Προς το περιεχόμενο

Cubase pro 10 προβληματάκια


Χάρης Ο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, mpamps είπε

Τι συμπτώματα έχει αυτό;

αυτό που λεει.

Είμαι πολύ ευαίσθητος στις μεσουψηλές και ό,τι παράξενο γίνεται στην περιοχή αυτή είναι το πρώτο που με ενοχλεί

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Για να μην ξεχνιομαστε.🤔

Δυο ερωτησεις

 

1.Οταν ανοιγω το κιουμπεις βλεπω μονο μια ασπρη γραμμη πανω πανω στην οθονη που περιεχει ολες τις ενεργειες που εχει

.Ετσι το πηρα, ετσι το συνηθησα και ετσι πορευομαι.

Πως γινεται να βλεπω την κλασικη γκρι οθονη;

 

2 Στο μενου Media / Open Pool Window εκει που βλεπεις τα αρχεια σου αυτο το .....πραγμα με την κατηγορια algorithm / standard/elastigue με ολες αυτες τις παραμετρους, τι ακριβως κανουν;

 

Ευχαριστω.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Την πρωτη ερωτηση δεν την καταλαβαινω.

 

 Η δευτερη λογικα ειναι το ποιος αλγοριθμος θα χρησιμοποιηθει για να γινει time stretch η pitch shift στο δειγμα. Αν τυχον εχεις απορια για το τι ακριβως ειναι αυτα, που δε νομιζω αλλα λεμε, ειναι πολυ καλη ιδεα να μελετησεις το ζητημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

............................... Αν τυχον εχεις απορια για το τι ακριβως ειναι αυτα, που δε νομιζω αλλα λεμε, ειναι πολυ καλη ιδεα να μελετησεις το ζητημα.

 

Δηλαδη;       Για βοηθα.🤔

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Χάρης Ο, αγνόηησε το χρώμα που σε μένα είναι μαύρο, αλλά εννοείς ότι σου ανοίγει μόνο με το menu bar χωρίς το παράθυρο με τα templates?
image.thumb.png.ad25b8955baed8a74cbe679122d5c348.png

 

Αυτό το παράθυρο λέγεται Steinberg Hub και το ενεργοποιείς αν πας στο Edit>Preferences>General> Use Hub κάτω κάτω
image.png.70afcabcacce1c7d74d41c03d06eea8c.png

 

Ο αλγόριθμος standard/elastique είναι ένα "έξυπνο" σύστημα αναπροσαρμογής αρχείων ήχου όταν επηρεάζεται πολύ ο χαρακτήρας τους κατά την επεξεργασία, για παράδειγμα αν τα κάνεις πολύ time-stretch ή pitch-shift.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Χάρης Ο είπε

 

Δηλαδη;       Για βοηθα.🤔

 

 

 Λοιπον.

 

 Ας υποθεσουμε οτι θελεις να βαλεις στο κομματι σου μια λουπα απο πιανο.

 

 Η λουπα αυτη ομως εχει δυο προβληματα:

 

 Ειναι πιο γρηγορη απο το τεμπο του κομματιου σου, και ειναι και σε αλλη τονικοτητα απο του κομματιου.

 

 Το time stretch κυριολεκτικα σημαινει "τραβηγμα χρονου", και αλλαζει το τεμπο του audio για να το προσαρμοσεις στο τεμπο του κομματιου.

 

 Το δε pitch shift αλλαζει την τονικοτητα, μπορει να ανεβασει δηλαδη η να κατεβασει κατα ενα διαστημα ημιτονιων η και cents την ηχογραφηση.

 

 Παλια αυτα τα δυο ηταν αλληλενδετα με την αλλαγη της ταχυτητας της ταινιας, τωρα ομως γινονται ανεξαρτητα μεσω των αλγοριθμων.

 

 Και επειδη η ποιοτητα της ηχογραφησης επηρεαζεται απο τετοιου ειδους επεξεργασιες, υπαρχουν διαφοροι αλγοριθμοι, αλλος καταλληλοτερος για κρουστα, αλλος για φωνες κλπ.

 

 Αυτα εν ολιγοις.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.

Αλεξ εννοω, οτι οταν ανοιγεις το κιουμπεις, εσυ τι ακριβως βλεπεις;

Εγω μονο μια ασπρη μπαρα πανω πανω και ολη η υπολοιπη οθονη ειναι η αρχικη μου οθονη των windows.Ετσι ειναι και σε σενα;

 

Μανο εσυ καλα τα λες, αλλα πότε μου χρειαζονται ολα αυτα;

Ετσι και αλλιως λουπες δεν βαζω, μονο  οταν επεξεργαζομαι τα wav βλεπω οτι ο αλγοριθμος αλλαζει μονος του.

Δεν καταλαβαινω ,που και πως να τον χρησιμοποιησω.

Αυτο.🙄

Επεξεργασμένο από Χάρης Ο

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το που και αν θα το χρησιμοποιησεις ειναι θεμα δικο σου, δεν μπορω να σου το απαντησω. Δεν ειναι και απαραιτητο να το χρησιμοποιησεις, ειδικα αν γραφεις εσυ ολα τα μερη.

 

 Μπορω ομως να σου πω ενα απλο παραδειγμα, ας πουμε με backing track: Στο φακελο με τα backing tracks μου εχω και slayer, γιατι τετοιος ανθρωπος ειμαι 😆 Λοιπον οι Slayer ειναι κουρδισμενοι ενα ημιτονιο χαμηλοτερα. Ε, εχω κανει και εγω pitch shift τα slayer backing track μου ενα ημιτονιo, και δεν καθομαι να ξεκουρδιζω την κιθαρα καθε φορα που θελω να παιξω ας πουμε την ερωτικη τους μπαλαντα με τιτλο necrophiliac 😆

 

 Παντως το εχω ακομα με το thrash, δε χρειαστηκε να κανω και time strech για να γινει πιο αργο το κομματι να το προλαβαινω 😆

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Χάρης Ο είπε

 

 

αλλα πότε μου χρειαζονται ολα αυτα;

 

ίσως μετά από 10 χρόνια κι άν

  • Λυπάμαι 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου