Προς το περιεχόμενο

Λατρεία Covid-19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που ψάχνετε λέγεται meta-analysis και αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει!

Όλες οι επιστημονικές έρευνες είναι υπό αμφισβήτηση, από τη στιγμή που είναι funded από διάφορα lobbies.

Δυστυχώς τα mainstream media ταΐζουν σανό τα πρόβατα και παίζουν πολιτικό ρόλο, από την άλλη οι alternative φωνές συνήθως είναι γραφικοί, απατεώνες, κουτοπόνηροι, etc.

Και στη μέση οι σκεπτόμενοι άνθρωποι που παρακολουθούν τις εξελίξεις, ψάχνοντας την αλήθεια πίσω από πολλά σύννεφα.

 

Αυτό που με τρώει εμένα και δε βλέπω να απασχολεί πολλούς, είναι τι θα γίνει αν δε δουλέψει φέτος ο τουρισμός/σεζόν...

Μιλάμε για την απόλυτη οικονομική καταστροφή της χώρας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, sharpshooter said:

Αυτό που με τρώει εμένα και δε βλέπω να απασχολεί πολλούς, είναι τι θα γίνει αν δε δουλέψει φέτος ο τουρισμός/σεζόν...

Μιλάμε για την απόλυτη οικονομική καταστροφή της χώρας.

 

 

Υπάρχουν σχεδόν σε όλους τους κλάδους ανάλογα προβλήματα. Στην ηπειρωτική Ελλάδα δεν θα ασχοληθούν και τόσο με τον τουρισμό. Δεν τους επηρεάζει τόσο άμεσα. Για ρώτα μια στην Κρήτη και στα λοιπά νησιά. Δεν ασχολούμαστε και με τίποτα άλλο.

Μετά από την ολική καταστροφή με τη φετινή ελαιοκομιδή, μας ήρθε αυτό. Και γνωρίζουμε ότι και τα περιοριστικά μέτρα να αρθούν αύριο, δεν σώνεται με τίποτα η χρονιά. Δεν πρόκειται κανείς, παγκοσμίως, να ταξιδέψει για αναψυχή φέτος. Η τρέλα αυτή θα κρατήσει για μήνες στις πιο πολλές χώρες και όσο δεν υπάρχει θεραπεία και εμβόλιο, η ψυχολογία δεν αλλάζει.

Ίσως του χρόνου, εάν το εμβόλιο "τρέξει" και έχει αποτέλεσμα, κάτι να γίνει. Η Ελλάδα θα είναι από τις πρώτες χώρες, παγκοσμίως, που θα δεχτούν τουρίστες, εάν συνεχίσουμε με αυτόν τον ρυθμό.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον τουρισμό βάζω και καφέ μπαρ εστιατόρια ταβέρνες και όλα τα σχετικά.

Cash στην Ελλάδα από κει βγαίνει και κυκλοφορεί...

και δεν ξέρω αν μας παίρνει να μην υπάρξει θερινή σεζόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα υπάρξει θερινή σεζόν. Κάποια λίγα μεγάλα ξενοδοχεία και κάμποσες μικρές μονάδες πιθανον να ανοίξουν για τον λίγο κόσμο που πιθανόν να έρθει μετά τον αύγουστο, εάν μας συμβεί το καλό σενάριο (ότι σε κανα δυο μήνες σταματά η μεγάλη έξαρση και οι περιορισμοι, παγκοσμίως, και έχει βρεθεί αποτελεσματικό φάρμακο). Και αυτά ίσως.

Και προφανώς, πάσης φύσεως τουριστικές επιχειρήσεις (ταβέρνες, καφέ, είδη λιανικής πώλησης κλπ) πλήτονται εξίσου. 

Το χειρότερο για μένα είναι όλος ο κόσμος του μεροκάματου που δεν πρόκειται να έχει έσοδα επόμενους μήνες, πέραν των επιδομάτων για όσους είναι τυχεροί. Κάποιοι δεν έχουν να φάνε. Και θα χειροτερέψουν κι άλλο τα πράγματα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό φοβάμαι...

Αλυσίδα πάει η οικονομία, θα τον πι@^ν3 φτωχοί και πλούσιοι. Ας ελπίσουμε ότι θα ξεκαθαρίσει σύντομα η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι θα ξεκαθαρίσει σε λίγους μήνες η κατάσταση. Απλά, για να επανέλθουμε εκεί που ήμασταν θα μας πάρει σίγουρα πολύ παραπάνω. Μακάρι να αντέξουμε τη διαδρομή αυτή. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sharpshooter είπε

Αυτό που ψάχνετε λέγεται meta-analysis και αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει!

Όλες οι επιστημονικές έρευνες είναι υπό αμφισβήτηση, από τη στιγμή που είναι funded από διάφορα lobbies.

Δυστυχώς τα mainstream media ταΐζουν σανό τα πρόβατα και παίζουν πολιτικό ρόλο, από την άλλη οι alternative φωνές συνήθως είναι γραφικοί, απατεώνες, κουτοπόνηροι, etc.

Και στη μέση οι σκεπτόμενοι άνθρωποι που παρακολουθούν τις εξελίξεις, ψάχνοντας την αλήθεια πίσω από πολλά σύννεφα.

 

Αυτό που με τρώει εμένα και δε βλέπω να απασχολεί πολλούς, είναι τι θα γίνει αν δε δουλέψει φέτος ο τουρισμός/σεζόν...

Μιλάμε για την απόλυτη οικονομική καταστροφή της χώρας.

 

Από την αρχή των απαγορεύσεων γνωστοί και φίλοι δημοσιεύουν σε facebook twitter απόψεις πολύ κοντά σε αυτές της τύπισσας  ... δεν μιλάω όμως γιατί ξέρω ότι χάνονται λεφτά αυτή τη στιγμή και σε λίγο και δουλειές και δεν θέλω να γίνω πιο δυσάρεστος από ότι ήδη είμαι. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η φετινή γρίπη είναι ιδιαίτερη και αν αφεθεί στην τύχη της θα σκοτώσει όσους μπορούν να πεθάνουν από αυτή, οπότε ο κόσμος πρέπει να τρομοκρατηθεί για να μην κάνει μαλακίες, δεν γίνεται διαφορετικά, έτσι ήταν πάντα

 

Όντως πάντως όπως λέει η τύπισσα πολλοί γιατροί και άλλοι μορφωμένοι βγαίνουν και λένε ότι οι δημοσιογράφοι πουλάνε τρόμο και υπερβάλουν γιατί είναι έξυπνοι και το καταλάβαν... οι πιο μαλάκες της υπόθεσης όμως είναι πάλι οι δημοσιογράφοι γιατί παρόλο που κάνουν κάτι απαραίτητο (τρομοκρατούν τον κοσμάκη) δεν είναι σοβαροί και πάνε και τραβάνε παραμορφωμένα πλάνα από την παραλία της Θεσσαλονίκης και άλλα καραγκιοζιλίκια και δίνουν τροφή σε όσους είναι ''έξυπνοι'' και το κατάλαβαν

 

Το συμπέρασμα μου είναι ότι το μοντέλο της σύγχρονης πόλης με τις συγκοινωνίες και τις εργασίες με τον παχτωμένο λαουτζίκο η φύση δεν το γουστάρει, αυτή τη φορά η ζαριά έκατσε εξι-ασο μεταδοτικότητα-θνησιμότητα, την επόμενη μπορεί να είναι εξάρες... ο αρχοντοχωριάτης που είχε πάντα γύρω του 2 μέτρα απαραβίαστη αύρα είναι το μέλλον και δεν μπορώ να πω ότι με χαλάει

 

Εχω πάει πολλές φορές από επαρχία Αθήνα και πίσω και πάλι και καταλαβαίνω απόλυτα το εγκεφαλικό του επαρχιώτη όταν φτάνει το παχτωμένο βαγόνι ή το λεωφορείο ... και τελικά το πρωτόγονο αυτό ένστικτο που δεν θέλει να μπεις εκεί μέσα αποδεικνύεται απόλυτα σωστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Τελικά μπορεί κάποιος να μου πει/εξηγήσει τι συμβαίνει?

 

α. ο θεός μας εκδικείται

β. η φύση μας εκδικείται

γ. συνωμοσία

   με την έννοια 

    όπου υπαρχει έγκλημα και δη οργανωμένο υπάρχει και μια συνωμοσία

δ. κάτι άλλο

ε.όλα τα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το βεβαιο ειναι οτι για να υπαρξει ξανα τουρισμος και βιομηχανια ψυχαγωγιας (βλεπε ζωντανη μουσικη....), πρεπει να βρεθει θεραπεια και εμβολιο για αυτο το πραγμα, μετα να περασουν αρκετοι μηνες για να επανελθει η ψυχολογια του κοσμου, χωρια την οικονομικη καταστροφη που θα ειναι βαρια...

 

Μιλαμε για οριζοντα χρονων, οχι μηνων δυστυχως... αν πρεπει να φορας μασκα και να κινδυνευεις με καραντινα (η διασωληνωση στην εντατικη), δεν πας ουτε διακοπες, ουτε σε μπαρακι για ποτο..

Επεξεργασμένο από Alter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου