Προς το περιεχόμενο

Πως επηρέασε την μουσική δραστηριότητα σας το "Μένουμε σπίτι";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, gmoukou είπε

Ποιό είναι αυτο το software παναΐαμ να σωθούμε απο σκάιπ;;;;;;

Voicemeeter

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι έτσι κι αλλιώς μέσα λόγω ιδιοσυγκρασίας.

Δεν έπαιζα που δεν έπαιζα πριν, αλλά τώρα χειροτέρεψαν τα πράγματα.

 

Ζω με την μητέρα μου που είναι μεν πάνω από 70 χρονών, αλλά είναι πάρα πολύ ενεργητική.

Κάθε μέρα έπαιρνε τους δρόμους από το πρωί μέχρι το βράδυ.

Τώρα είναι κλεισμένη μέσα και έχει πήξει, οπότε πρέπει να είμαι παρέα της.

Έχω και αρκετό άγχος όταν βγαίνει έξω έστω για ψώνια.

 

Από την άλλη έχω και κάποια θέματα με τον ήχο μου τώρα τελευταία.

Τώρα η κάρτα ήχου φταίει, η πεταλιέρα, τα καλώδια ... μακάρι να ήξερα.

Με απωθεί αυτό ακόμη περισσότερο από το να παίξω.

 

Δεν ακούω και μουσική τον τελευταίο καιρό, και αυτό με πετάει κι άλλο έξω από την λογική του παιξίματος.

 

Έχω και τα κολλήματά μου, πχ. τελευταία όλα μου φαίνονται αδιάφορα, ανούσια, ακούω κομματάρες και μου φαίνονται χωρίς ενδιαφέρον, τέλος πάντων.

 

Είμαι πιο πολύ εστιασμένος στο τι γίνεται με τον ιό, παρά στην μουσική.

 

Κατάθλα λέμε. 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, fusiongtr said:

Τώρα η κάρτα ήχου φταίει, η πεταλιέρα, τα καλώδια ... μακάρι να ήξερα.

 

Τουλαχιστον, εχεις αποκλεισει οτι ειναι οι χορδες. 

  • Χαχα 5

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gkourmoul1 said:

 

Τουλαχιστον, εχεις αποκλεισει οτι ειναι οι χορδες. 

 

Δεν παίζει τέτοιο θέμα, είναι αρκετά παλιές για να έχω θέματα ήχου που έχω στις καινούριες. 😜

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

προσωπικά, θέλω να πιστεύω ότι νομοτελειακά σε θεσμικό επίπεδο θα αλλάξει κάτι τις προς το θετικό μετά από όλα αυτά... ως προς τον παρονομαστή του κοινωνικού κλάσματος όμως, τα "μυαλά", γίνομαι όλο και περισσότερο απαισιόδοξος...

 

ελπίζω όμως πάντα να είμαι απλά επηρεασμένος από τον υπερβολικό διαδικτυακό βρώμικο "θόρυβο" κάποιων εξ αυτών, που ενδεχομένως και να σκεπάζει εύκολα (και πρόσκαιρα) μια εξισορροπητική αύξηση της εν γένει ανθρώπινης ενσυναίσθησης...

 

 

ΥΓ. -άσχετο-... Λάκη μου μη μου σκας... εγώ θα σε σώσω...😛 αξιοποίησε τον εξοπλισμό σου δημιουργικά... όλο και κάποιος vintage ενισχυτής σου θα ανεβάζει έντονο "πυρετό" με την χρήση... βάλε το αβγό σε ένα μπρίκι με νερό, τοποθέτησέ το πάνω του και μέχρι να ακούσεις ένα κόνσεπτ βινυλιάκι (εγώ ως εργένης έβρισκα αποτελεσματικότερα τα γερμανικά proggresive) έτοιμο... τώρα αν το θες πιο σφικτό προσθέτεις ανάλογα κάποια 45άρια στη συνταγή (κατά προτίμηση πρώιμο 50s rock n' roll)... τώρα πάλι αν το θες μελάτο, με κανα 7ιντσο Frankie Valli των 70ς θα σαι οκ... 😘

  • Like 1
  • Χαχα 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάνω τώρα ?

Σχέδια για το μέλλον

Βασικά με τάραξε λίγο στην αρχή το όλο σκηνικό και δεν έκανα τίποτε 

Μετά θυμήθηκα τη γωνιά του σπιτιού που έχει πάγκο και ξεκίνησα να φτιάχνω νέες κιθάρες, τι άλλο

Βέβαια σκέφτηκα τι φταίνε τα κακόμοιρα ξυλαράκια που τα κόβουμε τους παίρνουμε τη ζωή δλδ τα ξεραίνουμε και τάκάνουμε κιθάρες για να έχει ο κάθένας καμμιά δεκαριά στη καβάτζα και να χρειάζεται μόνο μία!

και τι το όφελος αφού έχω σταματήσει καμμιά 30κονταετία να νοιώθω τη μουσική και τώρα απλώς αντιγράφω τους άλλους σε αυτά που έχουν παίξει?

Παρ όλα αυτά μ αρέσει μου δίνει  χρόνο να σκεφτώ, νοιώθω σαν φοιτητής, έχω γίνει μικρότερος απο τα παιδιά μου !

ελπίζω να μας βγεί σε καλό, σίγουρα θα αλλάξει τη ζωή μας, νέα εποχή, νέα ήθη προσαρμογή χρειάζεται και υπομονή αφού δεν μπορούμε πλέον να ορίζουμε σχεδόν τίποτα

  • Like 7

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Freddie said:

Εγώ λόγω του ότι αυτό το διάστημα βρίσκομαι στη πρώτη γραμμή... η κιθάρα αποτελεί το καταφύγιό μου.

 

Να είσαι καλά γέρος και δυνατός να κρατάς τη πρώτη γραμμή ζωντανή!

Το καλύτερο καταφύγιο έχεις διαλέξει!

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικά λόγω του κλεισίματος των μαγαζιών (τα οποία φυσικά ορθώς έκλεισαν) με επηρέασε αφού έτσι κι αλλιώς δεν έπαιζα μουσική σπίτι. Ακόμα και σε επίπεδο μελέτης δεν ''κινείται'' τίποτα, αφού λόγω της κατάστασης ούτε πρόβες γίνονται ούτε τίποτα.

 

Με λίγα λόγια, μουσική ξηρασία.

 

Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ξηρασία γενικότερα, αφού προσπαθώ να περνάω εποικοδομητικά τον χρόνο μου, απλά σε

διαφορετικού είδους ενασχόληση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελευθεροι πολιορκημενοι!! Καλησπερα σε ολους.Παροτι ειμαι σε εργασιακη αναστολη απο την αρχη της εβδομαδας, οι βραδυνες ωρες ειναι αφιερωμενες στην μελετη-εξασκηση στο μονωμενο υπογειο χωρο μου.1-2 ωρες καθημερινα ειναι οτι πρεπει για να ξεσκουριασουν τα χερια και τα ποδια .Το κεφι για εξασκηση δεν λειπει μιας και ειναι δευτερη φυση (απο τοτε που ξεκινησα τα τυμπανα και ''κοπαναγα 8ωρα ''αδειαλειπτως για πολλα χρονια.) Δεν κοβεται λοιπον παρα μονο σε περιπτωσεις ασθενειας.Κατα τα 

λοιπα πολλα τηλεφωνα σε /απο φιλους συνεργατες και αυριο μεθαυριο θα εχω στα χερια μου στικακι με ολοκληρη tην συναυλια που δωσαμε το Νοεμβριο στο Harley Davidson Athens Club για τα 50 χρονια απο την διεξαγωγη του Φεστιβαλ Woodstock.

Εκει  η μπαντα μας ερμηνευσε JOE COCKER. Ελπιζω να μπορεσω να την ανεβασω στο tube η στο Noiz. Eυχομαι σε ολους ΥΓΕΙΑ

πανω απ'ολα (νεοι ειμαστε θα δουλεψουμε και θα καλυψουμε το κενο  !!!! )

Υ.Γ.Πολλοι συναδελφοι μουσικοι (επαγγελματιες ) εχουν μεινει κυριολεκτικα ξεκρεμαστοι & αφραγκοι Πασχαλιατικα .Τα κακα του επαγγελματος!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου