Προς το περιεχόμενο

Πως επηρέασε την μουσική δραστηριότητα σας το "Μένουμε σπίτι";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/4/2020 στις 10:52 ΠΜ, Spyros Delta είπε

Μουσικά είμαι σε καταστολή. Ούτε πρακτις, ούτε σύνθεση. Λίγα πραγματα.

Διαβάζω όμως όπως πάντα θέματα περί μουσικής και ακούω πολύ.

Τελικα με εβαλε στην πριζα ενας φιλος ντραμερ να κανουμε cover Tool - Pneuma και οπως με βλεπω θα παραδωσω πνευμα, μονο και μονο για να φτιαξω το κλικ τρακ.
john_musicman ετοιμασου

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Τελικα με εβαλε στην πριζα ενας φιλος ντραμερ να κανουμε cover Tool - Pneuma και οπως με βλεπω θα παραδωσω πνευμα, μονο και μονο για να φτιαξω το κλικ τρακ.
 

 

Μελετάω το Schism εδώ και 2 μέρες, μετά από κάνα μισάωρο είμαι με πονοκέφαλο 😂

 

  • Χαχα 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Spyros Delta said:

Τελικα με εβαλε στην πριζα ενας φιλος ντραμερ να κανουμε cover Tool - Pneuma και οπως με βλεπω θα παραδωσω πνευμα, μονο και μονο για να φτιαξω το κλικ τρακ.
 

 

Kλικ τρακ σε Tool?

Καλύτερα να ξεκινούσες το κέντημα.

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες και ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις - κουντος στην κοινοτητα  (και φυσικά στον δημιουργό της) 

 

Δεν ξέρω αν συνηθίζεται σε ένα μουσικό φόρουμ αλλά ίσως θα ήταν ενδιαφέρον να εμπλουτιστεί το θέμα και με εκτός μουσικής ενδιαφέροντα 

 

πχ

 

Ταινίες που σας άρεσαν: Είδα πρόσφατα το Rear Window του Hitchcock, για 33 φορά, την πρώτη ταινία στις 3 βδομάδες που είμαι κλεισμένος και η σκηνοθεσία και η απόλυτη ομορφιά της πριγκήπισσας με έκαναν να ξεχάσω τα πάντα για δυο ώρες - απόλαυση - άλλες προτάσεις 

 

Tips and tricks: για όσους συνεχίζουν να δουλεύουν από το σπιτι - προτάσεις 

 

Covid τραγούδια ή νέα τραγούδια που ακούσαμε: Άκουσα για πρώτη φορά τον John Prine, που πέθανε από τον ιό, και που όλοι οι μεγάλοι εκθείαζαν, και έμεινα άφωνος - παρομοίως  με το τραγούδι (ποίημα) του (νομπελίστα) Dylan "murder most foul"  (υπέροχο) και το "never walk alone" (υπεροχότερο) με πιάνο μόνο (go on reds!!) από τον (δεν θυμάμαι τώρα) - προτάσεις? (ΟΚ πίσω στη μουσική ειναι αυτό)

 

Ξαναείδα το  τελαυταίο Liverpool - Barcelona, προτάσεις? 

 

Τα καλύτερα βίντεο για να κουρευτήτε μόνοι σας 🙂 

 

κλπ, κλπ 

 

Καλό βράδυ και καλό Πάσχα σε όλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, SibLt said:

 

Δεν ξέρω αν συνηθίζεται σε ένα μουσικό φόρουμ αλλά ίσως θα ήταν ενδιαφέρον να εμπλουτιστεί το θέμα και με εκτός μουσικής ενδιαφέροντα 

 

 

Εδώ είσαι ...

 

https://www.noiz.gr/community/forums/forum/8-περι-ανέμων-και-υδάτων/

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη φίλε, δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς 

 

BTW, άκουσα το κομμάτι που φτιάξατε με τον gbour  και τον «ογκόλιθο» και έμεινα άφωνος - 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, SibLt said:

Συγνώμη φίλε, δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς 

 

 

Αν εννοούσες μόνο το συγκεκριμένο θέμα πάω πάσο.

Το link που έβαλα, έχει να κάνει με πράγματα που είναι και εξωμουσικά, όπως αυτά που έγραψες, πχ έχει ανοίξει θέμα παλαιότερα για το ξύρισμα.

Αν δηλαδή θέλεις να ανοίξεις κάποιο θέμα που δεν έχει σχέση με την μουσική, πας στο link που έβαλα.

 

Συγγνώμη αν σε μπέρδεψα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SibLt είπε

Δεν ξέρω αν συνηθίζεται σε ένα μουσικό φόρουμ αλλά ίσως θα ήταν ενδιαφέρον να εμπλουτιστεί το θέμα και με εκτός μουσικής ενδιαφέροντα

ανοίγω off topic threads και κάνω off topic posts σε αυτό το φόρουμ εδώ και μια δεκαετία
ασπουμε εξόρυξα σήμερα σοβιετικό ογκόλιθο με γύφτικα σκεπάρνια

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, blue monk said:

ανοίγω off topic threads και κάνω off topic posts σε αυτό το φόρουμ εδώ και μια δεκαετία
 

 

 

Καλό θα είναι να μην γίνεται συχνά αυτό.

 

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα από την πρωτεύουσα τις τρομοκρατίας (Βρυξέλλες).

Σήμερα συμπληρώνονται 5 εβδομάδες εγκλεισμού και πέρασα όλο το πρωί προσπαθώντας να ξυριστώ ύστερα από ένα μήνα.
Η χώρα δεν τα πάει καθόλου καλά, και είμαι φοβισμένος - μόνο σήμερα είχαμε 1,351 νέα κρούσματα επιβεβαιωμένα από το Federal Public Health Service στη μεσημεριανή press conference. Οι πιο πολοί είναι βέβαια οι ηλίθιοι Φλαμανδοί (756 ) που πηγαιναν χαλαρουά στην Ολλανδία να ψωνίσουν κοκό και στα νότια, οι Βαλλόνοι (437) που έχουν σχεσεις με Γαλλία - όπως θα ξέρετε και η Γαλλία και η Ολλανδία είναι από τις χειρότερες χώρες στο Covid19. Ετσι στις Βρυξ είχαμε "μόλις" 149 νέα κρούσματα - αλλα΄φανταστείτε το αυτό σε μια πόλη όση η Θεσσαλονίκη, να έχει 150 κρούσματα μέσο όρο τη μέρα. Νεκρούς έχουμε επίσης 140-150 ανά μέρα σε όλη τη χώρα. Κανονικός πόλεμος.

Μουσικά τώρα, είχα προλάβει ευτυχώς να πάρω μια κάρτα ήχου δανεική από τον ντράμερ και φίλο μου τον Σερζ, ο οποίος μου σέταρε και το παλιό μου λαπτοπ με ένα daw (Windows 7), για να προσθέσω κιθάρες στα κομμάτια του γκρουπ. Έτσι μου έμεινε και η κάρτα και γράφω τις κιθάρες μου με την ησυχία μου και χωρίς deadline. Οπως έχουν έρθει και τα πάνω κάτω με το βιολογικό μου ρολόι, μπορεί να ξυπνήσω στις 3 τη νύχτα και να γράφω κιθάρες, να δοκιμάζω ηχους κλπ ως το πρωί.
Με βρήκαν μάλιστα εύκαιρο, και διάφορα σχήματα με τα οποία είχα συνεργαστεί στο παρελθόν , ο ένας έχει μετοικήσει στη... Σκωτία με την οικογένειά του, ο άλλος μου στέλνει από τη Βραζιλία, ντράμερ κ.λπ., να τους προσθέσω κιθάρες και έτσι προχωρούν τουλάχιστον δυο τρια πρότζεκτ και έχω κάτι να ασχολούμαι.
Συναυλία στο μπαλκόνι όπως στα βίντεο του Youtube, δεν κάνω, γιατί... δεν έχω μπαλκόνι καν. Ενα χαζοπαράθυρο έχω μεγάλο, που βλέπει σε πίσω κήπους άλλων σπιτιών και λέμε καμιά κουβέντα με κάτι άτομα που βγαίνουν να φουμάρουν στην πίσω αυλή τους. Ξέρουν ότι παίζω και προσπαθούν να με πείσουν να βάλω το λουπεράκι και το Trio της Digitech και να τζαμάρουμε - ο απέναντι παίζει κάτι djembe και κρουστά διάφορα. Το σκέφτομαι όμως, γιατί από κάτω μένουν κάτι γεροντάκια και δεν θέλω να τα ανησυχήσω.

Εγώ τώρα, παιδιά, οικογένεια δεν έχω, και η μόνη μου επαφή με τον κόσμο είναι μέσω inbox που μιλάω σε καθημερινή βάση με τους συνεργάτες μου, με το αφεντικό, με φίλους και συγγενείς σε όλο τον κοσμο, από Πάρο και Κέρκυρα, μέχρι Αυστραλία και Χιλή. Και τους γονείς μου φυσικά, για τους οποίους αγωνιώ, επειδή ο πατέρας μου είναι ευπαθής ομάδα με πνευμονολογικά προβλήματα. Εκείνοι τουλάχιστον την παλεύουν ακόμη - έχουν ένα κηπάκο και ασχολούνται με την κηπουρική, βγαζουν βόλτα τη Σαϊτα, τη σκυλίτσα που τους μάζεψα το καλοκαίρι και έχουν γίνει τελείως sucker μαζί της, και βολτάρουν στο μπαλκόνι συνομιλώντας με τους γείτονες.
Καμιά φορά, σκέφτομαι ότι αν ήμουν στην Ελλάδα θα την πάλευα πιο εύκολα, οι φίλοι μου στο νησί, έχουν ένα κήπο, πάνε θάλασσα κλπ, Μετά όμως σκέφτομαι την ανεπαρκή κατάσταση της δημόσιας υγείας όπου το Ιατρικό κέντρο στην Πα΄ρο δεν έχει ούτε θερμόμετρο που λέει ο λόγος και ουσιαστικά αν σου συμβεί κάτι και δεν έχεις βίσμα να σε πάρει διακομιδή, είσαι εσύ κι θεός, και λέω καλύτερα εδώ, να παίζω κρυφτό με το θάνατο, μέχρι να περάσει αυτός ο εφιάλτης. Καμιά φορά, όπως απόψε, έρχεται μια κοπέλα με την οποια δεν προλάβαμε ούτε να φασωθούμε, και βγαίνουμε για τρέξιμο -αλλά όχιστο πάρκο, γιατί βγαίνει πολύς κόσμος, στους γύρω δρόμους, που είναι πιο έρημα. Φοράμε μάσκες, κάνουμε γρήγορο βάδην και λέμε τα νέα μας αλλά για παραπάνω, να αγγιχτούμε ή να κάνουμε σχέδια -στη φάση που όταν τη γνώρισα, μπορεί και να χώριζε με αυτόν που συζεί, αλλά τώρα, πάνε αυτά και για να αγγιχτούμε ή να πάμε κάπου -αφού είναι όλα κλειστά, ούτε λόγος.

Τις αγγελίες που είχα, για κάτι πεταλάκια που έδινα στο Noiz και στο Reverb τις έχω ανενεργές. Ούτε που θέλω να σκέφτομαι ότι θα πάω μέχρι το ταχυδρομείο να τα στείλω. Επίσης, παρότι είχα βρει ένα δυο πετάλια που τα ήθελα, το ένα ήταν από Γαλλια και το άλλο από UK, ούτε λόγος να τα παραγγείλω από αυτές τις χώρες. Ούτε καν από Τόμαν δεν θα αγόραζα αυτή την εποχή, γιατί έχει delivery points διάφορα κοντινά καταστήματα, τα οποία είναι όλα κλειστά.

Αυτά και σόρι για το σεντόνι.
Καλό κουράγιο σε όλους, έρχεται και άγρια ύφεση, βάλτε κανένα φράγκο στην άκρη (αν γίνεται), φυτέψτε λαχανικά στο μπαλκόνι, διαβάστε/δανειστείτε βιβλία, γιατί δεν θα περάσει εύκολα αυτό.
Και ξυριστείτε! Μετά από ένα μηνα χαλάς δυο ξυραφάκια για να γίνεις από Αυστραλοπίθηκος ανθρωπος ξανά.

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου