Προς το περιεχόμενο

Αναζητώ καμπίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καραντίνα = ευκαιρία για νέα θέματα,.

 

Έκανα μία αναζήτηση αλλά δεν βρήκα σχετικά πρόσφατα θέματα, πλην του 2010 ως 2015, οπότε σκέφτηκα να ανοίξω ένα καινούργιο, προσανατολίζομαι να αγοράσω καμπίνα ώστε να αλλάζω κεφαλές, καθώς νομίζω θα με βολέψει εφεξής αυτή η λύση. Ήθελα να θέσω κάποια θέματα προς συζήτηση εάν δεν σας κουράζω.

 

Για εντάσεις σπιτιού,  σίγουρα δεν χρειάζομαι λόγω μεγέθους 4 χ 12, προσανατολιζόμουν σε μια 2 χ 12 ώστε να υπάρχει πληθώρα επιλογών γενικότερα και ας είναι υπερβολή σε σχέση με μία 1 χ 12 καθώς η τιμή τους δεν αλλάζει ιδιαίτερα, οπότε λέω the more the marrier, ή μήπως όχι εν προκειμένω; Ζητάω κάτι το οποίο να είναι όσο το δυνατόν πιο versatile, ως προς το είδος, το οποίο προσανατολίζεται (ευτυχώς παρά το γήρας) σε metal καταστάσεις. 

 

Επομένως, αξίζει 2 χ 12 ή 1 χ12 για εντάσεις καθαρά σπιτιού; 

Έχετε υπόψιν κάποιο μοντέλο που να είναι αξιοπρεπές και versatile; Ή κάθε καμπίνα ανάλογα τί φοράει προσανατολίζεται σε συγκεκριμένο ενισχυτή; Ή να πάρω ένα harley benton να τελειώνει ή ένα Marshall;

 

Επίσης καθώς γνωρίζω καλό κατασκευαστή, θα ήταν καλή λύση να πάρω τα μεγάφωνα και τα ξύλα και να μου το φτιάξει εξ αρχής;

 

Συγγνώμη για τις ερωτήσεις, δεν γνωρίζω επί του θέματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μη νομίζεις ότι και με 1χ12 θα παλεύεται αν παίζεις εκεί κοντά🤣

Για μέταλ η 4χ12 δεν συγκρίνεται με τίποτα πάντως, ο όγκος που έχει.

Η 2χ12 είναι μέση λύση όντως και σε βγάζει σε όλες τις καταστάσεις, από jams μέχρι Live.

 

Αν έχεις καλό μάστορα πας για καστομιά με κλειστά τα μάτια, προτείνω oversized και χοντρό ξύλο, συμήδα χρησημοποιούν όλοι. Γιατί δεν ξέρω, υποθέτω θέμα κόστους.

 

Αν βάλεις πέντε καμπίνες με ίδια ηχεία και ίδια κατασκευή όλες έχουν διαφορά μεταξύ τους btw.

Όχι ότι οι επώνυμες έχουν τίποτα κακό βέβαια, αλλά η κατασκευή τους είναι απλή και μπορείς να γλιτώσεις τα χιλιοφορεμένα v30 και greenbacks.

Eγώ θα έβαζα combo https://www.eminence.com/speakers/speaker-detail/?model=Texas_Heat

https://www.eminence.com/speakers/speaker-detail/?model=Swamp_Thang

για κλασσικό heavy metal και rock.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνθηκες σπιτιου, οι 1x12, 2x12 ,4x12 διαφορες δεν εχουν στην ενταση, αλλα στον ογκο. Η 2x12 ειναι μια χαρα. Φορτωνεται και πιο ανετα για καποιο live.

Ειναι πολυ σημαντικο να επιλεξεις καταλληλα μεγαφωνα, και κλειστη ή ανοικτη καμπινα.

Προσωπικα, θα κοιτουσα τις αγγελιες για καμια ευκαιρια ή θα αγοραζα μια harley benton ή fame 2x12b με V30. Θα εδινα περισσοτερη σημασια στον ενισχυτη.

Τα v30 (ειδικα τα κινεζικα) ειναι πολυ πριματα. Δεν τρελαινονται για πολυ bright ενισχυτη. Γενικοτερα, θελει λιγο προσοχη η επιλογη καμπινας σε σχεση με τον ενισχυτη.

 

Καλες αγορες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2020 στις 2:07 ΠΜ, nick_ls είπε

; Ζητάω κάτι το οποίο να είναι όσο το δυνατόν πιο versatile, ως προς το είδος, το οποίο προσανατολίζεται (ευτυχώς παρά το γήρας) σε metal καταστάσεις. 

 

εγώ στο σπίτι έχω εδώ και λίγα χρόνια την engl 1x12 με V30 και είμαι πραγματικά πολύ ευχαριστημένος . Metal μου αρέσει να παίζω κι εμένα και είναι εξαιρετική λύση για αυτή τη μουσική 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ρε παιδιά! Καλή Ανάσταση και Χρόνια Πολλά σε όλους! Και γιατί όχι, κάνουμε Ανάσταση όλοι μαζί μέσω διαδικτύου,  συζητώντας για ωραία πραγματάκια, από κάθε γωνιά της Ελλάδας. Εύχομαι υγεία σε όλους, με τα αγαπημένα σας πρόσωπα, υγιή και χαρούμενα!  

 

2 ώρες πριν, sharpshooter είπε

Αν έχεις καλό μάστορα πας για καστομιά με κλειστά τα μάτια, προτείνω oversized και χοντρό ξύλο, συμήδα χρησημοποιούν όλοι. Γιατί δεν ξέρω, υποθέτω θέμα κόστους.

 

 

Έχω άνθρωπο που κατασκευάζει ναι και ξέρω ότι είναι πολύ καλός, οπότε θα πρέπει να κάνω επιλογή των μεγαφώνων μετά, μακάρι να προλάβαινα να πάω σε ένα μαγαζί να τα ακούσω όλα από κοντά. Από γνώμες που συνέλεξα μέσω διαδικτύου κυρίως, βλέπω τα celestion V30 ως αρκετά versatile, δυστυχώς δεν μπορείς να τ ακούσεις όλα και πάλι δε νομίζω ότι έχω το αυτί. Θα τα κοιτάξω αυτά τα eminence πάντως.

 

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Σε συνθηκες σπιτιου, οι 1x12, 2x12 ,4x12 διαφορες δεν εχουν στην ενταση, αλλα στον ογκο. Η 2x12 ειναι μια χαρα. Φορτωνεται και πιο ανετα για καποιο live.

Ειναι πολυ σημαντικο να επιλεξεις καταλληλα μεγαφωνα, και κλειστη ή ανοικτη καμπινα.

 

 

2 ώρες πριν, Rebel_Of_South είπε

 

εγώ στο σπίτι έχω εδώ και λίγα χρόνια την engl 1x12 με V30 και είμαι πραγματικά πολύ ευχαριστημένος . Metal μου αρέσει να παίζω κι εμένα και είναι εξαιρετική λύση για αυτή τη μουσική 

 

Πολύ ενδιαφέρον αυτό, επομένως δεν έχει να κάνει με την ένταση αλλά με το headroom; Οπότε καταλήγω μάλλον να αγοράσω ή να φτιάξω 2 χ 12.  Το καλό θα ήταν να μπορείς να έχεις την επιλογή να τη μετατρέπεις σε ανοιχτή ή κλειστή καμπίνα. Μου κάνει εντύπωση ότι στις έτοιμες καμπίνες από άποψη τιμής, ανεβαίνει λίγο περισσότερο η 2 χ 12, σε σχέση με την 1  χ 12, άρα λέω να δω για 2 χ 12.  

 

Πάντως από έτοιμες (καινούργιο ή ακόμα καλύτερα σε μεταχείρο) εάν τελικά δεν κάνω παραγγελία, καταλήγω μάλλον σε κάτι ακριβότερο με το σκεπτικό ότι δεν θα την αλλάξω και καταλήγω σε μία από αυτές.

 

1) https://www.skroutz.gr/s/8510955/Marshall-1936V-Vintage.html

 

2) https://www.skroutz.gr/s/4796847/Marshall-1936.html

 

3) https://www.skroutz.gr/s/5536053/Orange-PPC212OB-Open-Back.html ή 

 

4) https://www.skroutz.gr/s/20867939/Blackstar-Silverline-212-Speaker-Cabinet.html. Δεν ξέρω αν έχετε άποψη για κάποια από αυτές.

 

Είναι πολύ καλός ο vht special 6 ultra που έχω (combo), αλλά θέλω περισσότερα γκάζια χωρίς πετάλια στα οποία καταφεύγω αναγκαίως, οπότε λέω να πειραματιστώ με mini heads πχ marshall dsl20h ή peavy 6505 Mini Head (που έχει και το attenuator) 1, 5 ή 20 βαττς ή ακόμα σκέφτομαι και τον dsl1hr που το παίρνεις παντού, οπότε σε συνδυασμό με μία από τις ως άνω καμπίνες να κλείσω για ενα δύο χρόνια. (εννοείται αγορά από Ελλάδα, έχουμε τιμάρες πλέον)!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω θελεις closed back. Για να εχει πιο σφικτα μπασα, ειδικα με v30.

Οποιαδηποτε orange ειναι πειρασμος.

 

Υποψη, οτι για να ευχαριστηθεις 20 watt ενισχυτη σε μεταλ (δηλαδη για να βγαλει σωστο η), θα ξεσηκωσεις τη γειτονια. Εαν εχεις σκοπο μονο σπιτι να παιξεις, προτεινω 1-5 watt. Και παλι ειναι αρκετα δυνατο για να ξεσηκωσει μια πολυκατοικια.

Εαν εχεις σκοπο να ηχογραφεις, δες και blackstar ht1r ή ht5r. Εχει σουπερ emulated output.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι είναι ακριβώς έτσι, νομίζω και με τα attenuator κόβεται ο ήχος, δεν βγαίνει όπως τον θες, έχω ακούσει αρκετά κλιπς σου με τον blackstar πάντως, αν και δεν πρέπει να είναι ακριβώς full tube, την κάνει τη δουλειά. Από καθαρά δεν ξέρω πώς σου φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μια χαρά ήταν, πολύ ωραία. Πιο πολύ εννοούσα και πέρα από τα συγκεκριμένα κλιπς. 

 

Σ' ευχαριστώ, με βοήθησες αρκετά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου