Προς το περιεχόμενο

φύσημα με Αudigy 2 platinum


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στοιχεία home set up. : PC, καρτα ήχου Αudigy 2 platinum (με πάνελ )

triton le , προγραμμα ηχογράφηφης - επεξεργασίας sonar , δειγματοληψία 16/48000

 

Μετά απο 2 χρόνια επιμονής και μελέτης , κατάφερα να βγάλω τον ήχο που θέλω στις μίξεις μου. (Όλε!!!) και το set up μου με ικανοποιεί πλήρως........εκτός από ένα πρόβλημα.

 

Κυρίως ηχογραφώ από το τρίτον και από την είσοδο aux in της audigy (rca) με καλώδιο καρφι σε rca ξεχωριστό εννοείται L R ( ειδικό καλώδιο , ευγενική δωρεά του φίλου μας indianou :lol: )

 

Το τρίτον le είναι "ήσυχο" σε κατάσταση "ηρεμίας" και σε σύνδεση ακουστικών και σε σύνδεση με κάποιον ενυσχυτή, και ακόμα και κατα την αναπαραγωγή ήχων το σήμα του είναι κρύσταλο. Γνωρίζω οτι δουλεύει στα 16 bit /44100

 

To πρόβλημα. Οταν ηχογραφώ ένα audio track στο σόναρ αναπαράγεται με μεγάλη πιστότητα αλλά υπόκωφα στο βάθος υπάρχει ένα μικρό φύσημα που χαλάει όσο να είναι την τελική μείξη , κάτι που δεν γίνεται σε ηχογράφηση soft synths όπου ο ήχος είναι άψογος (θα μου πείτε λογικό αφου η επεξεργασία γίνεται απο μέσα).

 

¨Ολες οι άλλες είσοδοι της κάρτας είναι κλειστές

 

Τι προτείνετε για λύση? . Είναι το όριο της κάρτας μου? - Να χρησιμοποιήσω κάποιο plug in στα audio tracks? και ποιό?

Μήπως κάνω κάποιο λάθος .

 

Δεν μπορώ να πώ οτι ακούγεται άνεμος, μιλάμε για ανεπαίσθητο σχεδόν φύσημα που το αντιλαμβάνεσαι με ακουστικά.

 

Μήπως ζητάω πολλά τελικά και όλα είναι φυσιολογικά για το set up που έχω ? Είναι θέμα κάρτας?

 

 

Υ.Γ. Τελικά αυτό κατάλαβα.......... ο ηχολήπτης είναι ο πιο σημαντικος μουσικός . Χωρις αυτόν το χάος :lol: Δεν "παράγεται" τίποτα!!,

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον η καρτα,αλλα κανε το εξης:δοσε τερμα ενταση απο το οργανο και μικρο gain απο την καρτα

ξαναγραψε με λιγο output απο τo organo και μεγαλο gain απο την καρτα

ξαναγραψε αλλα με μεσες σταθμες και στα δυο

Και στις 3 περιπτωσεις το σημα εισοδου στο sonar να ειναι κοντα στο 0

ακου και κρινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε haryy , thanks , θα εφαρμόσω την συμβουλή σου. Αν και έχω μια άποψη εμπειρικά γι αυτό, θα με βοήθαγε ενα σημείο αναφοράς , δηλαδή να μου έλεγες εσύ τι νομιζεις οτι είναι καλύτερο και μετά να ακούσω κι εγώ μπας και δώ βελτίωση .

 

Φίλε gerasime , πολυχρονεμένε μου αφέντη ( λίγο γλύψιμο στους modulators, δεν έβλαψε ποτέ κανέναν :lol: :lol: :lol: ) το triton Le που έχω δεν έχει ψηφιακές ούτε εισόδους ούτε εξόδους . Σε κανα δυο χρονάκια που θα πάρω κανα extreme μεταχειρισμένο (πρώτα ο θεός) θα τις έχω φαντάζομαι. Είναι καλύτερα ε??

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε gerasime ' date=' πολυχρονεμένε μου αφέντη ( λίγο γλύψιμο στους modulators, δεν έβλαψε ποτέ κανέναν :lol: :lol: :lol: ) το triton Le που έχω δεν έχει ψηφιακές ούτε εισόδους ούτε εξόδους . Σε κανα δυο χρονάκια που θα πάρω κανα extreme μεταχειρισμένο (πρώτα ο θεός) θα τις έχω φαντάζομαι. Είναι καλύτερα ε??[/quote']

 

Καταρχήν, ευχαριστώ για το γλύψιμο :). Τώρα, αν είχες ψηφιακό I/O στο Triton θα ήταν όντως καλύτερα. Έχεις τσεκάρει ότι η έξοδος του Triton με την είσοδο της Audigy ταιριάζουν (...όχι στα βύσματα :) ); μήπως το ένα από τα δύο είναι στα +4 και το άλλο στα -10; Ίσως αυτό να ρυθμίζεται από το control panel της Audigy.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω να υπαρχουν τιποτα καλωδια ρευματος, μονιτορ, ηχεια και αλλα παρομοια αντικειμενα κοντά στα audio καλωδια του triton? 8O Πάντως, ένας γενικός κανονας είναι οτι όσο δυνατοτερο σημα τόσο λιγοτερος θόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο προσωπικη εμπειρια προτεινω να δοκιμασεις και ενα ζευγαρι καλα ( καλα καλα!! οχι απλα καλα!!!!) καλωδια , και να προσεξεις το σημα που βαζεις οταν γραφεις να ειναι πολυ πολυ μεγαλυτερο απο τον θορυβο που ουτως η αλλως υπαρχει (δηλαδη να προσεξεις αυτο με το +4 , -10 που ειπε ο γερασιμος και αυτο που λεει ο harry)

Eγω παραλιγο να βγαλω σκαρτη την πολυαγαπημενη μου κονσολα mackie γιατι νομιζα οτι ειχα διαροη απο καναλι σε καναλι , αλλα εφταιγε απλως ενα καλωδιο φτηνιαρικο .(προσοχη μη παιρνετε καλωδια απο ινδιανους ... :mrgreen: :mrgreen: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boys μην βαρατε θα βγαλω το τοξο ...

τα καλωδια που εδωσα στον φιλαρακο τον cos_dr , τα ειχα εγω πριν και τα χρησιμοποιουσα , και δεν ειχα κανενα προβλημα :cry: .

δεν ειναι χαλασμενα , κατι αλλο φταιει , θα την βρουμε την

ακρη κωστα , dont worry .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κύριοι. Μετά την εφαρμογή των προτάσεών σας σας παραθέτω τα εξής συμπεράσματα:

 

1. Ανέβασα το mastervolume του triton σχεδόν τέρμα και το record level της audigy στο μισά. Ξαναέγραψα το audio σε άλλο track και όντως το φύσημα δεν υπάρχει πια. βέβαια και στην προηγούμενη περίπτωση δεν ήταν τραγικό, σχεδόν ανεπαίσθητο.

 

2. Feather , δοκίμασα το ίδιο στο line in της pci και μπορώ να πώ οτι είναι η ίδια απόδοση.

 

Παντως μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ευχαριστημενος από τον ήχο της , και νομίζω οτι τα κολλήματα που είχα αναφέρει σε άλλα post σχετικά με το sonar3 παρατήρησα οτι κυρίως δημιουργούνται όταν κάνω υπερβολική χρήση real time σε effects plug ins όπως reverbs ,delays κλπ , (χρησιμοποιώ τα ίδια τα plug ins του sonar)

 

Και όσο γι αυτό που λές feather πήρα ένα καλο μάθημα. Θα βολευτώ με αυτά που έχω τώρα, που κάνω δουλειά και μπορώ να πειραματιστώ βγάζοντας κάποια συμπεράσματα και μετά θα αγοράζω με υπομονη και έρευνα το καλύτερο. Καλύτερα να τα χώσεις μιά και καλή παρά ημίμετρα. :lol:

 

Φίλε maniac. Αν σου πώ τί υπάρχει γύρω απο το set up μου (bedroom studio που λέει και ο yameth) , θα τραβάς τα μαλιά σου :lol: ηχεία, ασύρματο τηλ, (αυτό το βγάζω απ την πρίζα, tv.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Πάντως ένα πρόβλημα(που ουσιαστικά είναι και το βασικό μειονέκτημα της Audigy) είναι ότι δεν υπάρχει προενίσχυση στις εισόδους όταν χρησιμοποιούμε τον Asio 2 driver και συνεπώς δε γίνεται να ρυθμίσουμε το rec level εσωτερικά.Χρειάζεται δηλαδή κάποια εξωτερική προενίσχυση..

Εγώ χρησιμοποιώ το Cubase με την 2 ZS Platinum βασικά, δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται με άλλα προγράμματα.

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου