Προς το περιεχόμενο

Διαγωνισμος Noiz Lockdown


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας που άκουσα τις συμμετοχές θα γράψω καναδυοτρία συμπεράσματα.

Όσες συνθέσεις μου άρεσαν είχαν εξιτάρει την ακρόαση μου και με είχαν βάλει στο παιχνίδι πριν ολοκληρωθεί το πρώτο λεπτό ακρόασης.

Αρκετές προσπάθειες είναι σαν demo προϊόντος παρά σαν εξωτερίκευση ενός καλλιτέχνη προς το κοινό.

Περίπου αντίστοιχο πλήθος, με την προηγούμενη παρατήρηση, πρόσδιδε την εντύπωση backing track. Ίσως , σαν μια έλλειψη αυτοπεποίθησης. Ίσως, η παρατεταμένη συμμετοχή σε backing tracks  ή σε λούπες, να αυτοπεριόρισε την έκφραση ή στη χειρότερη να αυτολογοκρίθηκε ο καλλιτέχνης.

Σίγουρα, σε κάποια είδη μουσικής δεν είμαι εξοικειωμένος, υπάρχουν όμως κομμάτια στον διαγωνισμό τα οποία με βοηθούν να προσεγγίσω ακούσματα ξένα σε εμένα.

Από την άλλη μεριά, υπάρχουν συνθέσεις που εγκλωβίζονται σε αυστηρά όρια ειδίκευσης <<εκπαιδευμένου>> ακροατηρίου, οι οποίες δεν με φλερτάρουν, δεν με θέλουν μαζί τους. Μπορεί να είναι σκληρό, αυτό μου βγήκε.

Τελειώνοντας, χάρηκα που άκουσα minimal εκφραστικές φόρμες με βάθος και ορίζοντα στο αποτέλεσμα.

 

 

Υ.Γ Λυπάμαι την επιτροπή. Έχουν πολλή δουλειά να ρίξουν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου