Προς το περιεχόμενο

Harley Benton Delta Blues T (Travel Guitar)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! Ενα απο τα καλα αυτης της ιστοριας με την πανδημια ειναι οτι δεν κυκλοφορεις και δεν ξοδευεις.... Ενα απο τα κακα αυτης της ιστοριας ομως ειναι οτι σου μενουν χρηματα... ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΣΚΑΤΟΛΟΙΔΙΑ απο το internet... Παρηγγειλα λοιπον και γω αυτο το "παιχνιδακι" για να την αφήσω μόνιμα στο εξοχικό (Λουτρό Σφακιων)  το καλοκαίρι ωστε μην πηγαινοφερνω την ακουστικη. (ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ... στην πραγματικοτητα κανενας λογος δεν υπήρχε να την αγοράσω... Απλα ΕΠΡΕΠΕ να αγοράσω κατι...) 

 

 

https://m.thomann.de/gb/harley_benton_delta_blues_t_set_1.htm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Δεν εχω καμια  απαιτήση και προσδοκια απο αυτο το ανθυποκιθαρόνι... Παρα μονο μη μου βγαλει το ματι η γεφυρα η μη κλεισει σα σουγιας στο πρωτο bend.... 

 

Eρωτηση... 

-Τι gauge χορδές προτεινετε για αυτο το scale και γιατι;

-το κούρδισμα είναι standard η Α σαν το ukulele;

-Υπαρχει τροπος να μπει μαγνήτης σε αυτη την κιθαρα ωστε να λειτουργει σαν ηλεκτροακουστική η απλα παιζεις μπροστα απο μικροφωνο;

-Καποια αλλη ιδιαιτερότητα που εχουν αυτές οι κιθαρες; 

Ευχαριστω! 

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O τυπος στο βιντεο λεει οτι φοραει 12αρες και ειναι ΟΚ για το μηκος της. Και οτι εχει 13αρες στην taylor gs mini.

Το κουρδισμα του ειναι κανονικο στανταρ Ε.

Εμενα να πω την αληθεια για κιθαρονι μαρεσε πιο πολυ ο ιδιαιτερος ηχος της benton απο της taylor.

Η ηχος της Taylor gs mini παει να μοιαζει στις κανονικες κιθαρες. Αν ηθελα κανονικο ηχο, θα επαιζα μια κανονικη μηκους κιθαρα.

Δεν ξερω αν το μεγεθος της τρυπας κανει για οποιοδηποτε μαγνητη, αλλα σιγουρα κατι θα μπορει να μπει.

Απο οτι διαβασα στα σχολι του τομαν, θελει δουλιτσα για να γινει τελεια. Φινιρισμα ταστα, νατ κλπ

Λεει και οτι εβγαλε κατι κατω απο τη γεφυρα. https://www.thomann.de/gr/harley_benton_delta_blues_t_reviews.htm?rating=3

Με γειες.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παρέλαβα μαζι με τη θήκη της την παραπανω travel κιθαρα. Δεν εχω παράπονο για τα χρήματα της μια χαρα θα μου κανει τη δουλεια για την οποία την αγορασα.

 

Θετικα

-Ακούγεται πολυ δυνατά για το μέγεθος της

 

-Οι 12ρες με τις οποίες ήρθε καθονται μια χαρα και δεν υπάρχει buzz

 

Aρνητικα

-Σα να θελει λιγο ταστοδουλεια

Σε κατι μικρο bend που πήγα να κανω ενιωσα να γδερνω το ταστο... 

-Nut saddle και pins ειναι πλαστικά... (Εχω ηδη παραγγείλει brass... Καθως και ενα φτηνο preamp το οποίο δεν ειμαι σίγουρος ακομα αν θα την τρυπησω για να της το φορέσω... Τη λυπάμαι για την ωρα  :-)  ) 

 

Eδω ενα δείγμα του πως ακούγεται 

 

(Συγχωρέστε το ΑΘΛΙΟ παιξιμο και τραγουδιΣμα.... Το κομματι δεν το ξερω... Μολις το ειχα ακουσει στο ραδιοφωνο μετα απο 100 χρονια... Καραγουσταρα και κατεβασα chords. Ειναι το μονο κλιπ που εχω για την ωρα) 

 

 

  • Like 4

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, leon7pap said:

Συγχωρέστε το ΑΘΛΙΟ παιξιμο και τραγουδιΣμα....

 

Τι λε ρε φίλως ...

Άθλιο ε?

Με έχεις ακούσει εμένα να τραγουδάω Sade?

Τσγαμσατμάνα σου λέω.

Μια χαρά είσαι!

 

Μεγειές!

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

Τι λε ρε φίλως ...

Άθλιο ε?

Με έχεις ακούσει εμένα να τραγουδάω Sade?

Τσγαμσατμάνα σου λέω.

Μια χαρά είσαι!

 

Μεγειές!

😂. Θενκς Φούζιε αλλα τη φωνή στο τραγουδι την εχω μονο για... Τα instrumental

.. Και το αριστερό στο ποδοσφαιρο... Μονο για τον συμπλέκτη...ειχα κανει καποτε μια προσπαθεια να μαθω τουλαχιστον να τραγουδάω χωρις να φαλτσαρω... Τα βασικά εστω... Το αποτέλεσμα ηταν να βελτιωθω στο ΜΠΙΛΙΑΡΔΟ... Ας ειναι... 

 

Θα τριψω λιγο τα τάστα με steel wool θα περιμένω και τα brass upgrades και βλεπουμε.Παντως για 60 κατι ευρώ μια χαρα "παιχνιδακι" ειναι. 

 

Πιστευω μολις της βαλω το brass nut θα ΠΑΤΑΕΙ ΚΑΤΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ Gibson Martin Taylor Ovation για πλακα. 😎

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετος!!  

 

Ακουγεται πολυ καλα με τις 12αρες. Δυνατα και καθαρα. Λογικο να τριβονται τα ταστα. Συμβαινει σε ολες τις φτηνοακουστικες που εχω δει. 

 

Keep on rockin' 🤘

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Kαλημερες! Ειχα παρει προ πολλού καποια parts για upgrades και μιας που ήρθε η ωρα να αλλαξω χορδές τα εκανα κι αυτα. Θα μου πεις... "Μια παλιο travel Harley Benton των 80 e είναι... Τι σοι upgrades να κανεις και γιατι;"Ελα ντε... Γιατι μετα τα τοσα καστομαρισματα σε ολες μου τις κιθάρες ωστε να παιζουν και να δείχνουν οπως θελω.... Έπρεπε να το κανω και σε αυτη... Και ας ειναι απο ολα τα παιδια η πιο ΚΟΝΤΗ.... την αγαπάμε το ιδιο. 

 

Οποτε εχουμε και λεμε. 

 

Της εβαλα προενισχυση

Fishman preamp blend 201 ώστε απο ακουστικη να γινει... Ηλεκτροακουστική. 

 

Brass nut

Brass pins

Brass saddle

Gold tuning pegs

 

Eριξα απο 12ρες σε 10ρες ernieball

Eτριψα με 1000ρι γυαλοχαρτο το headstock προσεκτικα μεχρι να φύγει μονο το sealer και το waterslide decal αλλα οχι το χρωμα.

Μετα ξαναπέρασα transparent ματ δυο χερια ολο το headstock να "γεμισει" το σημειο που ειχε το παλιο logo... Τριψιμο ενδιαμεσα και there you go.Toποθετησα το αρχικό μου και το 1980 (year of birth) 

 

Παιζει πολύ πιο ευκολα αφου εριξα απο 12ρες σε 10ρες.... Εφυγε και αυτο το τρίξιμο που ειχαν οι δωδεκάρες στα bends και αφου εκανα το αρχικό stretch στις χορδές δεν μπορω να πω οτι ξεκουρδιζει (πιο γρηγορα απ οτι πριν με τις 12ρες... γιατι γενικα αραιά και που θελει να χεις το νου σου για μικροκουρδισματακια. ) 

Πραγματι έχασε λιιιιιγο όγκο αλλα κέρδισε τεράστια ευκολία παιξίματος. Μια τενεκεδιλα και resonatorίλα που βγάζει ειναι περισσοτερο απο τα brass parts που εβαλα ομως... Το ηξερα απο πριν και το επεδίωξα. 

 

Γενικα κάποιους μηνες μετα ειμαι ευχαριστημένος κρατούσα μικρο καλάθι αλλα... Μια χαρα. Παραπανω απ οτι περίμενα. 

 

 

20200418_013146.jpg

20200819_103134.jpg

20200819_103248.jpg

20200819_103512.jpg

20200819_103609.jpg

received_216128069790743.jpeg

20200819_131207.jpg

20200819_142339.jpg

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 4

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
2 ώρες πριν, mikeguitar είπε

Η πυξίδα μου άρεσε...

Ωραια είναι και μενα μ αρεσει (ηταν αξεσουάρ σε μπομπονιερα απο γάμο!!!  🙂) αλλα ειναι λιγο χοντροκοψια... Πρόσοψη ειναι ωραια αλλα απο το πλαί με χαλάει λιγο.... 

Σκέφτομαι να την αντικαταστησω καποια στιγμη με κατι απο τα παρακατω που ειναι στο ιδιο μέγεθος αλλα πιο φλατ... 

20200828_165700.jpg

20200828_165728.jpg

20200828_165803.jpg

20200828_170502.jpg

20200828_170519.jpg

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2020 στις 9:58 ΜΜ, leon7pap είπε

ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΣΚΑΤΟΛΟΙΔΙΑ απο το internet...

 

Η γιαγιά μου τα έλεγε ''σκατολοήματα'' (δεν είμαι σίγουρος ποια είναι η σωστή ορθογραφία του...) 😄

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου