Προς το περιεχόμενο

Al DI Meola Sounds: Boss Gp-10, Roland Gr-55 ή μήπως κάτι άλλο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω την ομάδα! Πρόσφατα έχω ενθουσιαστεί με την προσέγγιση του Al DI Meola στην ταυτόχρονη χρήση Κιθαριστικού και Synth σήματος. Επειδή είμαι χρόνια Ακουστικός κιθαρίστας και ακόμη και όταν ήμουν ηλεκτρικός δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα ποτέ με το guitar modelling, θα ήθελα ένα μηχάνημα το οποίο από τη μία να επεξεργάζεται το σήμα της ακουστικής μου κιθάρας (Reverb, Delay, Eq) και Ταυτόχρονα να μπορώ να προσθέσω και κατ' επέκταση να μιξάρω ξεχωριστά ένα synth ήχο, σαν τον Meola. Μήπως οι χρήστες των άνωθεν μηχανημάτων έχουν γνώση επί του θέματος; Ένα από αυτά τα μηχανήματα κάνουν τη δουλειά αυτή; Κοιτάζω κυρίως τη Gp-10 λόγω του πρακτικού μεγέθους που θα με βοηθήσει για τα Live μου, αλλά πραγματικά δεν κατέχω από το άθλημα και από video δεν υπάρχουν πολλοί με αυτή την προσέγγιση. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχεις κάποια συγκεκριμένη περίοδο του Meola στο μυαλό σου? Για χρόνια χρησιμοποιούσε το GR 1 της Roland και για ένα φεγγάρι το VG8 ή VG88. Και στις δύο περιπτώσεις μίξαρε τον synth και τον φυσικό ήχο κατά βούληση. 

Γενικά μιλώντας, σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις, για να δουλέψεις με synth θα χρειαστείς κάποιον πολυφωνικο μαγνήτη τύπου GK ή Tripleplay ή μια κιθάρα που να είναι midi ready, όπως για παράδειγμα κάποια μοντέλα της Godin. Σε κάθε περίπτωση θα μπορείς να στέλνεις δύο διαφορετικά σήματα, ένα φυσικό και ένα midi-που σημαίνει πως θα χρειαστείς ξεχωριστό επεξεργαστή για fx για το ακουστικό σου σήμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, pipityri said:

Έχεις κάποια συγκεκριμένη περίοδο του Meola στο μυαλό σου? Για χρόνια χρησιμοποιούσε το GR 1 της Roland και για ένα φεγγάρι το VG8 ή VG88. Και στις δύο περιπτώσεις μίξαρε τον synth και τον φυσικό ήχο κατά βούληση. 

Γενικά μιλώντας, σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις, για να δουλέψεις με synth θα χρειαστείς κάποιον πολυφωνικο μαγνήτη τύπου GK ή Tripleplay ή μια κιθάρα που να είναι midi ready, όπως για παράδειγμα κάποια μοντέλα της Godin. Σε κάθε περίπτωση θα μπορείς να στέλνεις δύο διαφορετικά σήματα, ένα φυσικό και ένα midi-που σημαίνει πως θα χρειαστείς ξεχωριστό επεξεργαστή για fx για το ακουστικό σου σήμα. 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το γνωρίζω ήδη το ζήτημα του GK-3 και για την ακρίβεια έχω στην κατοχή μου προσωρινά έναν μαζί με ένα παλιό Roland GR-20 το οποίο με βολεύει μεν για κάποιους συνθ ήχους. Υπέθεσα, βέβαια, πως τα νεότερα συστήματα που προσφέρουν και επεξεργασία σήματος θα μπορούσα αντί να έχω δύο πεταλιέρες (μια για την ακουστική μου και μια το gr-20) θα μπορούσα να τα πραγματοποιήσω σε ένα ενιαίο πετάλι με περισσότερες δυνατότητες, αλλά από ό,τι κατάλαβα από τα λεγόμενά σου αυτό δεν γίνεται...! 

 

Κατά νου έχω αυτό που κάνει σε αυτά τα βίντεο π.χ.

 

https://www.youtube.com/watch?v=UKxR3o-B7IA

 

https://www.youtube.com/watch?v=ikJxwDT6tHA

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό που ακούς και στη δύο περιπτώσεις είναι το VG88, σίγουρα. Αν θυμάμαι καλά, είχε την δυνατότητα να παίξει και χωρίς GK. Είμαι απολύτως βέβαιος πως είναι αυτό. ¨Οπως και για το ότι τα fx στον ακουστικό ήχο είναι από αλλού.Δεν ξέρω αν τα πιο σύγχρονα μηχανάκια μπορούν να κάνουν αυτό που θες. Τώρα που το σκέφτομαι, το GR 33 που έχω-και που είναι το προηγούμενο από αυτό που έχεις εσυ-νομίζω πως κάπου στο manual λέει πως έξοδος για το guitar only σήμα που έχει, μπορεί να πάρει κάποια fx από μέσα...δεν μου χρειάστηκε ποτέ και δεν είμαι σίγουρος...θα το κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα VG, για παράδειγμα VG-88 είναι δύο μηχανές. Μία για τους synth ήχους και μία για τον ήχο της κιθάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, pipityri said:

Αυτό που ακούς και στη δύο περιπτώσεις είναι το VG88, σίγουρα. Αν θυμάμαι καλά, είχε την δυνατότητα να παίξει και χωρίς GK. Είμαι απολύτως βέβαιος πως είναι αυτό. ¨Οπως και για το ότι τα fx στον ακουστικό ήχο είναι από αλλού.Δεν ξέρω αν τα πιο σύγχρονα μηχανάκια μπορούν να κάνουν αυτό που θες. Τώρα που το σκέφτομαι, το GR 33 που έχω-και που είναι το προηγούμενο από αυτό που έχεις εσυ-νομίζω πως κάπου στο manual λέει πως έξοδος για το guitar only σήμα που έχει, μπορεί να πάρει κάποια fx από μέσα...δεν μου χρειάστηκε ποτέ και δεν είμαι σίγουρος...θα το κοιτάξω.

 

Να παραθέσω πως μόλις βρήκα μετά από πολλές ώρες ψαξίματος και αυτό. Εδώ αναφέρεται η λέξη-κλειδί "layer" και βλέπω ότι μάλλον γίνεται αυτό που θέλω. Ουσιαστικά, ο παρουσιαστής φτιάχνει έναν ήχο από το μηχάνημα και έναν ήχο από το μαγνήτη της κιθάρας, χρησιμοποιώντας όμως εφέ από την πεταλιέρα, όπως το reverb πχ χωρίς αυτό να πηγαίνει άμεσα στο synth ήχο (βάσει ρυθμίσεων). Το μόνο περιοριστικό είναι ότι δε μπορείς να βάλεις δύο διαφορετικά εφέ ίδιας κατηγορίας (π.χ. άλλο τύπο ενισχυτή), άλλο στο modeling και άλλο στο σήμα της κιθάρας (κάτι που από ότι λέει κάνει η Gr-55), αλλά δεδομένων των πραγμάτων που θέλω (απλά ένα συνθ για modeling και επεξεργασία σήματος) από ό,τι φαίνεται κάνει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
30 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Τα VG, για παράδειγμα VG-88 είναι δύο μηχανές. Μία για τους synth ήχους και μία για τον ήχο της κιθάρας.

Ταυτόχρονα? Δηλαδή, μπορείς να κάνεις processing και στο καθαρό σήμα της κιθάρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Μανώλης Χναράκης said:

Τα VG, για παράδειγμα VG-88 είναι δύο μηχανές. Μία για τους synth ήχους και μία για τον ήχο της κιθάρας.

 

Έχω ακούσει τα καλύτερα, αλλά είμαι νέος στο χώρο και δεν το έχω προλάβει...

 

Μανώλη, εν τω μεταξύ μήπως γνωρίζεις αν ισχύει πως η Boss καταργεί την GP-10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 λεπτά πριν, pipityri είπε

Ταυτόχρονα? Δηλαδή, μπορείς να κάνεις processing και στο καθαρό σήμα της κιθάρας?

Ναι.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@Reborn Για να μην κάθομαι και το βλέπω όλο, ,μπορείς να μου πεις που δείχνει πως βάζει fx στον ήχο της κιθάρας?

3 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Ναι.

Εχω χάσει επεισόδια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου