Προς το περιεχόμενο

Cubase pro 10 προβληματάκια


Χάρης Ο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλεξη με εστειλες κανονικα.

Σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου. Ησουν πολυ αναλυτικος.

Μου αρεσε το αποτελεσμα. Θα φαει αντιγραφη ,που θα παει συννεφο.😃

 

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα χρόνο και είπα να βοηθήσω, αν και τώρα που το ξανακούω δε μου αρέσει, θα το κανα πάλι διαφορετικά. Κλασικό...

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Είχα χρόνο και είπα να βοηθήσω, αν και τώρα που το ξανακούω δε μου αρέσει, θα το κανα πάλι διαφορετικά. Κλασικό...

 

μάπα το cubase είπαμε

πιό καλό το τζάμπα

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Παλι εδω.

Τελειωσα ενα απο τα τριακοσια ασμα μου και ειπα να κανω ενα export καλο ωστε να το ακουσω σε διαφορα συστηματα.

Μαπα το καρπουζι.

Εκανα export σε wav στα 44000Khz και σε 32 bit float ( αναθεμα και να'ξερα τι ειναι) και μου βγηκε το αρχειο λιγο ''κυματιστο''.

Σε τι συστηνετε να κανω ενα καλο εχπορτ;

Ευχαριστω

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
Yannis Methenitis
Το post επιλέχθηκε από τον Yannis Methenitis.

"How to 101"

Στον Alex Raptakis απονεμήθηκε το badge 'Great Support' και 10 πόντοι συμμετοχής.

@Χάρης Ο

1) Sample rate και 44100, 48000 κτλ:

Αρχικά πρέπει να ξέρεις ότι πριν καν ανοίξεις οποιοδήποτε project, υπάρχει ρύθμιση sample rate στην κάρτα ήχου. Εμένα φαίνεται έτσι:

image.png.5ac81cdab5883bec7d07b26a9320481a.png

 

Όταν ξεκινάς ένα project στο DAW σου, πχ Cubase, λογικά θα σου έχει αυτόματα ρυθμιστεί σε αυτό το sample rate.

Αυτό το βλέπεις στο Project > Project Setup, κάτω κάτω.
image.png.ffbfb91356cabbbc6996e24f5bdd1d9d.png
Αυτό σημαίνει ότι όταν κάνεις κάποια ηχογράφηση, θα γίνει σε αυτό το sample rate.

 

Αν σε ένα project με 48000 βάλεις ένα αρχείο 44100, τότε το Cubase θα σε ρωτήσει: Θες να γίνει μετατροπή?

image.png.2cdbe658f501306f622169aef023fe08.png

Κανονικά καλό θα είναι όλα το ίδιο. Αν δεν είναι, υπάρχει η πιθανότητα τα αρχεία να αποκτήσουν διαφορετική τονικότητα και διάρκεια.

 

Για να δεις αν είναι όλα το ίδιο, πας στο Media > Open Pool Window

image.png.4bfd1a9c4a29662853a4039bc1d45136.png

Aν κάποιο ΔΕΝ είναι ίδιο με το Sample rate του project, τότε κάνεις δεξί click > Convert Files.
(ή αλλάζεις το project setting).
Τώρα το 44100 vs 48000 είναι άλλη συζήτηση. Το 44100 έχει μείνει από την εποχή των CD αν δε κάνω λάθος, ενώ το 48000 θεωρείται πιο μοντέρνο. Ποτέ περισσότερο από 48000, εκτός αν μιλάμε για sound design, που εκεί χρειάζεται η περισσότερη πληροφορία.

 

2) Το bit depth όταν κάνεις "τελικό" export, καλό θα ήταν να είναι 16bit, ή σε πολύ ειδικές περιπτώσεις 24bit. Φαντάσου ότι κάποιες πλατφόρμες δεν υποστιρίζουν καν 24bit.

 

3) Τέλος, dithering. Το Dithering είναι μια μορφή θορύβου που κάπως εξισορροπεί κάποια προβληματάκια ας πούμε. Αυτό πρέπει να γίνεται πάντα στα τελικά αρχεία.


Το Cubase από μόνο του δεν κάνει dithering στο export, οπότε θα πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα. Για να το κάνεις αυτό στο Cubase πας στο τέλος του master bus σου, και βάζεις σαν Insert το plugin με όνομα UV22HR. Πάνω βάζεις το bit rate που εν τέλει θα κάνεις export, και κάτω βάζεις το poso dithering πρέπει να γίνει, ανάλογα τις δυναμικές του κομματιού. Συνήθως το High είναι οκ για τις περισσότερες περιπτώσεις.

image.png.e9235baace0c000475fd4c7bb485bdc0.png
 

Αν τα έχεις κάνει όλα αυτά, τότε το κομμάτι θα πρέπει να ακούγεται "κανονικά", όπως το ακούς και μέσα στο Cubase.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξη σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και τις απαντησεις σου.

Με μπερδεψε το cubase οταν εκανα το export, γιατι ηταν σε αυτες τις ρυθμισεις που αναφερω πιο πανω , χωρις να θυμαμαι αν τις ειχα βαλει εγω.

Η ακρη βρεθηκε τελικα, αλλα μου εβαλες παλι δυσκολα🥴

Που ειναι αυτο το master bus οεεοοο; 🤓

 

 

 

fusiongrt@  τον συνταγματαρχη τον σκοτωσα με συνοπτικες διαδικασιες γιατι τα πραγματα σοβαρευουν.

Καιρος ηταν.🤘

 

 

 

  • Like 2

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Χάρης Ο είπε

Αλεξη σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και τις απαντησεις σου.

Με μπερδεψε το cubase οταν εκανα το export, γιατι ηταν σε αυτες τις ρυθμισεις που αναφερω πιο πανω , χωρις να θυμαμαι αν τις ειχα βαλει εγω.

Η ακρη βρεθηκε τελικα, αλλα μου εβαλες παλι δυσκολα🥴

Που ειναι αυτο το master bus οεεοοο; 🤓

 

Μια φορά να τα σετάρεις και μετά δε χρειάζεται να το ξανακάνεις! Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις ένα template και να ξεκινάς κάθε πρότζεκτ με το να έχεις εξ'αρχής κάποια προ-σεταρισμένα πραγματάκια που κατά πάσα πιθανότητα θα τα κάνεις κάθε φορά σε κάθε πρότζεκτ.

 

Το Master Bus είναι το κανάλι που πάνε ΟΛΑ στο τέλος. Θα υπάρχει σε 2 μεριές:
- Τέρμα δεξιά στο μείκτη σου, με όνομα "Stereo Out" λογικά, εκτός αν το χεις αλλάξει.

- Θα υπάρχει πάντα και σαν ξεχωριστό track με το ίδιο όνομα, και συνήθως το Cubase το βάζει σε γκρι φάκελο με όνομα "Input/Output Channels".

 

Μπορείς να καρφιτσώσεις το Master Bus (ή οποιοδήποτε άλλο track ή bus) στα τέρμα δεξιά ή αριστερά του μείκτη. Πάνω αριστερά έχει το tab με όνομα "Visibility". To πατάς και κάτω κάτω βγάζει άλλα δυο, και πας στο Zones. Εκεί "κολλάς" σε όποια μεριά θες, όποιο track fader θες.

 

Αυτό βολεύει πάρα πολύ όταν έχεις πολλά κανάλια και πρέπει συνέχεια να πας πέρα δώθε για να βρεις αυτό που θες. Εγω κολλάω πάντα δεξιά όλα τα mix bus, και τέρμα τέρμα δεξιά το Master.

 

image.thumb.png.0643a3957ef1b0dbe857f75515f524ee.png

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τωρα δεησα να δοκιμασω αυτα που μου συστησες Αλεξη και ηταν ολα σωστα.

Βεβαια εμενα μου βγαζει αντι για Stereo Out το Αsio4all.

Tην δουλεια μου παντως την εκανα.

 

Παμε παρακατω.

Ερωτηση.

Πως βρισκετε τις συχνοτητες που σας '' χαλανε''.

Τις βλεπετε, τις ακουτε ;

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου