος για αυτά τα χρήματα και σίγουρα θα παίξει "σωστά" σε αυτή την απόσταση, χωρίς να διακινδυνεύσεις δυσάρεστες "εκπλήξεις"...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: τα Jbl 308p έχουν αυτό το Boundary EQ το οποίο όπως λέει στο manual κόβει το χαμηλό boost που έχουμε σε περιπτώσεις που έχουμε τα ηχεία κοντά σε τοίχο: The new Boundary EQ attenuates the low-end boost that can occur when you place monitors directly on the desktop or near walls. 

Αυτό λύνει το πρόβλημα και μπορούμε να τα έχουμε κοντά σε τοίχο ή και πάλι είναι προτιμότερα κάποια με μπροστινό bass reflex;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, npap είπε

 

GOLD-5_P0C2B_Front_B.png

το κριτήριο δεν είναι μόνο η διάμετρος του woofer φυσικά (είναι υπεραπλουστευμένη μια τέτοια προσέγγιση), αλλά έτσι κι αλλιώς στην περίπτωσή σου κατά πάσα πιθανότητα μάλλον σε 5άρι θα καταλήξεις...

 

αυτό που θα σου πρότεινα εγώ, είναι το Tannoy Gold 5... πραγματικά πολύ καλός ήχος για αυτά τα χρήματα και σίγουρα θα παίξει "σωστά" σε αυτή την απόσταση, χωρίς να διακινδυνεύσεις δυσάρεστες "εκπλήξεις"...

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
9 ώρες πριν, anaks είπε

Ερώτηση: τα Jbl 308p έχουν αυτό το Boundary EQ το οποίο όπως λέει στο manual κόβει το χαμηλό boost που έχουμε σε περιπτώσεις που έχουμε τα ηχεία κοντά σε τοίχο: The new Boundary EQ attenuates the low-end boost that can occur when you place monitors directly on the desktop or near walls. 

Αυτό λύνει το πρόβλημα και μπορούμε να τα έχουμε κοντά σε τοίχο ή και πάλι είναι προτιμότερα κάποια με μπροστινό bass reflex;

 

 

όλα (με ελάχιστες εξαιρέσεις κι αυτές κυρίως για λόγους κόστους) τα active (ενεργά) ηχεία που χαρακτηρίζουμε ως studio monitors, διαθέτουν συστήματα που καλούνται να "βοηθήσουν" επικουρικά σε τυχόν προβλήματα που θα προκύψουν από την αλληλεπίδραση τους με τον χώρο που θα τοποθετηθούν... και σίγουρα σε πολλές περιπτώσεις δίνουν ικανοποιητικές λύσεις όταν "δεν γίνεται αλλιώς"...

 

σε καμία όμως από αυτές (όσο καλής σχεδίασης και ποιότητας να είναι τα φίλτρα που θα χρησιμοποιηθούν) δεν αντικαθίσταται "ιδανικά" ένα "σωστό" matching που θα έχει ως κύριο κριτήριο την εγγενή "φυσική συμπεριφορά" του ηχείου ως προς την συχνοτική του απόκριση (κυρίως χαμηλά)... 

 

καλό θα είναι λοιπόν, πάντα να "εξαντλούμε" σε πρώτο χρόνο τις όποιες πιθανότητες για τη δυνατόν καλύτερη αρχική επιλογή ηχείων για την δική μας περίπτωσή και σε δεύτερο να φροντίζουμε να την αξιοποιούμε τοποθετώντας τα σωστά σε έναν χώρο που θα έχουμε "ηχοδιαμορφώσει" κατάλληλα με στόχο να πάρουμε από αυτά το καλύτερο που μπορούν να μας δώσουν (εκ της ποιότητας σχεδίασης, υλικών και κατασκευής τους)...

 

 

ΥΓ. τα ενσωματωμένα ή όχι σύγχρονα ψηφιακά συστήματα room correction (ειδικά τα ακριβότερα) μέσω χρήσης ειδικών DSP και "ηχοβολισμού", μπορούν πια να δώσουν (πολύ πιο) εντυπωσιακά αποτελέσματα (από τα απλά φίλτρα) καθώς "μετρούν" τον χώρο μας πριν επέμβουν διορθωτικά, αλλά ο κανόνας (που ισχύει σε πολλές περιπτώσεις στην ηχοληψία) παραμένει κι εδώ... όσο πιο κοντά είναι το σημείο εκκίνησης στο δρόμο για τον επιθυμητό στόχο, τόσο πιο εύκολα (καλύτερα, γρηγορότερα και πλησιέστερα) μπορούμε να τον προσεγγίσουμε...

 

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου