Προς το περιεχόμενο

λύγιση - πρόβλημα σε Ibanez tight-tune tailpiece


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πρόβλημα φαίνεται εδω :
https://www.youtube.com/watch?v=G2Y8PoiruaA

το tailpiece έχει λυγίσει, (προφανώς απο την τάση των χορδών) και απλά τα ball-ends δεν χωράνε να περάσουν στις τρύπες του tight-tune tailpiece. Οπότε γύρισα τα ball-ends 90 μοίρες και τα άφησα έξω απο τις τρύπες, όπως φαίνεται στο βίντεο. Το πρόβλημα εντείνεται όσο ανεβαίνει το string gauge.  Τι κάνω? Αφήνω την κιθάρα ως έχει? Δεν είναι επικίνδυνο έτσι πως είναι? Παραγγέλνω νέο tail-piece μαμίσιο Ibanez? Ισιώνω το ήδη υπάρχον? (χλωμό καθότι στράβωσε ήδη μία φορά). Το τοποθετώ ανάποδα? ώστε με τον καιρό να έρθει στα ίσια του, λόγω τάσης? Η βάζω κάτι after-market (tail-piece) γενικώς για LP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν σου ταιριάζουν οι διαστάσεις, πέτα αυτή την αηδία και πάρε ένα κανονικό ala gibson tailpiece. Το aftersales της ibanez ειναι για κλάματα, δεν θα βρεις κάποιον να απευθυνθείς απ ευθείας, τα δε spare parts της είναι αδικαιολογήτως κακάκριβα. Όπου βλέπεις φανταιζί ορολογίες τύπου accucast και λοιπές μαρκετίστικες υπεκφυγές, μακριά. Μην προσπαθήσεις να το λυγίσεις, το accucast θα σπάσει...

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Αν σου ταιριάζουν οι διαστάσεις, πέτα αυτή την αηδία και πάρε ένα κανονικό ala gibson tailpiece. Το aftersales της ibanez ειναι για κλάματα, δεν θα βρεις κάποιον να απευθυνθείς απ ευθείας, τα δε spare parts της είναι αδικαιολογήτως κακάκριβα. Όπου βλέπεις φανταιζί ορολογίες τύπου accucast και λοιπές μαρκετίστικες υπεκφυγές, μακριά. Μην προσπαθήσεις να το λυγίσεις, το accucast θα σπάσει...

το αυτό

μέτρα το να το αλλάξεις

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάνη αν ποτέ έρθει ο Paul Gilbert στην Θεσ. για κλινικ, μην παραλείψεις να του πεις οι παίζει με αηδία tail-piece 🙂

Οσον αφορα διστάσεις, δεν υπάρχει στην αγορά τπτ με τις ίδιες διαστάσεις, stud-stud : 76mm (εκτός απο ένα επίσης Ibanez quick-change ή κάπως έτσι). Η συντριπτική πλειοψηφία tailpieces για LP είναι 3" 1/4, τουτέστιν 82mm.

Σχετικά με aftersales της Ibanez, την μια και μοναδική φορά που χρειάστηκα ανταλλακτικό απο τον Τρίμη, μου το έφερε κανονικότατα, αν και φυσικά με καθυστέρηση μηνών. Δεν σε πιάνω στα περι συννενόησης. Πας στο σάιτ με τα parts https://cs.hoshinogakki.co.jp/pcw.nsf  , βλέπεις συγκεκριμένα το παρτνο για την δική σου κιθάρα, το googl-αρεις, είτε το λες στον Τριμη, είτε στον Rich Harris, και το παίρνεις.

 

Τα ανταλλακτικά ναί είναι ακριβά (ετσι θα σου πει το 99.99% των καταναλωτών γενικώς για οποιοδήποτε προϊόν), αλλά και ποιά δεν είναι? Η low-mid σειρά της Ibanez φοράει Edge Zero II, τα οποία για την κατηγορία τους (δηλ μια κατηγορία κάτω απο το απόλυτο : Edge/Lo-pro, etc) είναι ΠΟΛΥ καλής ποιότητας, αν και χάνουν στις λεπτομέρειες, στην ποιότητα των μικρο-παρτς όχι στο design, το οποίο είναι μακράν, σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

 

Ασε που δεν λέει πουθενά για accucast... έχεις κανα λινκ οτι το συγκεκριμένο είναι accucast? ή οτι αυτό είναι κάτι το κακό?

 

Στο δε internet, υπάρχει μόνο μια αναφορά απο ένα άτομο για σπασμένο tailpiece tight-tune.

Προς το παρόν θα το γυρίσω ανάποδα στην επόμενη αλλαγή χορδών, και ίσως παραγγείλω το μαμίσιο είτε απο Τριμη είτε απο έξω.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα δοκίμαζα να διευρύνω λίγο τις τρύπες με ένα dremel για να χωράνε τα ball ends. Εκεί που θα αφαιρεθεί λίγο υλικό δεν νομίζω να επηρεάσει το tailpiece μηχανικά.

Έτσι όπως είναι δεν μπορεί να μείνει, δεν ταλαιπωρείσαι μέχρι να σταθεροποιηθεί το κούρδισμα στην αλλαγή χορδών?

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά τις αφήνω απέξω όπως φαίνεται και στο βίντ. Κοντράρουν οκ, βέβαια όπως λές καλύτερα να έμπαιναν μέσα, αλλά λέω να μην φάω υλικό. Προς το παρόν με βλέπω να το βάζω ανάποδα μέχρι να στρώσει, ή να αγοράσω νέο.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ask me how I know. Για τ' ανάθεμα, χρονιάρες μέρες. Υπερτιμημένα tone suckers και alloys που τους δίνουν ευφάνταστες ονομασίες. Άκου εκεί accucast. Θα βούλωνα τις τρύπες και θα άνοιγα για καινούργιο tailpiece anytime. Δεν έχω υπομονή για ημίμετρα και ημιhardware. Δεν έχω υπομονή να περιμένω 4 μήνες για ένα απλό ανταλλακτικό (αμφιβόλου ποιότητας και πολύ ακριβό- ενώ θα έπρεπε να μου το δίνει δωρεάν η Ιbanez ως fail) και δεν έχω υπομονή να ψάχνω μία ώρα να βρω πώς θα απευθυνθώ σε κάποιον εκπρόσωπο της εταιρίας απ ευθείας για να συνεννοηθώ για κάτι τόσο απλό. Ο Gilbert και ο κάθε gilbert πληρώνεται για να παίζει τα δωρεάν όργανα που του φτιάχνουν στο custom shop οι Χοσινογκάκηδες. Κι εμείς τσιμπάμε μάρκετινγκ. Είναι απαράδεκτο το aftersales της πλέμπας. Καλό Πάσχα

  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα μεταλλικά εξαρτήματα μιας ηλεκτρικής έπρεπε να αναφέρουν ενα μονο χαρακτηριστικό: ''χάλυβας'' τόσο μπανάλ όσο και δυσεύρετο σήμερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

Ask me how I know. Για τ' ανάθεμα, χρονιάρες μέρες. Υπερτιμημένα tone suckers και alloys που τους δίνουν ευφάνταστες ονομασίες. Άκου εκεί accucast. Θα βούλωνα τις τρύπες και θα άνοιγα για καινούργιο tailpiece anytime. Δεν έχω υπομονή για ημίμετρα και ημιhardware. Δεν έχω υπομονή να περιμένω 4 μήνες για ένα απλό ανταλλακτικό (αμφιβόλου ποιότητας και πολύ ακριβό- ενώ θα έπρεπε να μου το δίνει δωρεάν η Ιbanez ως fail) και δεν έχω υπομονή να ψάχνω μία ώρα να βρω πώς θα απευθυνθώ σε κάποιον εκπρόσωπο της εταιρίας απ ευθείας για να συνεννοηθώ για κάτι τόσο απλό. Ο Gilbert και ο κάθε gilbert πληρώνεται για να παίζει τα δωρεάν όργανα που του φτιάχνουν στο custom shop οι Χοσινογκάκηδες. Κι εμείς τσιμπάμε μάρκετινγκ. Είναι απαράδεκτο το aftersales της πλέμπας. Καλό Πάσχα

 

Επίσης, χρόνια πολλά. Εχουμε και λέμε :

1) Θα ζητήσω πολλά απο την ζωή μου αν σου ζητήσω για 10η φορά να με ενημερώσεις περί accucast? και πως το συνδέεις με το συγκεκριμένο tailpiece?

2) τρεις-τεσσερις μήνες αν πάρεις απο Τρίμη (ο Θάνος παρεπιτπόντως είναι πανέξυπνος, ικανός (και παίκταρος)), αν πάρεις απο ευρώπη, σε μια βδομαδούλα ήρθε.

3) εξήγησα πως βρίσκεις το partno, μετά αν θες να ψάξεις μόνος, το φέρνεις απο όπου βρείς. Διαφορετικά τρίμμης και 3-4 μήνες. Απλούστατη διαδικασία. Οσον αφορά συνεννοήσεις, το έλεος του ελέου, πας στάζεις 60Κ για γερμανικό αμάξι, και στην αντιπροσωπεία σε κοιτάν σαν εξωγήινο αφγανό μετανάστη, το ibanezάκι των 700 ευρώ σου έφταιξε, το έλεος όμως.

4) Λες η Ibanez θα έπρεπε μετά απο 8 χρόνια διαρκούς χρήσεως, να αντικαταστήσει φθαρμένο ανταλλακτικό και μάλιστα δωρεάν. Χμμμμμ ενδιαφέρουσα άποψη. Φαντάζομαι, καθημερινά συναντάς περιπτώσεις που η Fender και η Gibson, κτλ αντικαθιστά διάφορα ανταλλακτικά ως προβληματικά μετά απο 10ετίες παιξίματος.

5) τσιμπαμε, μάρκετιγκ, πλέμπα, διαβάζω εδω.....Στα 40 χρόνια που παίζω κιθάρα, δεν με απασχολούν τέτοια θέματα.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν θα μπω σε διαδικασια αντιπαράθεσης, παιδευτείτε όσο θέλετε με τσίγγους. Εγω τα είπα και νιπτω τας χείρας μου, δεν θα το ξαναλεω. Τα κράματα που βάζει η ibanez στα ακιουκαστ και λοιπα "και καλα σχεδιασμένα" αλλα στην τελικη ντιπ φέιλ εξαρτήματα, λυγάνε και σπάνε. Όχι από abuse. Από κανονική χρήση. Αν αυτό δεν είναι fail. Δεν ξερω τι. Στο 4μηνο περιμενοντας ανταλλακτικο το οποίο αφηνει το όργανο παροπλισμένο, sorry, έχω αλλαξει όργανο τρεις φορές για πλακα. Προσωπική εμπειρια ειναι όλα αυτά. Με part number το οποιο εψαχνα στα ιντερνετς και δεν βρισκόταν πουθενα σε κανένα κατάστημα.

 

Τα βλέπω κάθε μέρα. Η δουλειά μου είναι. Ο χρόνος είναι χρήμα. Εχω δει δεκάδες ibanez με fail στα υλικα hardware. Και έχουν γραφειοκρατικό απ' ευθειας customer service, όπου δεν μπορεις να βρεις κάποιον της εταιρειας να μιλήσεις. Όλοι σε παραπέμπουν σε αντιπροσώπους. Η δική μου εμπειρία με τον εδώ αντιπρόσωπο ήταν δύσκολη.

 

Δεν μπορώ, γέρασα για να ασχολούμαι με θέματα απλά που μου τα κάνουν δύσκολα

ΥΓ. Η Fender μου αντικατέστησε ΔΩΡΕΑΝ ολόκληρο μανίκι με υποψία fail στο truss rod. Νο questions asked. Ευκολα και κιμπάρικα. Τώρα εσύ αν θες ψαξε βρες την ibanez να σου πουν γιατί στράβωσε το tailpiece σου.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Earendil κλείδωσε το θέμα
  • πριν Earendil ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου