Προς το περιεχόμενο

Cubase pro 10 προβληματάκια


Χάρης Ο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα αυτά τα προγράμματα βλέπω έχουν γίνει όλα πολύ περίπλοκα πλέον..

Έχει βγει το Cubase 12, μπήκα στην ιστοσελίδα τους να δω τί γίνεται και προσπαθούσα μισή ώρα μόνο για να καταλάβω στο περίπου τις λειτουργίες του προγράμματος.. Το έχω αφήσει βέβαια χρόνια.. Ενώ είναι σχετικά φθηνά για αυτά που κάνουν, τελικά χρειάζεσαι πάρα πολύ χρόνο για να μάθεις καλά τις λειτουργίες και να δουλέψεις και να τελειοποιήσεις το workflow σου. Χώρια τα τεχνικά προβλήματα που σίγουρα θα σκάσουν..

  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, John Tzinieris είπε

Το έχω αφήσει βέβαια χρόνια..

 

Το έχω πάθει κι εγώ.

Αν το αφήσεις σε αφήνει.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Το έχω πάθει κι εγώ.

Αν το αφήσεις σε αφήνει.

 

Πάντως τα project τα έχω σε Cakewalk, οπότε μόνο νέα project παίζουν σε Cubase, εάν τελικά μπω στη διαδικασία για το Cubase 12 Artist.. Για το καλοκαίρι το βλέπω.. :-)

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Ενώ είναι σχετικά φθηνά για αυτά που κάνουν, τελικά χρειάζεσαι πάρα πολύ χρόνο για να μάθεις καλά τις λειτουργίες και να δουλέψεις και να τελειοποιήσεις το workflow σου. Χώρια τα τεχνικά προβλήματα που σίγουρα θα σκάσουν..

 

Το Cubase δεν είναι τέλειο, έχει κολληματάκια, τρώει errors και φλασιές εκεί που δε το περιμένεις, αλλά πραγματικά έχει ΤΟΣΑ πράγματα που δε φαντάζεσαι, από μικρο-ρυθμίσεις μέχρι μεγάλα features που σε άλλα DAW χρειάζεσαι third party plugins.

 

Ασχολούμαι καθημερινά και δε μπορώ να περιγράψω το πόσα έχω ανακαλύψει. Σήμερα που τελείωνα ένα κομμάτι πχ ανακάλυψα το pre-fader filtering. Κάθε βδομάδα θα βρω κάτι καινούργιο και θα ενθουσιαστώ. Μπορεί αυτό να είναι ένα απλό plugin, ή ένα τεράστιο feature. Έχω βέβαια το Pro, σίγουρα έχει παραπάνω πραγματάκια από το Artist (αν και το πήρα στην τιμή του Artist με free upgrade σε ένα special promotion). Το καλύτερο για μένα πάντως είναι πως ό,τι ήθελα να αλλάξω και να το φέρω στα μέτρα μου, βρήκα ρύθμιση και το έκανα.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά που έχει το cubase δεν τα έχει κανένα.

Εκεί που ξεχωρίζει είναι η δυνατότητα customization με μακροεντολές ή ρυθμίσεις μέσα σε μενού κλπ.

Βέβαια υπάρχουν κατα καιρούς πράγματα και ξεσκίζονται να φωνάζουν οι χρήστες να γίνουν και δεν γίνονται, αλλά συμβαίνουν αυτά.

Επίσης είναι φορτωμένο με εργαλεία κάθε είδους οπότε θεωρητικά δεν χρειάζεται ποτέ να καταφύγεις σε τρίτους, εκτός από πολύ εξεζητημένα πράγματα, αν και πάλι πολλές φορές προσφέρουν κάτι πανάκριβο έστω σε παλιότερη ή μικρότερη έκδοση πχ spectralayers. Επίσης το variaudio σε καλύπτει απόλυτα και δεν χρειάζεσαι melodyne ή παρόμοια. Επίσης από scoring σε καλύπτει σχεδόν για πέρα από τα βασικά.  Η λίστα είναι ατέλειωτη. Θα μου πεις δεν τα θέλουν όλοι αυτά. Ε...ας πάρουν την πιό απλή έκδοση.

Δεν είναι τυχαίο που αυτοί που ασχολουνται με σοβαρή μουσική (εννοώ αυτό που θεωρείται γενικώς ως σοβαρή ή και αυτούς που ασχολούνται σοβαρά, πχ όχι ένα project με 150 tracks, αλλά με 2000 πχ....) επενδύουν στο cubase (μην κάνουμε flame εδώ)

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
16 ώρες πριν, dimsonic είπε

αυτά που έχει το cubase δεν τα έχει κανένα.

Εντάξει, μην παίρνεις και όρκο.

 

16 ώρες πριν, dimsonic είπε

Εκεί που ξεχωρίζει είναι η δυνατότητα customization με μακροεντολές ή ρυθμίσεις μέσα σε μενού κλπ.

Γιατί; Άλλα δεν έχουν;

 

16 ώρες πριν, dimsonic είπε

Βέβαια υπάρχουν κατα καιρούς πράγματα και ξεσκίζονται να φωνάζουν οι χρήστες να γίνουν και δεν γίνονται, αλλά συμβαίνουν αυτά.

Οπότε, όπως πολύ σωστά είπες, "φωνάζουν οι χρήστες να γίνουν και δεν γίνονται".

 

17 ώρες πριν, dimsonic είπε

εκτός από πολύ εξεζητημένα πράγματα

Εξαρτάται τι εννοεί ο καθένας εξεζητημένο.

 

Σε κάθε περίπτωση, το cubase σαφώς και είναι ένα πολύ καλό πρόγραμμα, αλλά όχι πως είναι η κορυφή.

Για παράδειγμα, αξιόλογα είναι και τα: FL Studio, Bandlab, Logic, Pro Tools κλπ

Αρκεί να τα γνωρίζεις όχι μόνο ως προς την ύπαρξη αλλά και ως προς την λειτουργία - χειρισμό - δυνατότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω θεμα με το δειγμα που ανεβασα, θα ηθελα οποια παλληκαρια μπορουν και θελουν να μου πουν τι ακριβως θα βαζανε απο eq, reverb,comp, γιατι εχω πελαγωση και δεν βγαζω ακρη.

Οτι και να βαλω μου φαινεται καπως. 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου