Προς το περιεχόμενο

Kραυγή αγωνίας για τους καλλιτέχνες


koftis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εντωμεταξύ όλοι δεν θέλουν να ακούν για Κίνα με αυτό που έγινε και όλοι είναι έτοιμοι να ξεχάσουν. Έβλεπα συνέντευξη αυτού του ΤΣΕΟΥ της Mercedes και έλεγε ότι δεν μπορεί παρά να προσδοκά την επανεκκίνηση της Κίνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θεωρώ πως είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία, να αναθεωρήσουμε όσα ως τώρα θεωρούσαμε δεδομένα.

 

Ναι, ένα σύγχρονο και αποτελεσματικό κοινωνικό κράτος, είναι κάτι που πρέπει να είναι διαχρονικό αίτημα των πολιτών, αλλά πρέπει και εμείς από την πλευρά μας να κατανοήσουμε κάποια πράγματα.

 

Πως είναι κάποιες στιγμές της ιστορίας, που τα συστήματα καταρρέουν και πρέπει να έχουμε καλλιεργήσει το ένστικτο της επιβίωσης.Να έχουμε προνοήσει ώστε να έχουμε "λίπος" όταν τα πράγματα βαίνουν καλώς, να έχουμε εναλλακτικές για καιρούς χαλεπούς και να μην βγαίνουμε να κλαψουρίζουμε με το παραμικρό.

 

Εμένα το σύνολο του εισοδήματός μου, προέρχεται από τη μουσική.

Το πρωί στο σχολείο,το απόγευμα στο Ωδείο.

Από το σχολείο πληρώνομαι κανονικά,από το Ωδείο από τότε που σταμάτησαν τα μαθήματα,όχι.

 

Αν λοιπόν τα φέρει η ζωή και μπούμε π.χ.σε μία περίοδο μεγάλης φτώχειας, ξέρω ότι από τα πρώτα πράγματα που θα κόψει ο κόσμος,είναι το Ωδείο.

Έχω αποδεχθεί επίσης ότι σε αντίστοιχη περίπτωση, στο σχολείο θα μπει προτεραιότητα στη γλώσσα,τα μαθηματικά και πιθανόν εγώ,η καθηγήτρια καλλιτεχνικών και ο γυμναστής,να τεθούμε σε αργία.

 

Αν λοιπόν το κοινωνικό κράτος έχει καταρρεύσει, θα πάω να κάνω οτιδήποτε για να έχω ψωμί στο τραπέζι μου, όπως έγραψε και ο Superfunk προηγουμένως.

Δε θα κάνω βίντεο κλαίγοντας με φόντο τις κιθάρες μου...

 

 

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
13 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Αν λοιπόν το κοινωνικό κράτος έχει καταρρεύσει, θα πάω να κάνω οτιδήποτε για να έχω ψωμί στο τραπέζι μου

Επικίνδυνα πράματα.

 

Η έκρηξη είναι 1-2 μήνες μακριά κι εμείς συζητάμε αν θα και πως. Κάποιοι ήδη είναι καμμένοι. Το λίπος ξέρουμε τι το έκαναν σε εξαιρετικά έκτακτες καταστάσεις.

 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μιλάς με γρίφους γέροντα.

 

Κανιμόθριε είναι πολύ ενήλικη και ορθολογική η στάση σου απέναντι στην ζωή.

Λίγοι είναι έτοιμοι να πιάσουν τον ταύρο απο τα κέρατα.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά πάντως βλέπω πως λαμβάνονται σωστά μέτρα. 

FB_IMG_1586716538800.jpg

  • Χαχα 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν καταρρεύσει το κοινωνικό κράτος όχι το λίπος, τα χέρια και τα πόδια μας θα τρώμε. Ποια κέρατα τώρα, πλακα κάνουμε. Βγες να βρεις μεροκάματο, τώρα που τρέχουν τα έξοδα και δεν κουνιέται φύλλο. Σε ένα τρίμηνο μπαίνει μέσα δεκαχίλιαρα κι ο πιο νοικοκυραίος λιποσυλλέκτης. 

 

Ψυχραιμία και κοινωνικό κράτος χρειάζεται τώρα. Αύριο βλέπουμε. Είναι δεδομένο ότι δεν υπάρχει πρόβλεψη και μέριμνα για αρκετούς "θολούς" κλάδους και κάποιοι έχουν ήδη βρεθεί στο χείλος του γκρεμού. Ας μην είμαστε εμπαθείς, υπάρχει κόσμος που ούτε έχει ούτε μπορεί να κρατήσει λίπος (εξαρτάται τι εννοεί ο κθένας λίπος). Και ακόμη και αυτό, σε τόσο έκτακτες περιπτώσεις εξανεμίζεται σε χρόνο ρεκόρ. Μεροκαματιάρης αυτοαπασχολούμενος είμαι, όπως η πλειοψηφία των συμπολιτών μας, και έχει ήδη κάνει φτερά(το λίπος), έχοντας συσσωρεύσει ανεσταλμένες υποχρεώσεις οι οποίες είναι απαιτητές. Ο καθένας που ζητάει βοήθεια έχει λόγο να το κάνει, είναι πολύ σημαντικό το αίσθημα ασφάλειας σε τέτοιες περπτώσεις. Και δεν νομίζω ο ευρύτερος κλάδος των μουσικών να επιλέγει αυτό τον δρόμο για να τύχει ευνοϊκής -επιδοματικής- μεταχείρισης, πέραν από εξαιρέσεις ημετέρων. Αίσθημα ασφάλειας και ισότητας ζητούν σε έκτακτες συνθήκες. Και πολλοί από αυτούς ναι, κανουν και ντελιβερι. Αλλά δεν...

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 5

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμήσω εδώ, ότι οι οικονομικές υποχρεώσεις προς την πολιτεία πήραν απλά παράταση μέχρι το φθινόπωρο, δεν εξαφανίστηκαν.

Το φθινόπωρο επίσης θα σκάσουν και άλλες οικονομικές υποχρεώσεις προς την πολιτεία, ΕΝΦΙΑ, φόρος εισοδήματος, κλπ.

Φανταστείτε τώρα να πέσουν μαζί και αυτές που ... πήραν αναβολή τι έχει να γίνει, ειδικά με την οικονομική δυσπραγία τόσων μηνών μέχρι τότε.

 

Ήθελα να ήξερα που θα βρεθούν τα χρήματα για την πληρωμή τους.

 

Θα αρχίσουν πάλι ρυθμίσεις επί ρυθμίσεων 100 δόσεις, 200 δόσεις, 1000 δόσεις ....

 

  • Like 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι δύσκολο να γίνουν προβλέψεις. Εχουμε συνηθίσει σε πτωχεύσεις και δύσκολους καιρούς αλλά εδω είναι κάτι πρωτόγνωρο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια πράγματα είναι εύκολο να προβλεπτούν. Η παγκόσμια οικονομία θα ξεκινήσει να ανακάμπτει μόλις εμβολιαστεί και το τελευταίος τροχός της άμαξας. Μέχρι τότε κάποια λίγοι κλάδοι θα δουλεύουν, κάποιοι άλλοι πολλοί θα είναι στα όρια, και κάποιοι περισσότεροι θα μπουν στον πάγο. Πολλοί θα κάνουν αρκετούς μήνες να δουν ζεστό χρήμα. Μιλάμε για τεράστια καταστροφή. Εγγυημένη οικονομική καταστροφή. Το στοίχημα είναι να βρεθεί μια ισορροπία και να αντέξουν όσοι περισσότεροι γίνεται μέχρι τότε. Δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να αντέξουν όλοι, όπως και ούτε υπάρχει περίπτωση το κράτος να ικανοποιήσει τα θέλω του κάθε επαγγελματία ξεχωριστά.

 

10 minutes ago, fusiongtr said:

Ήθελα να ήξερα που θα βρεθούν τα χρήματα για την πληρωμή τους.

 

 

Μην ξεχνάς τα δάνεια...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ήθελα να ήξερα που θα βρεθούν τα χρήματα για την πληρωμή τους

 

Τα είπαμε αυτά.

Helicopter money.

Αν ΔΕΝ γίνει αυτό μιλάμε απλά για το τέλος της ΕΕ (στις ΗΠΑ ήδη γίνεται γιατί απλά και το έχουν ξανακάνει το 2008 και τώρα είναι ΔΕΚΑ φορές χειρότερα τα πράγματα από το 2008).

Όσο κολλημένοι και να είναι οι... Βόρειοι κάποια στιγμή θα χτυπήσει και η καμπάνα για αυτούς.

Η κρίση ΔΕΝ είναι δημοσιονομική (για εμάς) ή τραπεζική (για τους άλλους) όπως πριν από δέκα χρόνια.

Είναι κρίση λόγω ΠΟΛΕΜΟΥ (ευτυχώς χωρίς καταστροφή των υποδομών αλλά αυτό δεν έχει σημασία) και ΜΟΝΟ με φρέσκο χρήμα (που έτσι κι αλλιώς με βάση τα οικονομικά της πρώτης δημοτικού δεν θα πληθωριστει λόγω μηδενικής ζήτησης) μπορεί να λυθεί το πρόβλημα μια και τα ΠΟΣΑ που απαιτούνται είναι τόσο ΤΕΡΑΣΤΙΑ που απλά δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος τρόπος να βρεθούν πλην της νομισματικής παρέμβασης (όπως άλλωστε έγινε και μετά τον Β' Παγκόσμιο πόλεμο) και αυτό μόνο το ΚΡΑΤΟΣ , ή μάλλον ΤΑ κρατΗ μπορούν να το κάνουν συντονισμένα.

Για αυτό ΥΠΑΡΧΟΥΝ άλλωστε όχι για να διορίζουν ΔΥ και να δίνουν συντάξεις σε σαρανταρηδες ή να κάνουν επιδοματικη πολιτική τύπου Μαδουρο.

Το ΧΡΗΜΑ πρέπει να φτάσει στις ΕΠΙΧΕΙΡΉΣΕΙΣ και τους επαγγελματίες του ΙΔΙΩΤΙΚΟΎ τομέα ώστε να ξεκινήσει ξανά η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΉ οικονομία και η παραγωγή.

 

Για να δούμε....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου