Προς το περιεχόμενο

Ηχεία Δαπέδου και Ενισχυτής


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Επειδή δεν είμαι και ο πιο ειδικός...ζητάω τις συμβουλές σας. Έχω ένα «τίμιο» στερεοφωνικό σύστημα στο σπίτι PIONEER. Σκεφτόμουν να δώσω κάποια λεφτά για την αγορά ηχείων δαπέδου και ενισχυτή (μάξιμουμ 600 ευρώ το μπάτζετ). Έχετε κάτι να μου προτείνετε;

 

Και μια ίσως χαζή ερώτηση...χωρίς ενισχυτή,,,τα ηχεία μπορούν να συνδεθούν στο υπάρχον στερεοφωνικό σύστημα και να παίξουν κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα λιγα που γνωριζω:

 

Χωρις ενισχυτη, να ηχεια ισως να μπορουν να συνδεθουν στον ενισχυτη του hifi, εαν ειναι συμβατα σε ohmage και ισχυ.

 

Τι ενισχυτη θες και για τι χρηση. Για δυο ηχεια μιλαμε ή για παραπανω?

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τι σημαίνει

45 λεπτά πριν, Freddie είπε

Έχω ένα «τίμιο» στερεοφωνικό σύστημα στο σπίτι PIONEER.

Και αφου έχεις γιατι να πάρεις άλλο;

Γίνε πιο συγκεκριμένος για να μην λέμε λόγια του αέρα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yameth είπε

Τι σημαίνει

Και αφου έχεις γιατι να πάρεις άλλο;

Γίνε πιο συγκεκριμένος για να μην λέμε λόγια του αέρα.

Το ηχοσύστημα που έχω είναι το discontinued: Pioneer X-HM11-K. Γι' αυτό και χρησιμοποίησα τον όρο «τίμιο». Δεν είναι και Top μηχάνημα. 

4 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Απο τα λιγα που γνωριζω:

 

Χωρις ενισχυτη, να ηχεια ισως να μπορουν να συνδεθουν στον ενισχυτη του hifi, εαν ειναι συμβατα σε ohmage και ισχυ.

 

Τι ενισχυτη θες και για τι χρηση. Για δυο ηχεια μιλαμε ή για παραπανω?

 

Για απλή χρήση. Να απολαμβάνω τη μουσική.. π.χ. όταν ακούω ένα κομμάτι κλασικής μουσικής να ακούγονται ξεκάθαρα όλα τα όργανα... ή όταν ακούω για παράδειγμα ένα τραγούδι των Pink Floyd να το απολαμβάνω 100%. Για 2 ηχεία λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσες παρεις πχ ενα ζευγαρι wharfedale και εναν οικονομικο ενισχυτη. Θα ειχες εναν αξιοπρεπη ηχο. Οχι κατι το ιδιαιτερο. Και δεν ξερω τι να σου προτεινω. Googlαρε τοπ 5 ηχεια ενισχυτες μεχρι 300 ευρω. Θα καταληξεις γρηγορα σε μοντελα.

 

Μια αλλη εναλλακτικη ειναι να αγορασεις ενα ζευγαρι ενεργα μονιτορ. Δεν ειναι επιδαπεδια,  αν και βασεις υπεάρχουν, αλλα θεωρω οτι θα εχεις πολυ καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

X-HM11-K/-S AMPLIFICATION › Class D Amplifier (Digital Amplifier) › Power Output: 15 W + 15 W (1 kHz, 10 % THD, 8 ohms)

 

με αυτόν τον ενισχυτή δεν μπορείς να συνδέσεις προκοπής ηχείο επάνω ειδικά δαπέδου χρειάζεσαι περισσότερα watt άρα και άλλον ενισχυτή για να ακούσεις της προκοπής

 

πχ αυτά χρειάζονται έναν ενισχυτή γύρω στα 100 w (δηλ 50w/κανάλι) για να ακουστούν αξιοπρεπώς

System type 3-way
Enclosure type Bass-reflex
Frequency response ± 3dB 35 - 24000 Hz
Nominal impedance 6 Ohm
Amplifier Requirements 20 - 120 W
Sensitivity (2.83V/1m) 86 dB
Tweeter 25 mm (1 in) soft dome
Midrange 50 mm (2 in) dome
Woofer 165 mm (6.5") Kevlar cone
Dimensions (H x W x D) 850 x 225 x 303 mm / 33.46 x 8.86 x 11.93 in.
Weight 14 kg / 30.8 lbs.

Wharfedale_Diamond_10_5_550.jpg

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

συμπληρώνοντας τους φίλους μου να πω στα χρήματα που θέτεις ως όριο είναι όντως δύσκολο να βρεις ένα σύστημα ηχείων - ενισχυτή που πραγματικά να ξεχωρίζει για τον ήχο του ως προς την High Fidelity πλευρά του... βέβαια πριν 2 χρόνια αν θυμάμαι καλά η Pioneer (είδες σύμπτωση?) γιορτάζοντας την επέτειό της, κυκλοφόρησε το κάτωθι "διαμαντάκι" που ανταγωνίζεται στα ίσα πολλαπλάσιας τιμής του μοντέλα όντας ηχητικά στο εισαγωγικό level αυτού που λέμε hi end, αλλά ως αξία του hi fi... περί Pioneer A-40AE ο λόγος λοιπόν:

 

https://eu.pioneer-av.com/en-GLOBAL/c/a-40ae/p/156324

156324-1200Wx1200H?context=bWFzdGVyfGltY

το κόστος του στη αγορά είναι γύρω στα 390€... μεγάλο του προτέρημα ως αγορά το ότι μπορεί άνετα να υποστηρίξει αρκετά ακριβότερα του ηχεία, οπότε αποκτώντας τον σε πρώτη φάση μαζί με ένα ζευγάρι φθηνά ηχεία, αργότερα έχεις την δυνατότητα να αναβαθμιστείς συνολικά ανεβαίνοντας ποιοτική κατηγορία, αλλάζοντας μόνο αυτά... επίσης στα θετικά του (καθώς διαθέτει ένα αξιοπρεπές DAC και) ψηφιακές εισόδους και το ότι μπορείς κάλλιστα να αναβαθμίσεις επίσης δραματικά και τον ήχο της onboard κάρτας του desktop ή laptop που τυχόν διαθέτεις, ώστε να τα χρησιμοποιείς πλέον χωρίς φόβο και πάθος σαν ικανότατες πηγές μουσικής απόλαυσης χωρίς την ανάγκη άλλου αξιόλογου audio interface...

 

τώρα για τα ηχεία αυτά που θα τον "αξιοποιήσουν" πλήρως, βρίσκονται περίπου στην τριπλάσια από αυτόν αξία (εκεί υπάρχουν ανάλογά του διαμαντάκια -και δαπέδου πλέον- που ο συνδυασμός τους πραγματικά δεν ντρέπεται να "κοιτάξει στα αυτιά" την ελιτίστικη πλευρά του hi end)... αυτό όμως δεν σημαίνει ότι και με ένα ζευγάρι κοντά στην τιμή του δεν θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος ακούγοντας μουσική... άλλωστε μη γνωρίζοντας τις ακριβείς απαιτήσεις σου, είμαι υποχρεωμένος μεν σε πρώτη φάση να μιλάω εν γένει θεωρητικά, αλλά  δεν ξέρω... μπορεί σε αυτό το όριο να είναι και αυτό που ζητάς, χωρίς ποτέ να νοιώσεις την ανάγκη ότι χρειάζεσαι κάτι παραπάνω...

 

προσωπικά λοιπόν δεν θα σου προτείνω ένα (μια και δεν πρόκειται για μόνιτορ όποτε η γνώμη σου ως προς την τέρψη έχει τον μοναδικό λόγο), αλλά μερικά αξιόλογα μοντέλα μέχρι τα 400€ που καλό θα ήταν να ακούσεις (χωρίς απαραίτητα να περιοριστείς σε αυτά) πριν καταλήξεις σε κάποια αγορά...

 

σε σειρά της δικής μου (σε αυτήν την περίπτωση κυρίως υποκειμενικής) γνώμης, έχε υπόψη σου λοιπόν και τα εξής:

 

Elac - Debut 2.0 B62 (πολύ κοντά και τα φθηνότερα της σειράς, B5)

https://www.elac.com/series/debut-2-0/b6-2/

bPfzy88LFBCN3HhdnqCoyL-1200-80.jpg

 

Wharfedale - Diamond 11.1

https://www.wharfedale.co.uk/diamond-11-1/

Diamond-11.1-Rosewood-right-view.jpg

Monitor Audio - Monitor 100

https://www.monitoraudio.com/en/product-ranges/monitor/monitor-100/

gwwBD4hVYhhaZueE6LcBCa-1200-80.jpg

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου